Beton architektoniczny na ścianie – co można zrobić? Wideo "Murator Remontuje"

2024-09-26 16:33

W dzisiejszym odcinku "Murator Remontuje" pokazujemy, co można zrobić za pomocą betonu architektonicznego. Betonowe elementy to często "must have" każdego loftowego wnętrza. W filmie pokazujemy jak samemu stworzyć efekt betonowej ściany. Mamy patent na gładką ścianę, z wżerami oraz imitację płyt betonowych.

Beton architektoniczny na ścianie – co można zrobić? Wideo Murator Remontuje
Autor: redakcja Beton architektoniczny na ścianie – co można zrobić? Wideo "Murator Remontuje"

Zobacz wideo!

Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany

Partnerem odcinka jest Cekol – polski producent chemii budowlanej. W odcinku pokazujemy nowoczesny tynk dekoracyjnym CEKOL BD-10 BETON ARCHITEKTONICZNY imitujący surowy beton, który można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków w pomieszczeniach suchych i wilgotnych. 

Jak samemu stworzyć efekt betonowej ściany?

W filmie pokazujemy patent na gładką ścianę, z wżerami oraz imitację płyt betonowych. Na jedną  część ściany nakładamy grubszą powierzchnię betonu, ok. 4-5 mm, dzięki czemu uzyskamy gładką powierzchnię. A na drugą warstwę ok. 3 mm żeby uzyskać efekt z ubytkami.

Z filmu dowiesz się m.in.:

  • Jakie narzędzia i materiały są niezbędne do aplikacji betonu na ścianie?
  • Jak przygotować powierzchnię przed położeniem betonu?
  • Jak uzyskać gładką, betonową powierzchnię krok po kroku?
  • Praktyczne wskazówki, które ułatwią pracę!
Beton architektoniczny na ścianie
Autor: redakcja

Inne efekty dekoracyjne z betonu

Rodzaj kruszywa także może wpłynąć na efekt dekoracyjny. To ważne, gdy podoba ci się beton porowaty. Inny wzór powstanie z mieszanki z kruszywem owalnym lub łupanym, drobnym bądź grubym. Beton z wzorem uzyskasz także wtedy, kiedy do deskowania wykorzystasz dużo małych płyt o określonym kształcie. Do łączenia elementów deskowania czasem używa się śrub, które zostaną odciśnięte w betonie. Po łbach śrub w narożnikach płyt pozostaną wgłębienia. Taki detal technologiczny często jest zamierzony. Jeśli się taki efekt nie podoba, można je później wypełnić zaślepkami lub zaszpachlować. Gdy nie zadowala cię to, jak wygląda gotowy element z betonu, możesz poddać go piaskowaniu, polerowaniu, szlifowaniu albo wygładzaniu za pomocą szpachli.

Farby dekoracyjne imitujące beton na ścianie

Mineralne farby dyspersyjne zawierają modyfikatory sprawiające, że pigment nie rozkłada się równo i gładko na ścianie, ale powstają liczne smugi, miejsca ciemniejsze i jaśniejsze. Można nawet uzyskać wzór wżerów w betonie. Dodatki mineralne tworzą strukturę drobnoziarnistą. Farbę nanosi się wałkiem. Pierwszą warstwę można od razu wygładzić pacą stalową na grubość ziarna. W drugiej warstwie można dodatkowo ukształtować szpachlą zagłębienia, zgrubienia imitujące beton nakładany ręcznie. Ich kształt będzie zależał od zastosowanego narzędzia. Kiedy warstwa będzie przesychać, można ją wygładzić pacą albo przetrzeć gąbką, żeby nadać jej strukturę. Po wyschnięciu farby ścianę trzeba obmieść szczotką, żeby zebrać z powierzchni niezwiązane ziarna piasku. Warstwa farby dekoracyjnej także wymaga jeszcze wykończenia, na przykład transparentnym lub barwnym lakierem albo woskiem.

Płyty betonowe

Wyrabia się je z masy cementowo-piaskowej wzmocnionej włóknami szklanymi. Jest poddawana prasowaniu pod ciśnieniem i tak powstają płyty o grubości 1-3 cm. Do niedawna najczęściej na rynku można było znaleźć te najgrubsze, bardzo masywne i ciężkie. Wraz z ulepszaniem technologii coraz więcej producentów oferuje płyty o grubości 0,7-1 cm. Brzegi płyt są cięte na ostro albo wyoblone. Są też takie, które mają wzdłuż obwodu wyprofilowane wyżłobienie lub zrobione otwory do mocowania. W niektórych są wykonane zagłębienia, które wyglądają jak po śrubach montażowych. Można znaleźć też płyty betonowe o niedużych formatach, często nieregularne w kształcie i na dodatek z różnorodnie wyprofilowanym wierzchem. Płyty z betonu są dość ciężkie. Takie o średniej wielkości ważą 15-20 kg, duże – około 50 kg, a największe – prawie 100 kg.  Mocuje się je na klej lub mechanicznie. Do większych płyt lepiej jest użyć kotew albo śrub do betonu.

Murator Google News
Autor:

Cykl "Murator Remontuje" - dla kogo jesteśmy?

Chcemy pomagać i rozwiązywać problemy projektowe, remontowe i wykonawcze. Jesteśmy dla wszystkich, którzy palą się do samodzielnych prac remontowych czy wykończeniowych. Chcą zdobyć praktyczną wiedzę dla lepszej współpracy z projektantami i ekipami wykonawczymi.

Listen to "Tynk - gipsowy czy cementowy? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.