Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe. Gotowe płoty i parkany
Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń metalowych w sklepach znajdziesz małe ogrodzenia drewniane. Specjalne firmy oferują także ogrodzenia betonowe lub płoty plastikowe. Z reguły parkany gotowe wychodzą taniej niż inne.
Autor: Tomasz Myśluk
Ogrodzenia metalowe najczęściej są zrobione z pionowych sztachet z ostrym zakończeniem, które utrudnia sforsowanie granicy działki
Płoty drewniane
W sklepach znajdziesz elementy do budowy solidnych drewnianych ogrodzeń, a także płoty drewniane niedużej wysokości i filigranowej konstrukcji. Te ostatnie nadają się głównie do ogrodów i na działki. Mają wysokość od 30 do 150 cm. Są produkowane głównie z najtańszego drewna sosnowego. Impregnat zabezpiecza je przed butwieniem, ale nie zawsze korzystnie wpływa na ich wygląd, szczególnie gdy jest barwy zielonkawej. Warto więc takie płotki dodatkowo pomalować lakierobejcą lub impregnatem dekoracyjnym. Mocuje się je do drewnianych słupków osadzonych w ziemi za pośrednictwem kotew wbijanych w grunt.
Solidne ogrodzenie drewniane
Drewniane przęsła mają kształt ramy wypełnionej sztachetami (przęsła ramowe) albo tworzą je sztachety przykręcone do dwóch lub trzech poprzecznych belek, czyli tak zwanych rygli (płoty sztachetowe). Mogą być w całości z drewna albo mieć konstrukcję mieszaną. Rama konstrukcyjna przęsła lub rygle są wtedy metalowe, a wypełnienie jest zrobione z drewnianych sztachet ustawionych pionowo, poziomo, skośnie bądź we wzór. Do ich budowy stosuje się nie tylko drewno sosnowe, choć z racji ceny jest ono najpopularniejsze, ale również droższe gatunki.
Elementy powstają z drewna struganego, a następnie suszonego komorowo albo impregnowanego. Przeważnie są malowane dekoracyjną lakierobejcą lub farbą kryjącą. Najniższe przęsła mają 50 cm, a najwyższe sięgają 3 m. Ich długość to 150, 180 lub 250 cm. Przęsła stosowane do ogradzania posesji są przeważnie mocowane do metalowych słupków za pomocą specjalnych obejm.
Parkany z PCW
Plastikowe płotki na pierwszy rzut oka wyglądają zupełnie jak niewysokie dekoracyjne parkany z drewna pomalowane farbą kryjącą. Ogradza się nimi posesje lub używa ich do wytyczania stref na terenie działki. Ich dużą zaletą jest trwałość. Nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza myciem. Plastikowe płoty są zbudowane z mrozoodpornego PCW niemającego tendencji do żółknięcia od słońca. Półproduktem są tu zamknięte profile. Słupki mają przekrój kwadratowy lub prostokątny i wysokość od 90 do 250 cm. U góry są zwieńczone ozdobną zatyczką. Przęsła mają długość od 150 do 230 cm i wysokość od 80 do 150 cm. Kupuje się gotowe albo montuje własnoręcznie z pojedynczych profili.
Gotowe ogrodzenie betonowe
Gotowe ogrodzenie betonowe buduje się z przęseł i słupków. Przęsła są składane z dwóch lub trzech oddzielnych płyt (paneli). Do takich ogrodzeń stosuje się bramy i furtki z metalu.
Najnowszą propozycją producentów są parkany dwustronne. Mają z obu stron wyprofilowany wzór naśladujący cegłę lub łupany piaskowiec. Specjalnie skomponowana mieszanka betonowa zapewnia dużą dokładność oddania takiej faktury. Ogrodzenia takie są malowane na jeden z kilku ładnych naturalnych kolorów. Można je też pomalować samodzielnie.
Są dostarczane w postaci słupków oraz paneli wysokości 30 cm, długości 144 cm i grubości 4 cm. Pojedynczy panel waży 36-39 kg. Słupki są dobrane do wysokości i faktury paneli. Część paneli można w przęśle zastąpić ażurowymi wstawkami – na przykład sztachetami drewnianymi lub metalowymi.
Budowa fundamentu pod lekkie ogrodzenie domu
Wykonuje się je samemu z betonu, albo wykorzystuje do tego prefabrykaty. Są dostępne gotowe stopy z betonu o przekroju 20 x 14 cm i wysokości 60 cm, które ważą 30 kg. Do takich stóp przykręca się słupki. Gotowe stopy wkłada się do wykopów, a podmurówki ustawia wprost na wyrównanym gruncie. Są też betonowe podpory słupków, które ustawia się bezpośrednio na gruncie.
Na kupców czekają również gotowe betonowe podmurówki o różnych długościach (dobieranych do wymiarów przęseł lub paneli). Zazwyczaj są sprzedawane w komplecie z naziemnymi podporami betonowymi i są przystosowane do wzajemnego łączenia na wpust. W przypadku słupków drewnianych często robi się betonowe stopy. Zanim beton zwiąże, wkłada się w niego pręty stalowych uchwytów do ich mocowania. Słupki przykręca się do takich uchwytów śrubami. Słupki, zwłaszcza drewniane i z PCW, można również osadzać w kotwach wbijanych bezpośrednio w grunt.
Autor: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Wystarczy kilka roślin i tło jasnego żwiru, żeby teren był zadbany i w pełni urządzony