Spis treści
- Co potrzebne do założenia nowoczesnego skalniaka?
- Zakładanie nowoczesnego skalniaka
- Galeria zdjęć: Rośliny na nowoczesny skalniak
- Rośliny na nowoczesny skalniak
Klasyczne skalniaki kojarzą się zwykle z górą kamieni i mnóstwem różnorodnych roślin. Ich luźna, forma i mnogość nasadzeń mają swój urok, jednak nie pasują do nowoczesnego ogrodu, w którym panuje minimalizm, prostota i harmonia. Oczywiście nie ma sensu tworzyć skalniaka pod linijkę, wykorzystując wyłącznie nowoczesne materiały i geometryczne formy, bo taki ogród będzie miał niewiele wspólnego z naturą. Lepiej jest znaleźć złoty środek i połączyć nowoczesne trendy z naturalnym pięknem.
Co potrzebne do założenia nowoczesnego skalniaka?
Aby stworzyć w ogrodzie skalniak - także ten nowoczesny - warto zainspirować się naturą i przygotować taki projekt, który będzie zbliżony wyglądem do skalistego krajobrazu górskiego lub alpejskiego.
- Kamienie na nowoczesny skalniak
Podstawą ogrodu powinny być kamienie o różnych rozmiarach, ale o podobnej fakturze i barwie. Świetnie sprawdzą się naturalne głazy, skałki czy piaskowce (np. szarogłaz) oraz duże łupki lub gnejsy o nieregularnych krawędziach, idealne na kaskady lub stopniowanie terenu. Niezbyt dobrym pomysłem będą natomiast różnokolorowe łupki, kamienie lub kora kamienna, co gorsza, sztucznie barwiona, gdyż razem stworzą nieprzyjemny chaos i nie będą pasować do nowoczesnego otoczenia.
Większe kamienie, mające stanowić szkielet skalniaka, powinny zostać częściowo zagłębione w podłożu, a przestrzeń między nimi wypełniona żwirem lub grysem w zbliżonej tonacji kolorystycznej, dzięki czemu cała kompozycja będzie bardziej harmonijna.
- Kształt nowoczesnego skalniaka
Istotny jest też kształt skalniaka. Jeśli umieśćmy go na środku trawnika, będzie wyglądał nienaturalnie i mało efektownie, dlatego należy starannie wkomponować go w otoczenie. Linia, wyznaczająca miejsce pod skalniak powinna być łagodna i miękka, ale zbliżona formą do reszty ogrodu lub nawiązująca do budynku.
- Rozplanowanie roślin na nowoczesnym skalniaku
Na nowoczesnym skalniaku muszą się też znaleźć rośliny, jednak nie może być ich dużo i nie mogą być zbyt różnorodne. Nie powinny być też nadmiernie ekspansywne, gdyż po pewnym czasie całkiem zarosną kamienie. Kilka gatunków iglaków, uzupełnionych kompaktowymi bylinami skalnymi i trawami będzie prezentowało się w nowoczesnym ogrodzie znacznie lepiej, niż chaotyczna masa kolorowych roślin, pasująca raczej do stylu wiejskiego lub naturalistycznego.
Nasadzenia warto planować blisko dużych skałek i głazów, dzięki czemu będą wyglądać bardziej naturalnie, gdyż w górskim krajobrazie rośliny chętnie osiedlają się w pobliżu dużych kamieni, które zapewniają im ochronę przed wiatrem, ciepło i wilgoć (woda po opadach dłużej zalega w pobliżu kamieni niż na otwartej przestrzeni).
Przeczytaj też: Żeby rośliny na skalniakach dobrze rosły, trzeba o nie dbać! Jak pielęgnować rośliny posadzone na skalniaku?
Zakładanie nowoczesnego skalniaka
- Prace nad stworzeniem nowoczesnego skalniaka należy rozpocząć od wybrania w ogrodzie odpowiedniego miejsca - musi być to stanowisko słoneczne, najlepiej na naturalnym wzniesieniu, nieodpowiednie będą natomiast zagłębiania terenu i miejsca zacienione.
- Następnie należy rozrysować na kartce plan skalniaka, który uwzględni kształt kompozycji oraz rozmieszczenie kamieni i nasadzeń.
- Kolejnymi etapami są: wyznaczenie zarysu skalniaka, wybranie ze środka darni lub podłoża na głębokość 10-20 cm, zabezpieczenie całości włókniną (ochroni skalniak przed agresywnymi chwastami) i wypełnienie warstwą drenażu (np. żwiru).
- Aby konstrukcja trzymała się na miejscu, należy wykonać stabilne obrzeże, otaczając ogród dużymi kamieniami, zagłębionymi w podłożu na około 1/3 ich wysokości.
- Na tak przygotowanym stanowisku usypuje się łagodne wzniesienie z przepuszczalnego podłoża (np. ziemi ogrodowej lub kompostowej z dodatkiem piasku, a w przypadku roślin wrzosowatych kwaśnego torfu lub kompostu), które mocno zwilża się wodą, a kiedy lekko przeschnie, układa się na nim kamienie i głazy, rozmieszczając je w nieregularnych odstępach kaskadowo lub grupkami.
Galeria zdjęć: Rośliny na nowoczesny skalniak
Rośliny na nowoczesny skalniak
Kiedy konstrukcję skalniaka mamy już gotową, odczekujemy 2-3 tygodnie (czas potrzebny na ustabilizowanie się podłoża) i przystępujemy do sadzenia roślin. W przypadku nowoczesnego skalniaka powinny być to rośliny o kompaktowych rozmiarach, stonowanych kolorach i prostych formach.
- Iglaki na nowoczesny skalniak
Warto zacząć od karłowych iglaków, które będą podstawą kompozycji. Sprawdzą się w tej roli karłowe odmiany sosen, np. sosna górska 'Pumilio' czy 'Humpy', sosna bośniacka 'Smidtii' oraz jałowców, np. jałowiec łuskowaty 'Blue Star', ale też ciekawe odmiany innych iglaków, jak np. świerk biały 'Conica', żywotnik wschodni 'Aurea Nana', żywotnik zachodni 'Golden Globe' lub 'Hoseri' czy świerk pospolity 'Nidiformis'.
- Drzewa i krzewy na nowoczesny skalniak
Na nowoczesnym skalniaku ładnie zaprezentują się też karłowe odmiany klonów palmowych (np. 'Garnet', 'Dissectum') oraz berberysy (np. berberys Thunberga 'Red Torch', 'Orange Ice', 'Neon Gold', 'Volcano'), które w razie potrzeby mogą pełnić rolę najmocniejszego akcentu kolorystycznego.
- Byliny na nowoczesny skalniak
Dobre uzupełnienie dla iglaków i klonów stanowią byliny. Do nowoczesnego skalniaka lepiej jednak będą pasowały kompaktowe i niezbyt ekspansywne byliny jak np. ukwap dwupienny, bylice, zawciąg nadmorski, wilczomlecz mirtowaty, juka karolińska, przetacznik kłosowy, bergenia sercowata czy karłowe astry bylinowe, niż urocze, ale dość luźne i nieformalne posłonki czy kukliki.
Można również pokusić się o pojedyncze byliny skalniakowe, które pięknie i obficie kwitną np. floksy szydlaste, skalnice, smagliczki skalne, goździki pierzaste, dzwonki karpackie czy ubiorki wiecznie zielone. Wtedy jednak lepiej wybrać 2-3 gatunki niż zdecydować się na wiele różnokolorowych.
- Trawy ozdobne na nowoczesny trawnik
Iglakom i bylinom mogą też towarzyszyć trawy, np. kostrzewa sina, kostrzewa Gautiera, turzyca wiosenna 'The Beatles', turzyca Buchanana, turzyca Petriego 'Milk Chocolate'. Jednak również w ich przypadku wskazany jest umiar i minimalizm, dlatego lepiej wybrać jeden gatunek i posadzić go w małych grupach niż zdecydować się na kilka różnych traw.
Przeczytaj też: Najpiękniejsze zimozielone trawy ozdobne do ogrodu
