Czy rośliny ogrodowe mogą wywoływać alergię i uczulenie?

2014-07-02 14:10
Alergia na pyłki roślin
Autor: Getty Images Pyłki kwitnącej leszczyny często wywołują reakcje alergiczne

Niektóre z ogrodowych roślin ozdobnych mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie alergików. Czy wiesz, jakich roślin lepiej nie uprawiać w ogrodzie, gdy masz skłonność do alergii? Rosliny wywołujące uczulenie.

Niektóre spośród ozdobnych roślin ogrodowych mogą wywoływać uczulenie. Reakcją na ich pyłek jest katar sienny lub astma.

Najbardziej uczulające są gatunki wiatropylne, których lekki pyłek w bardzo dużej ilości przenoszony jest z prądami powietrza. Są to między innymi kwitnące wiosną drzewa: brzoza, buk, grab, leszczyna, topola i wierzba. Silnym alergenem są modne ostatnio trawy.

Uczulenie wywołuje również pyłek bylin – bylicy, krwawnika, rumianku, szczawiu, złocieni. Osoby wrażliwe nie powinny sadzić tych roślin w ogrodzie. Co prawda nie da się zupełnie wyeliminować ich wpływu na samopoczucie, bo drażniący pyłek wraz z wiatrem przywędruje z sąsiednich działek, można jednak zmniejszyć ich działanie, tworząc wokół ogrodu barierę z żywopłotu.

Sporo roślin po dotknięciu wywołuje alergie skórne – swędzącą wysypkę lub pokrzywkę. Skórę podrażniać mogą bluszcz pospolity, nagietek lekarski, pelargonie, pierwiosnki, rącznik pospolity, wawrzynek wilczełyko, wilczomlecze. Szczególnie niebezpieczne są dyptam jesionolistny, ruta oraz ciemiernik. Mogą wywołać fotodermatozy, czyli trudne do leczenia poparzenia, które powstają po dotknięciu rośliny w obecności ostrych promieni słońca. Podobne właściwości (choć wywołujące reakcje o mniej drastycznej postaci) ma seler.

Uczulenie na jad pszczół
Uczulenie na jad pszczół

Autor: www.thinkstockphotos.com

Ostrożność przy wyborze roślin powinny zachować osoby uczulone na jad pszczół. To bardzo silny alergen. Kontakt z nim może się skończyć szokiem anafilaktycznym i nawet śmiercią. Jeżeli jest podejrzenie wystąpienia tego typu alergii u domowników, lepiej nie sadzić roślin miododajnych wabiących owady.

Warto też pamiętać o tym, że do powstawania uczuleń może się przyczynić stosowanie w ogrodzie chemii w postaci oprysków przeciwko chorobom roślin i szkodnikom. Lepsze są naturalne preparaty ochrony roślin. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub zrobić samemu. Planując ogród, należy wybierać odporne odmiany, które nie ulegają infekcjom i w związku z tym nie potrzebują oprysków.

Gdzie sadzić i jak pielęgnować rośliny wywołujące alergię

Rośliny odpowiedzialne za alergie skórne najlepiej sadzić w głębi rabaty, daleko od ścieżek, ławek i innych miejsc wypoczynku. Pielęgnując je, należy założyć ubranie z długimi rękawami i rękawice, a po skończonej pracy dokładnie umyć dłonie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie