Jaka jest zasada działania wentylacji mechanicznej?
Wentylacja mechaniczna jest powszechnie uznawana za doskonalszą od naturalnej, której działanie uzależnione od warunków atmosferycznych jest mimo wszystko przypadkowe, a możliwości zwiększenia jej wydajności są z różnych względów mocno ograniczone. By uniknąć wynikających z tego problemów, stosuje się wentylatory – urządzenia umożliwiające przemieszczanie z miejsca na miejsce określonej ilości powietrza w jednostce czasu. W ten sposób tworzy się system wentylacji wymuszonej – mechanicznej.
Dzięki temu, że wentylator jest w stanie wytworzyć duże podciśnienie, powietrze może być transportowane przewodami dowolnej długości, przebiegającymi w każdym kierunku (nie tylko pionowo jak w wentylacji grawitacyjnej) i o niezbyt dużej powierzchni przekroju. Jej granicę wyznacza jednak hałas i opór przepływu, które przy przemieszczaniu się powietrza w przewodzie z prędkością przekraczającą 5 m/s są uznawane za zbyt duże – hałas staje się dokuczliwy dla otoczenia, a pokonanie większego oporu przepływu wymaga dostarczania znacznie większej ilości energii do napędu wentylatora. Dlatego przekroje przewodów dobiera się na tyle duże, by powietrze poruszało się w nich z prędkością 3-4 m/s i w rezultacie w domach jednorodzinnych mają one średnicę lub szerokość i wysokość (gdy są prostokątne) 10-25 cm.
System wentylacji wywiewnej wymaga zainstalowania wentylatorów wyciągowych
System wentylacji mechanicznej może być wywiewny, wtedy są w nim tylko wentylatory wyciągowe – wysysające powietrze z pomieszczeń, powodujące powstanie w nich podciśnienia, dzięki któremu powietrze z zewnątrz może napływać do nich tak jak w systemie wentylacji grawitacyjnej. Jest często stosowany jako jej uzupełnienie, na przykład w postaci mechanicznego wyciągu kuchennego (okapu) umożliwiającego okresowe zwiększenie intensywności wymiany powietrza na czas gotowania – włącza się go, żeby szybko pozbyć się niepożądanych zapachów i nadmiaru pary wodnej z kuchni. W łazienkach i ubikacjach montuje się w tym samym celu włączane okresowo wentylatory ścienne. Do usuwania powietrza poza budynek można wtedy wykorzystać istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej.
Czy wentylacja mechaniczna może współpracować z kominkiem?