5 fioletowych roślin do ogrodu: clematisy, łubiny, kocimiętka, szałwie, czosnki ozdobne. Wideo #MuratorOgroduje!

2024-06-19 16:52

Fiolet to jeden z kolorów, który najbardziej lubimy w ogrodzie. Fantastycznie łączy się z zimnymi uspokajającymi kolorami, dodaje też energii w słonecznych połączeniach z żółtym i pomarańczowym. W kolejnym odcinku z cyklu #MuratorOgroduje Ewelina, ogrodniczka z Krakowa, opowiada o 5 roślinach w kolorze fioletowym, które warto mieć w ogrodzie. Poznaj te rośliny koniecznie. Zapraszamy do oglądania WIDEO!

Ewelina Golba-Sajak, właścicielka kanału i sklepu Zakazany Ogród
Autor: Szymon Starnawski #MuratorOgroduje u Eweliny z Zakazany Ogród

Spis treści

  1. Fioletowe kwiaty w ogrodzie
  2. Kocimiętka
  3. Szałwie
  4. Powojniki (Clematis)
  5. Łubiny 
  6. Czosnki ozdobne
  7. Zobacz, jak wygląda ogród Eweliny! Zdjęcia
  8. #MuratorOgroduje na YT/@MuratorOgroduje

Fioletowe kwiaty w ogrodzie

Fioletowe kwiaty w ogrodzie stworzą dobry klimat do refleksji, przemyśleń i medytacji, pozwalając się wyciszyć i uspokoić. Fiolet od zawsze kojarzony był z magią i tajemnicą, ale także władzą, siłą i prestiżem. Jeśli chcemy w ogrodzie uzyskać atmosferę tajemniczości i magii, pomyślmy koniecznie o kwiatach fioletowych. Zobacz, które fioletowe rośliny ulubia Ewelina.

Zobacz też koniecznie naszą inspirację: Rabata z fioletowych kwiatów

Kocimiętka

Kocimiętka to w ostatnim czasie jedna z popularniejszych bylin ogrodowych. Jej urocze, kłosowate kwiatostany, z daleka przypominające kwitnącą lawendę, to wspaniała ozdoba rabat i doskonały materiał na obwódki. Kocimiętka nie ma dużych wymagań uprawowych, dobrze znosi mrozy i długo kwitnie. Dlatego trudno się dziwić, że jej popularność stale rośnie.

Więcej o tym jak uprawiać kocimiętkę i gdzie ją sadzić przeczytasz w naszym poradniku: Kocimiętka - przypomina lawendę, ale jest łatwiejsza w uprawie, a do tego odstrasza komary i kleszcze

Szałwie

Szałwie to jedne z ciekawszych roślin, jakie możemy uprawiać w ogrodzie. Znanych jest ponad 900 ich gatunków, wśród których są rośliny jednoroczne, byliny oraz półkrzewy. Do najpopularniejszych gatunków szałwii uprawianych w ogrodach należą: szałwia lekarska, szałwia błyszcząca, szałwia omączona oraz szałwia omszona. Szałwia omączona wspaniale prezentuje się na rabatach z innymi roślinami ozdobnymi (lawendą, różami, bodziszkami, liliowcami, krwawnikami, ozdobnymi trawami, aksamitkami), ale nadaje się też na obwódki i do sadzenia wzdłuż alejek.

Ewelina Golba-Sajak, właścicielka kanału i sklepu Zakazany Ogród
Autor: Szymon Starnawski Ewelina z Zakazany Ogród, prowadząca cykl #MuratorOgrduje wśród czosnków ozdobnych w swoim ogrodzie

Powojniki (Clematis)

Powojniki (Clematis) to jedne z najpopularniejszych pnączy uprawianych w ogrodach i na balkonach. Ze względu na ogromne bogactwo gatunków i odmian pasują do każdego miejsca niezależnie do stylu urządzania. Aby prawidłowo rosły i obficie kwitły wymagają opieki przez cały sezon. Wiele zabiegów pielęgnacyjnych wykonuje się latem.

Przeczytaj więcej o letniej pielęgnacji powojników, czyli jak dbać o clematisy latem

Łubiny 

Łubiny to rośliny o pięknych i efektownych kwiatostanach, a do tego łatwe w uprawie. Łubiny polecane do uprawy w ogrodach to zazwyczaj rośliny wysokie o regularnym pokroju, które stanowią istotny akcent na rabacie. Efektownie wyglądają posadzone w grupie jako tło dla roślin o niższym wzroście, szczególnie dla roślin okrywowych. Komponując rabatę z łubinami warto wziąć pod uwagę, to, że ich dolne części po wytworzeniu kwiatostanu nie są już zbyt dekoracyjne (liście żółkną i opadają). Dlatego pomyślmy o posadzeniu przed nimi niższe rośliny, które zakryją mało efektowne dolne partie łubinów. 

Czosnki ozdobne

Czosnek ozdobny to roślina cebulowa o bardzo dekoracyjnych kwiatach. W ogrodach uprawia się różne gatunki ozdobnych czosnków. Cechą wspólną czosnków ozdobnych jest budowa kwiatostanu, który zazwyczaj składa się z wielu małych, sześciopłatkowych kwiatków skupionych w baldachy lub regularne kule. Kwiaty czosnków ozdobnych wyrastają na bezlistnych pędach, w zależności od gatunku mają barwę białą, fioletową (o różnych odcieniach) lub żółtą. Pojawiają się zwykle w czerwcu i na początku lipca, czyli po okresie bujnego kwitnienia wiosennych roślin cebulowych. Niektóre czosnki ozdobne kwitną w pełni lata.

Zobacz, jak wygląda ogród Eweliny! Zdjęcia

#MuratorOgroduje na YT/@MuratorOgroduje

#Muratorogroduje to praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania i ciekawostki, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, mając ogród, przydomowy taras czy balkon. W #MuratorOgroduje odwiedzamy naszych ogrodników i ich ogrody położone w różnych zakątkach Polski. Nasi Przyjaciele dzielą się w materiałach swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pielęgnacji ogrodu.

Zapraszamy więcej odcinków na www.youtube.com/@MuratorOgroduje