Malowanie kostki brukowej - czy warto? Jak zmienić kolor kostki brukowej?

2023-08-31 15:46
Malowanie kostki brukowej
Autor: Tikkurila Dzięki pomalowaniu impregnatem lub farbą można poprawić wygląd, a także wyrównać lub wzmocnić kolor kostki brukowej

Nawierzchnia z kostki brukowej jest bardzo trwała, ale pod wpływem czynników atmosferycznych oraz użytkowania po latach nie prezentuje się już atrakcyjnie - może być wypłowiała, zabrudzona czy poplamiona. Są jednak sposoby, aby odnowić nawierzchnię z kostki brukowej, a nawet zmienić jej kolor. Wystarczy ją pomalować specjalnym preparatem. Jak to zrobić?

Spis treści

  1. Jak przygotować kostkę brukową do malowania?
  2. Jak malować kostkę brukową?
  3. Czym pomalować kostkę brukową?
  4. Jak stosować impregnat koloryzujący?
  5. Szara kostka brukowa i nie tylko - zobacz inspiracje

Na rynku jest wiele preparatów ochronno-dekoracyjnych, które dają możliwość odświeżenia lub zmiany koloru kostki brukowej, tak żeby znowu stanowiła dekorację otoczenia domu. Ich zastosowanie jest znacznie prostsze i tańsze, ponadto bez konieczności wymiany nawierzchni. Zobaczmy, jakie preparaty służą do malowania kostki brukowej i jak przygotować nawierzchnię do malowania.

Jak przygotować kostkę brukową do malowania?

Zanim przystąpimy do nadawania kostce brukowej nowego wyglądu, należy odpowiednio przygotować podłoże. Nawierzchnię trzeba wcześniej oczyścić z brudu, kurzu, mchów i porostów. Dobrze jest ją zmyć myjką ciśnieniową i odczekać aż wyschnie.

Jak malować kostkę brukową?

Praca ta nie jest skomplikowana, z powodzeniem można ją przeprowadzić samodzielnie. Narzędzia możliwe do wykorzystania to wałek, pędzel lub opryskiwacz ogrodowy. Preparat ochronno-dekoracyjny nanosi się zwykle w 2 warstwach. Zanim zabierzemy się za malowanie całości, warto pomalować na próbę mały fragment gdzieś z boku, w miejscu nierzucającym się w oczy, żeby ocenić kolor i liczbę warstw potrzebną do osiągnięcia oczekiwanego efektu.

Czym pomalować kostkę brukową?

Do wyboru są impregnaty i farby do betonu. Dobrze jest sprawdzić, jakie działanie ma dany preparat. Impregnaty mogą być bezbarwne lub koloryzujące, farby służą do nadania nowego koloru, ale intensywność ich działania może być różna. Poszczególne środki różnią się także stopniem połyski oraz dostępną paletą kolorów.

Impregnaty tworzą cienki film, który zmniejsza nasiąkliwość betonu, w przypadku farb powłoka po naniesieniu 2 warstw może być znacznie grubsza. Preparaty do malowania betonu mogą zawierać dodatki nadające im specyficzne działanie. Substancje biobójcze ograniczą porastanie kostki mchem i innymi roślinami. Dodatek dający efekt mokrego betonu sprawia, że nawierzchnia wygląda świeżo i ma mocniejszy kolor. Jeśli na działkę wjeżdżamy z drogi, która jest zimą posypywana solą, dobrze jest zastosować preparat chroniący przed solą i innymi chemikaliami.

Jak stosować impregnat koloryzujący?

Impregnat może być stosowany do malowania barwionej lub naturalnej kostki brukowej. Wnika w strukturę materiału, dzięki czemu powierzchnia nie staje się śliska i zachowuje swój naturalny wygląd. Nowy kolor nawierzchni można wybrać spośród nawet kilkunastu odcieni.

Impregnaty do malowania kostki brukowej są wodorozcieńczalne. Można nanosić je pędzlem, wałkiem lub opryskiwaczem ogrodowym. Zaleca się, aby pierwsza warstwa – gruntująca – była rozcieńczona wodą w proporcji: na dwie części bejcy jedna część wody.

Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy zaczekać aż grunt wyschnie. Powinno to nastąpić w ciągu kilku godzin, w zależności od ilości rozcieńczalnika i wilgotności powietrza. Malowanie krawężników, kątów i trudniej dostępnych zakamarków warto wykonać mniejszym pędzlem lub wałkiem. Aplikację należy przeprowadzić równomiernie i bez przerw.

Szara kostka brukowa i nie tylko - zobacz inspiracje

Opracowanie redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie