Kwitnące rośliny okrywowe - topowa lista. Poznaj najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe
Rośliny okrywowe (rośliny zadarniające) łatwo się rozrastają i szybko pokrywają przeznaczoną dla nich powierzchnię w ogrodzie. Wśród roślin okrywowych jest wiele gatunków o pięknych kwiatach. Poznaj najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe.
Autor: GettyImages
Bodziszek czerwony
Spis treści
- Rośliny okrywowe w ogrodzie
- Najpopularniejsze rośliny okrywowe o ozdobnych kwiatach
- Bodziszek czerwony
- Barwinek pospolity
- Floks szydlasty
- Tojeść rozesłana
- Gęsiówka kaukaska
- Żagwin ogrodowy
- Macierzanka piaskowa
- Rogownica kutnerowata
- Najpopularniejsze gatunki kwitnących roślin okrywowych w galerii zdjęć
Rośliny okrywowe w ogrodzie
Rośliny okrywowe (rośliny zadarniające) to ozdoba niejednego ogrodu. Rośliny okrywowe, które zazwyczaj charakteryzują się niewielkim wzrostem, doskonale nadają się do łączenia na jednej rabacie z wyższymi bylinami i krzewami. Z roślin okrywowych można też tworzyć kwitnące kobierce. Te rośliny nadają się znakomicie do obsadzania skarp czy stromych zboczy w ogrodzie. Stosuje się je także do obsadzania murków oporowych.
Rośliny okrywowe rozrastają się na tyle gęsto, że nie widać między nimi gołej ziemi. Dzięki temu uniemożliwiają rozwój chwastom. Sadząc rośliny okrywowe w ogrodzie należy pamiętać, że mogą się nadmiernie rozrosnąć. Dlatego należy ograniczać ich rozwój do tej powierzchni, na której zostały zaplanowane.
Najpopularniejsze rośliny okrywowe o ozdobnych kwiatach
Do najpopularniejszych kwitnących roślin okrywowych należą: bodziszek czerwony, barwinek pospolity, floks szydlasty, tojeść rozesłana, gęsiówka kaukaska, żagwin ogrodowy, macierzanka piaskowa, rogownica kutnerowata.
Bodziszek czerwony
Bodziszek czerwony – dorastający do 25 m wysokości, o karminowoczerwonych kwiatach; kwitnie od maja do września. Najlepiej sadzić go w dużych grupach po kilkadziesiąt roślin.
Barwinek pospolity
Barwinek pospolity – dorasta do 10–15 cm wysokości, jego delikatne kwiaty pojawiają się w kwietniu–maju, ale pojedyncze kwiaty ukazują się całe lato.
Floks szydlasty
Floks szydlasty – dorasta do 10 cm wysokości, tworzy niskie, zwarte kobierce rozrastające się dzięki płożącym się, silnie rozgałęzionym pędom. Kwitnie od połowy maja do początku czerwca. Jasnoróżowe (u odmian białe, ciemnoróżowe i fioletowe) kwiaty wyrastają na końcach pędów tworząc baldachogrona.
Tojeść rozesłana
Tojeść rozesłana – dorasta do 5 cm wysokości, tworzy na ziemi rozległe kobierce płożących zakorzenionych pędów do 60 cm długości. Jasnozielone liście są w charakterystyczny sposób ułożone w jednej płaszczyźnie z łodygą. Tojeść rozesłana kwitnie od czerwca do sierpnia (nawet do września). Cytrynowo-żółte lub intensywnie żółte kwiaty mają do 3 cm średnicy.
Gęsiówka kaukaska
Gęsiówka kaukaska – kwitnie od marca do maja. Kwiaty są śnieżnobiałe, miododajne, zebrane w groniaste kwiatostany, które w miarę kwitnienia wydłużają się.
Żagwin ogrodowy
Żagwin ogrodowy – dorasta do 10 cm wysokości, tworzy gęste, zwarte kobierce. Kwitnie obficie od kwietnia do czerwca, kwiaty w zależności od odmiany są białe, różowe, purpurowe, fioletowe, drobne, delikatne. Żagwin ogrodowy należy do ścisłego grona podstawowych roślin na skalniaki.
Macierzanka piaskowa
Macierzanka piaskowa – tworzy gęste zielone kobierce, które w okresie kwitnienia pokrywają się drobnymi różowopurpurowymi kwiatami zebranymi w główkowate kwiatostany. Wszystkie fragmenty rośliny zawierają silnie pachnące olejki eteryczne i są jadalne.
Rogownica kutnerowata
Rogownica kutnerowata – tworzy duże poduchy płożących pędów. Srebrzyste, aksamitne w dotyku, wąskie liście rogownicy mają lancetowaty kształt i osiągają do 3 cm długości i około 5 mm szerokości. W okresie kwitnienia pokrywa się drobnymi białymi kwiatami.
Nie przegap:
Najpopularniejsze gatunki kwitnących roślin okrywowych w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Bodziszek czerwony