Ceny działek w ROD szaleją - trzeba za nie zapłacić nawet tyle, co za mieszkanie

2022-12-12 9:41

Ogródki ROD powróciły do łask. Ze względu na ogromne zainteresowanie zakupem działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, ich ceny poszybowały w górę. Ile trzeba zapłacić za działkę w ROD?

Rodzinne Ogrody Działkowe
Autor: GettyImages Niewielki ogród w mieście w czasach pandemii stał się towarem bardzo pożądanym

W okresie pandemii Covid-19 działki w ROD stały się bardzo pożądanym, niemal luksusowym dobrem, w związku z czym szybko skurczył się ich zasób, a ceny znacznie wzrosły. Spowodowało to niestety, że często działka w ROD nie służy do wypoczynku i rozwijania hobby ogrodniczego, ale jest przedmiotem handlu. Boom na działki wciąż trwa, a często kosmiczne ceny za prawo użytkowania, czyli dzierżawy gruntu, zależą dziś głównie od stanu zagospodarowania, wyposażenia oraz lokalizacji ogrodu działkowego.

Spis treści

  1. Co to znaczy „kupić działkę w ROD”?
  2. Ile kosztowały działki w ROD przed pandemią?
  3. Jak Covid-19 wpłynął na ceny działek w ROD?
  4. Ceny działek ROD w Warszawie i okolicach

Co to znaczy „kupić działkę w ROD”?

Przed zakupem działki warto dowiedzieć się, na jakich zasadach funkcjonują rodzinne ogrody działkowe i co w rzeczywistości kupujemy. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ogrodach działkowych uchwaloną w grudniu 2013 roku, działkowiec jest użytkownikiem gruntu, czyli maksymalnie 500 m2 działki w ROD. Oznacza to, że nabywa jedynie prawo użytkowania działki i nie jest właścicielem gruntu, a jedynie naniesień i nasadzeń.

Ponadto, warto także pamiętać, że w wyniku rażącego łamania przepisów (np. stawianie altan o powierzchni większej niż 35 m2, zamieszkiwanie na działce, nieprzestrzeganie regulaminu ROD) zarząd ROD ma prawo wypowiedzieć umowę dzierżawy i pozbawić prawa użytkowania działki.

Zazwyczaj właścicielem gruntu, na którym funkcjonują ogrody działkowe są miasta lub skarb państwa, dlatego może się tak zdarzyć (ale niezbyt często), że ROD lub jego część może zostać zlikwidowana na cele publiczne (np. budowa drogi, szkoły itp.). Na szczęście ustawa o ROD gwarantuje wtedy działkowcom odszkodowanie za zgodne z przepisami naniesienia i nasadzenia, a także prawo do terenu zamiennego (działka na terenie odtworzonego ROD w innej lokalizacji).

Zgodnie z przepisami, najczęściej prawo użytkowania działki można uzyskać na dwa sposoby:

  • od zarządu ROD, gdy dysponuje on wolną działką (umowa dzierżawy działkowej),
  • na drodze przekazania praw do działki od innego działkowca, który chce się działki pozbyć (umowa przekazania praw do działki).

W tej chwili, w wyniku ogromnego zainteresowania działkami, właściwie rzadko zdarza się, by zarząd ROD dysponował wolnymi działkami. Działkę można więc nabyć głównie poprzez ogłoszenia od obecnych działkowców chcących ją sprzedać. Ceny działek w ROD są umowne, ustalane przez samych działkowców, ale zwykle są uzależnione od stanu zagospodarowania działki i standardu altany oraz lokalizacji ROD.

Ile kosztowały działki w ROD przed pandemią?

Choć zainteresowanie działkami na Mazowszu (ale i w całej Polsce) rosło także w latach poprzedzających pandemię, to jednak ceny działek w ROD poszybowały w górę dopiero od wiosny 2020 roku.

Wcześniej działki, które np. były słabo zagospodarowane lub nawet zaniedbane i dysponował nimi zarząd, można było nabyć już za kilka tysięcy złotych (2-5 tys. zł), zawierając umowę dzierżawy działkowej. Za działki w lepszym stanie, bardziej zadbane i z ładną altaną, kupowane od innego działkowca trzeba było oczywiście zapłacić więcej, ale ceny tych działek osiągały kilkanaście do maksymalnie 50 tysięcy złotych. Oczywiście zdarzały się także wyjątki i wyższe ceny, ale w pojedynczych przypadkach.

Rodzinne ogrody działkowe
Autor: GettyImages W wyniku ogromnego zainteresowania działkami, właściwie rzadko zdarza się, by zarząd ROD dysponował wolnymi działkami

Jak Covid-19 wpłynął na ceny działek w ROD?

Z nastaniem stanu epidemii oraz koniecznością izolacji społecznej, działki w ROD okazały się bardzo pożądanym, zielonym azylem, dającym możliwość swobody i odpoczynku na świeżym powietrzu w gronie rodziny i najbliższych. Był to także dowód na to, jak bardzo człowiek potrzebuje kontaktu z naturą, a przy okazji jak ważną rolę pełnią rodzinne ogrody działkowe w miastach.

Ogromny wzrost zainteresowania użytkowaniem działek w ROD wpłynął na bardzo szybkie kurczenie się ich zasobów w ogrodach. Okazało się, ze każda wolna, często latami zaniedbana, nieposiadająca użytkownika działka, nagle błyskawicznie znajdowała chętnego nabywcę. Prawa rynku szybko zadziałały i ogromny popyt wpłynął na znaczny wzrost cen działek, szczególnie w przypadku przekazywania prawa użytkowania działki (sprzedaży działki przez działkowców nowym użytkownikom).

Ceny działek w ROD - nawet najsłabiej zagospodarowanych, wcześniej kosztujących maksymalnie kilka tysięcy złotych, zaczynały się od 20-25 tysięcy złotych. Z kolei ceny działek lepiej zagospodarowanych i wyposażonych, np. z murowaną zadbaną altaną, z podłączeniem do prądu i wody, sięgały już około 60-80 tys. zł. W okresie od maja do lipca 2020 r. rekordy cenowe sięgały nawet ponad 100 tysięcy zł za działkę.

Ceny działek ROD w Warszawie i okolicach

Obecnie, śledząc ogłoszenia z ofertami sprzedaży działek w ROD na terenie Warszawy i okolic można zauważyć, że są one wyceniane zwykle na 100-150 zł za m², co przy średnio 300-400 metrowych działkach daje cenę średnio od 30-60 tysięcy za działkę. Nie znaczy to jednak, że nie zdarzają się ceny wyższe, ponieważ popularność działek nie spada i nierzadko spotkać się można z cenami zbliżonymi do nawet 80-100 i więcej tysięcy złotych.

Przy zakupie działki należy wziąć pod uwagę fakt, że jest ona rodzajem świadczenia socjalnego państwa i nie powinna służyć bogaceniu się czy handlowi. Misją i rolą działki w założeniu ustawy jest zapewnianie społeczeństwu dostępu do miejsc rodzinnego wypoczynku, rekreacji, ale także prowadzenia upraw ogrodniczych – warzyw, owoców na własne potrzeby, co przy rosnących wciąż cenach żywności zyskuje znowu na znaczeniu.

warto wiedzieć

W Polsce funkcjonuje ponad 4600 rodzinnych ogrodów działkowych (ponad 900 tysięcy działek) zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. W strukturze PZD funkcjonuje 26 okręgów na terenie całego kraju, a Okręg Mazowiecki jest drugim co do wielkości (po okręgu śląskim) okręgiem, zarządzającym 450 ogrodami działkowymi.

Ogródek działkowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie