Nie wydawaj pieniędzy na projekt ogrodu! Wpisałam kilka zdań w Chat GPT i w pół sekundy otrzymałam listę roślin i wizualizację
Kiedy zaczęłam szukać inspiracji do zaprojektowania mojej rabaty, postanowiłam skorzystać z Chata GPT. Okazało się, że ta technologia naprawdę potrafi pomóc! Wystarczyło, że podałam mu wymiary rabaty oraz to, że znajduje się w cieniu, a Chat GPT zaproponował mi konkretne rośliny, wygenerował plan nasadzeń, a nawet wizualizację. To idealne rozwiązanie, jeśli nie masz doświadczenia, a chcesz stworzyć piękny, funkcjonalny ogród bez konieczności inwestowania w drogie projekty!
Autor: Chat GPT
Spis treści
- Jak zaprojektować rabatę? Łatwiej powiedzieć, niż zrobić…
- Jak zaprojektować rabatę za pomocą Chata GPT?
- Jak jeszcze można wykorzystać Chat GPT do projektowania rabat?
- Jak zaprojektować rabatę za pomocą Chata GPT? Zdjęcia
Jak zaprojektować rabatę? Łatwiej powiedzieć, niż zrobić…
Każdy, komu kiedykolwiek przyszło do głowy, by stworzyć w swoim ogrodzie wielobarwną rabatę, wie, że nie wystarczy iść do sklepu ogrodniczego i po prostu kupić rośliny.
Jeśli chcemy, by cieszyła nasze oko od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, należy umiejętnie dobrać gatunki, których kwitnienie rozłoży się w czasie.
Problemem może być dobór roślin także pod względem ich wymagań glebowych, stanowiska, jakie preferują, czy częstotliwości podlewania. Zmiennych jest tak dużo, że można się w tym naprawdę pogubić – szczególnie gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z ogrodnictwem.
Wprawdzie w internecie można kupić gotowe projekty rabat, ich ceny zaczynają się od ok. 100 zł, a nawet projekty wraz z sadzonkami, których koszt sięga nawet kilku tysięcy złotych, czemu jednak nie wykorzystać technologii, która za darmo pomoże urządzić nam nasz ogród?
Jak zaprojektować rabatę za pomocą Chata GPT?
Przed moim domem mam wąską rabatę o długości ok. 2 m i szerokości metra. Deweloper posadził tam trawy, które nieszczególnie mi się podobały.
Postanowiłam je wykopać, posadziłam na środku hortensję drzewiastą, całe podłoże obsadziłam barwinkiem, pomiędzy którym znalazły się rośliny cebulowe: kwitnące wiosną tulipany i mieczyki, które zachwycają w lipcu.
Po kilku latach tulipany przestały kwitnąć, mieczyki, które wolą stanowisko słoneczne, a przyszło im się mierzyć z północną wystawą, również nie zachwycały. Właśnie dlatego postanowiłam, że w tym roku rabatę czeka spora metamorfoza.
Zaopatrzyłam się w książkę o projektowaniu rabat, która dała mi pewne pojęcie o tym, co mogłabym posadzić w miejscu, gdzie przez większą część dnia jest cień. Postanowiłam jednak skorzystać z Chata GPT i sprawdzić, czy on również w jakikolwiek sposób będzie w stanie mi pomóc.
W okienko wpisałam komendę:
Wciel się w profesjonalnego i doświadczonego ogrodnika. Stwórz mi proszę projekt kwitnącej rabaty o wymiarach 1 m (szerokość) x 2 m (długość). Rabata przez większość dnia znajduje się w cieniu. W centrum ustaw hortensję drzewiastą. Pokaż mi wizualizację i wypisz rośliny, jakie zostały użyte.
Oto odpowiedź, jaką otrzymałam, oraz wizualizacja rabaty:
Oto projekt kwitnącej rabaty o wymiarach 1 m szerokości na 2,5 m długości, przeznaczonej do cienistego miejsca. W centralnym punkcie znajduje się hortensja drzewiasta, a wokół niej dobrane zostały rośliny tolerujące cień i zapewniające kwitnienie przez cały sezon.
Zastosowane rośliny:
- Hortensja drzewiasta ‘Annabelle’ (Hydrangea arborescens ‘Annabelle’) – główny element rabaty, kwitnie dużymi, białymi kulistymi kwiatostanami od czerwca do września.
- Funkia (Hosta ‘Francee’) – roślina o dekoracyjnych, zielono-białych liściach, tworzy gęste kępy, świetnie komponuje się z hortensją.
- Żurawka (Heuchera ‘Obsidian’) – niska bylina o bordowych liściach, doda kontrastu do rabaty.
- Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla ‘Jack Frost’) – ma srebrzyste liście, wiosną zdobią ją niebieskie kwiaty.
- Tawułka (Astilbe chinensis ‘Pumila’) – dodaje rabacie lekkości dzięki pierzastym, różowym kwiatostanom.
- Paproć (Dryopteris filix-mas) – uzupełnia rabatę, dodając delikatnej, naturalnej struktury.
- Barwinek pospolity (Vinca minor) – roślina okrywowa, zadarniająca, o fioletowych kwiatach i zimozielonych liściach.
![Projekt rabaty w cieniu](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-GTjn-Q1pB-dsjR_projekt-rabaty-w-cieniu-664x0-nocrop.jpg)
Jak widać, otrzymałam kompletną listę roślin, które mogę posadzić w mojej rabacie. Należy pamiętać, że Chat GPT lubi się mylić. Wystarczy, że powiesz mu, że popełnił błąd, a on bez zastanowienia się z tobą zgodzi i poda ci inną odpowiedź.
Otrzymując taką listę, należy w wiarygodnym źródle zweryfikować wymagania każdej z roślin.
W tym miejscu moja konwersacja z Chatem GPT mogłaby się skończyć, ale postanowiłam drążyć temat.
Wpisałam kolejną komendę:
Wygeneruj mi teraz plan dokładnych nasadzeń, czyli co gdzie ma rosnąć, oraz rzut z góry na rabatę wraz z opisanymi konkretnymi roślinami.
Otrzymałam dokładną instrukcję:
Oto plan nasadzeń dla Twojej rabaty cienistej:
- centralnie – hortensja drzewiasta ‘Annabelle’ (1 szt.)
- tło (tylna część rabaty) – tawułka chińska ‘Pumila’ (3 szt.) + Paproć (Dryopteris filix-mas) (2 szt.)
- środek rabaty – funkia ‘Francee’ (2 szt.) + Brunera wielkolistna ‘Jack Frost’ (2 szt.)
- przód rabaty – żurawka ‘Obsidian’ (3 szt.) + Barwinek pospolity (Vinca minor) jako roślina okrywowa
Dla osób, które nie kojarzą z tych roślin, to duża pomoc. Chat GPT wziął pod uwagę ich wysokość i zaplanował nasadzenia “piętrowe”, czyli od najwyższych roślin z tyłu rabaty, do tych całkiem niskich, jak chociażby płożący się barwinek.
Poza planem nasadzeń Chat GPT wygenerował mi rzut z góry na rabatę. Mam wrażenie, że umieścił tam kilka dodatkowych roślin i jest ona jedynie artystyczną wizją, która nijak się ma do wygenerowanego planu.
Niemniej jednak daje jakieś wyobrażenie, jak może prezentować się moja rabata.
![Projekt rabaty w cieniu](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Wa7R-fWWe-WGq5_projekt-rabaty-w-cieniu-664x0-nocrop.jpg)
Zastanawiałam się, czy Chat jest w stanie stworzyć nieco bardziej profesjonalny rzut, gdzie każda z roślin byłaby dodatkowo opisana, więc wpisałam kolejną komendę:
Czy mógłbyś mi proszę wygenerować rzut rabaty z góry, ale taki, by były tam jedynie wyłącznie wymienione przez ciebie rośliny? Oprócz tego wypisz na grafice ich nazwy.
W tym momencie Chat GPT raczej poległ. Napisy nie dość, że po łacinie (?), to dodatkowo są poucinane i niewidoczne. Kolejne prośby o poprawki nie sprawiły, bym dostała grafikę, która nieco bardziej zbliżyłaby się do moich oczekiwań.
![Projekt rabaty w cieniu](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-wMDe-5hGe-JyKm_projekt-rabaty-w-cieniu-664x0-nocrop.jpg)
Jak jeszcze można wykorzystać Chat GPT do projektowania rabat?
Chat GPT nie tylko może nam pomóc zaprojektować rabatę, ale także rozpoznać rośliny na zdjęciu. Znalazłam sklep w internecie, który oferował sprzedaż gotowych projektów rabat. W opisie nie wymieniał konkretnych roślin.
Ktoś, kto jednak całkiem nieźle zna się na roślinach, bez trudu wskaże na fotografii poszczególne gatunki i samodzielne na ich podstawie rozrysuje swój własny plan rabaty.
Jeśli ty nie masz takiej wiedzy, wystarczy, że skopiujesz zdjęcie, wrzucisz je do Chata GPT i poprosisz, by za ciebie rozpoznał rośliny.
Pamiętaj, by zweryfikować listę, którą od niego otrzymasz. Chat może się mylić, szczególnie jeśli zdjęcie jest kiepskiej jakości albo znajduje się na nim dużo różnych gatunków.
Jak zaprojektować rabatę za pomocą Chata GPT? Zdjęcia
Autor: Chat GPT
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rabata w cieniu drzewa. Zdjęcia
Autor: Agnieszka Kostka