Rośliny okrywowe na rabatach bylinowych

2009-08-26 2:00

Najładniej wyglądają rabaty bylinowe, na których rośliny przenikają się i wypełniają każdy skrawek ziemi. Pomocne w osiągnięciu takiego efektu są rośliny okrywowe, które długimi pędami lub rozłogami wcisną się w każde wolne miejsce.

Zaletą roślin okrywowych jest to, że łatwo się rozrastają, nie wymagają troskliwej pielęgnacji i osłaniając ziemię, zapobiegają wzrostowi chwastów. Jednocześnie są bardzo dekoracyjne. Warto je potraktować jako wypełnienie rabat bylinowych i sadzić między wyższymi roślinami. Powinny towarzyszyć szczególnie bylinom, które wiosną późno zaczynają wzrost (między innymi funkie i rodgersje). Dzięki roślinom okrywowym rabata nie będzie wtedy pusta.Należy wybierać takie rośliny okrywowe, które nie są wysokie (dorastają najwyżej do 15 cm) i łatwo się rozprzestrzeniają, płożąc po powierzchni ziemi. Jednocześnie powinny być na tyle delikatne, aby nie tworzyły zbitej darni ani gęstej plątaniny pędów, przez którą trudno się będzie przebić innym roślinom. Taką zaporę tworzy na przykład barwinek pospolity, gajowiec żółty czy podagrycznik pospolity 'Variegatum' – rośliny doskonałe do zadarniania powierzchni ogrodu lub do sadzenia między krzewami, ale nazbyt ekspansywne jako sąsiedztwo dla bylin (mogą je zarastać).

Rośliny okrywowe na rabaty bylinowe

  • Na miejsca słoneczne i do półcienia: acena drobnolistna, gęsiówka kaukaska, karmnik ościsty, rozchodniki,macierzanki , tojeść rozesłana, truskawka ozdobna.
  • Na miejsca ocienione: bluszczyk kurdybanek Variegata, dąbrówka rozłogowa, jasnota plamista (odmiany o barwnych liściach), kopytnik pospolity, poziomkówka indyjska, tiarella ogrodowa, ułudka wiosenna oraz zawilec gajowy (nadaje się do zadarniania powierzchni tylko wiosną, bo po przekwitnięciu jego część nadziemna zamiera).   

Rośliny okrywowe sprawdzają się nie tylko jako wypełniacz rabat bylinowych. Można je stosować zamiast trawnika we wszystkich trudno dostępnych miejscach ogrodu, gdzie koszenie darni sprawia kłopot lub jest wręcz niemożliwe. Są niezastąpione do sadzenia między krzewami i niewielkimi drzewami, których nisko sięgające gałęzie zawadzałyby o obudowę kosiarki. Rośliny okrywowe posadzone na skarpie czy piwnicy ziemnej nie tylko zdobią, ale też umacniają glebę gęstą siatką korzeni, kłączy i rozłogów, co przeciwdziała osuwaniu się gruntu. Właściwie dobrane do środowiska są bardzo żywotne i dobrze rosną bez szczególnej pielęgnacji. Wiele gatunków może rosnąć w głębokim cieniu, inne w miejscach palonych przez słońce, gdzie ziemia bardzo szybko przesycha. Do obsadzenia roślinami okrywowymi 1 m² powierzchni ogrodu potrzeba zwykle kilku krzewów lub kilkunastu bylin. Przed ich posadzeniem należy bardzo starannie odchwaścić podłoże, bo później, gdy rośliny się zagęszczą, usuwanie chwastów będzie bardzo kłopotliwe.

Barwinek - znakomita roślina okrywowa
Pozostałe podkategorie