Rabata wzdłuż ścieżki do domu z roślin okrywowych
Ścieżki biegnące w cienistych zakątkach można ożywić sadząc po bokach rośliny okrywowe. aranżacja ogrodu: rabata z roślin okrywowych przy ścieżce
Jeżeli pobocza ziemnej dróżki obsadzone zostaną roślinami dobrze znoszącymi brak światła słonecznego, zmieni się ona w uroczą rabatę.
Rabata wzdłuż ścieżki z roślin okrywowych
Jednak aby tak się stało, trzeba dobrze przygotować podłoże, bo żadnym roślinom nie sprzyja gleba zbita i zniszczona. Pasy ziemi po obu stronach ścieżki należy przekopać na głębokość szpadla i wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem (jeśli jest uboga - nawet w proporcjach 1:2).
Do nasadzeń trzeba wybrać gatunki o rozmaitym pokroju:
- płożące, które łatwo się rozrastają, ale rosną tuż przy ziemi,
- nieco wyższe – dorastające do 20 cm
- oraz takie, które tworzą kępy osiągające 50-70 cm wysokości.
Tuż przy krawędzi ścieżki powinny rosnąć te najniższe - wypełnią pędami i liśćmi każdą wolną przestrzeń. Dalej nieco wyższe, a kilka kęp najwyższych w pewnym oddaleniu, by przechodzący nie zahaczali o nie ubraniami.
Warto, aby przynajmniej część gatunków wybranych do kompozycji efektownie kwitła, tak jak dąbrówka rozłogowa, która w okresie kwitnienia tworzy nad zwartym kobiercem błyszczących liści łan niebieskich kwiatostanów, czy biało kwitnące tiarella sercolistna i skalnica cienista. Ich delikatne kwiaty wyglądają jak biała chmurka rozjaśniająca ciemne, cieniste wnętrze. Właśnie biel jest nieodzownym elementem kompozycji w miejscach, do których dociera niewiele światła.
Przeczytaj też: Białe kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na biało >>>
Autor: GettyImages
Ściezki ze żwiru zazwyczaj są obrzeżone