Czym pryskać ogórki od zarazy? Domowe sposoby. Jak wygląda zaraza na ogórkach?

2023-06-13 15:30

Ogórki gruntowe są powszechnie uprawiane w ogrodach i na działkach, choć niestety, są podatne na różne choroby. Rośliny atakują zarówno owady, jak i grzyby. W wielu przypadkach szkodniki są niewidoczne i dopiero, gdy ogórki zaczynają marnieć, można dostrzec jaki rodzaj choroby dotknął uprawę. Eksperci zalecają, by obserwować ogórki, nawet przy użyciu lupy. W ten sposób dostrzeżemy pierwsze objawy choroby, które można zwalczyć domowymi opryskami.

Czym pryskać ogórki od zarazy?
Autor: getty images Domowe sposoby na opryski do ogórków

Spis treści

  1. Choroby ogórków - co najczęściej atakuje ogórki gruntowe?
  2. Jak zapobiegać zarazie ogórków?
  3. Czym pryskać ogórki od zarazy?
  4. Kiedy opryski na ogórki nie działają?

Choroby ogórków - co najczęściej atakuje ogórki gruntowe?

Ogórki gruntowe są podatne na działanie szkodników i grzybów, które występują w glebie. Do najczęściej występujących chorób należą: mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy. To zaraza, która w przypadku mączniaka prawdziwego uwidacznia się na początku tym, że na liściach pojawia się biały nalot przypominający mąkę, stąd pochodzi nazwa. W kolejnych etapach liście się kurczą, biały nalot zmienia się w brunatny, a na końcu liście schną. Zaatakowana grzybem roślina usycha.

Podobne objawy występują w mączniaku rzekomym, z tym że biały nalot bardziej widoczny jest od spodu liścia. Pierwsze objawy choroby można zaobserwować pod koniec czerwca. To grzyb, który potrzebuje wilgoci, by doszło do infekcji, jednak później rozwija się na roślinie, gdy jest słonecznie i sucho. Ogórki gruntowe narażone są także na atak innych grzybów, które wywołują choroby: antraknozę dyniowatą, alternariozę ogórka czy bakteryjną kanciastą plamistość ogórka.

Jak zapobiegać zarazie ogórków?

Najlepszym sposobem na uniknięcie chorób ogórków gruntowych jest dobre zaplanowanie uprawy. Już na etapie zakupu nasion powinniśmy wybrać gatunki odporne na choroby. Poza tym ogórki nie powinny być co roku wysiewane w tym samym miejscu, znajdujące się w glebie grzyby po prostu stale będą atakować rośliny. Dlatego stosujemy płodozmian, dane stanowisko można wykorzystać nie częściej, niż raz na trzy lata.

Dobrze jest także hodować ogórki gruntowe w miejscu nasłonecznionym, ale także z dala od innych warzyw, które mogą przenosić choroby, chodzi tu przede wszystkim o pomidory czy ziemniaki. Ogórki nie tylko nie lubią sąsiedztwa pomidorów, ale są podatne na ataki tych samych grzybów.

Z kolei dobrze na uprawę ogórka gruntowego wpłynie sąsiedztwo czosnku, cebuli, a także bazylii, to rośliny, które zahamują rozwój grzybów, przede wszystkim mączniaka. Grzyby atakują wilgotne liście ogórka, dlatego powinniśmy uważać, by przy podlewaniu nie zmoczyć całych krzaczków, a tylko nawadniać roślinę przy samym gruncie.

Czym pryskać ogórki od zarazy?

W ofercie sklepów ogrodniczych można znaleźć bogatą ofertę środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania grzybów: fungicydy. Oprócz preparatów oferowanych w sklepach, można również samodzielnie przygotować oprysk na zarazę.

Najlepszym produktem do zwalczania grzybów będą drożdże. Przygotowanie oprysku jest bardzo proste, wystarczy kostkę świeżych drożdży piekarskich – czyli 100 gramów rozpuścić w 10 litrach ciepłej wody. Taką mieszanką pryskamy zaatakowane grzybem ogórki, zabieg powinno się powtórzyć co siedem dni. Oprysk z drożdży zalecany jest także jako zabieg prewencyjny, czyli pryskamy uprawę także wtedy, gdy ogórki wyglądają zdrowo i nie pojawił się na liściach biały nalot. Dlaczego akurat drożdże pomagają zwalczyć mączniaka? Bo też są grzybami i aplikowane na roślinę „walczą” o substancje odżywcze z mączniakiem, jednak drożdże nie niszą przy tym ogórków.

Kiedy opryski na ogórki nie działają?

W przypadku chorób pochodzących od grzybów, to opryski – zarówno te ze sklepu ogrodniczego, jak i przygotowane z drożdży są skuteczne tylko wtedy, gdy zabieg wykonywany jest na wczesnym etapie choroby. Natomiast jeśli zaraza się rozwinie, a ogórki zaczną usychać, to wówczas nawet chemiczne opryski nie zatrzymają degradacji. Dlatego tak istotne jest obserwowanie roślin i szybkie reagowanie na pojawiające się zmiany.

Jeśli uprawa ogórków gruntowych jest zniszczona przez grzyby, to koniecznie trzeba jak najszybciej wyrwać krzaczki i jeśli to możliwe, spalić je. Takich resztek roślin nie można kompostować, bo w ten sposób grzyb będzie się rozprzestrzeniał. Na wczesnym etapie ataku grzybów, gdy tylko kilka liści jest chorych, należy je oderwać i także się pozbyć. Trzeba to zrobić w taki sposób, by nie doszło do ponownego kontaktu grzyba z glebą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie