Sterowanie klimatyzacją. Nowoczesne rozwiązania w domowych klimatyzatorach

2021-05-14 11:19

Wysokie temperatury bywają męczące. Coraz częściej decydujemy się na zakup klimatyzatora, który można zainstalować zarówno w dużym domu, jak i w kawalerce w bloku. Do wygodnego sterowania klimatyzacją posłuży panel naścienny, pilot lub smartfon.

Klimatyzacja w domu
Autor: GettyImages

W ostatnich latach klimatyzatory stały się bardzo popularnymi urządzeniami zapewniającymi komfort życia w pomieszczeniach. Są wielofunkcyjne, regulują wilgotność i temperaturę powietrza, oczyszczają je, jonizują, a nawet ogrzewają pomieszczenia. 

Ich producenci oferują coraz wygodniejsze sposoby sterowania: tradycyjne, za pośrednictwem panelu dotykowego lub pilota oraz nowoczesne – wykorzystujące smartfon lub tablet.

W poszczególnych modelach klimatyzatorów zestaw funkcji, które można kontrolować zdalnie, jest bardzo duży i różorodny. Do podstawowych zaliczamy możliwość ustawienia żądanej temperatury w pomieszczeniu, prędkości wentylatora oraz kierunku nawiewu. Tryb ekonomiczny zapewnia spokojną pracę z obniżonym zużyciem energii, a tryb turbo pozwala na pracę ze zwiększoną mocą, żeby szybko schłodzić nagrzane pomieszczenie. Dobry klimatyzator wyposażony jest w czujniki, między innymi temperatury, według której sam dostosowuje tryb pracy do aktualnych warunków w pomieszczeniu. Czujnik ruchu włącza urządzenie, kiedy wykryje ruch w pokoju i wyłącza je, kiedy nikogo nie ma.

Klimatyzatory można włączać i wyłączać o zaprogramowanej godzinie oraz zaplanować ich pracę na przykład na każdy dzień tygodnia. Najnowocześniejsze urządzenia, wyposażone w moduł Wi-Fi, umożliwiają obsługę zdalną poprzez smartfona, za pośrednictwem internetu.

Sterowanie klimatyzatorem za pomocą pilota

Klimatyzatory zwykle są wyposażone w pilota na podczerwień, czasami z podświetlanym ekranem oraz szeregiem przycisków dających dostęp do wszystkich funkcji urządzenia. Większość pilotów pozwala sterować klimatyzacją na odległość do kilku metrów. Pilot do klimatyzatora jest prosty i wygodny w obsłudze, zazwyczaj można go przymocować do ściany na specjalnym uchwycie. Na jego wyświetlaczu odczytujemy temperaturę otoczenia, wybieramy tryb pracy oraz programujemy czas pracy jednostki. Pilot może współpracować bezpośrednio z klimatyzatorem lub ze sterownikiem ściennym.

BREVA Beretta
Autor: Beretta Pilot do sterowania klimatyzacją BREVA

Sterowanie klimatyzatorem za pośrednictwem wyświetlacza lub panelu ściennego

Mocowany do ściany panel sterujący jest wyposażony w ekran, na którym można odczytać temperaturę powietrza oraz aktualny stan pracy urządzenia. W tym przypadku sterowanie klimatyzacją odbywa się za pomocą przycisków lub ekranu dotykowego.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora może być też wyposażona w zintegrowany z jej obudową wyświetlacz LED, który informuje o wartościach temperatury, trybie pracy sprężarki oraz pokazuje komunikaty o ewentualnych błędach.

Przy wyborze klimatyzatora pamiętajmy o naszym zdrowiu i komforcie. Wybierzmy taki, który wyposażony jest w nowoczesne filtry powietrza. Ważna jest także cicha praca oraz możliwość wyboru trybu nocnego, który zapewni spokojny sen bez wychłodzenia lub denerwującego szumu.

Starowanie klimatyzatorem za pomocą smartfonu

Sterowanie klimatyzacją za pomocą standardowego pilota jest powoli wypierane przez smartfony i dedykowane aplikacje mobilne. Większość urządzeń najnowszej generacji może być kontrolowana za pośrednictwem domowej sieci bezprzewodowej poprzez moduł łączności Wi-Fi. Daje to możliwość kontrolowania urządzenia za pomocą smartfonu, z dowolnego miejsca, nawet z dala od domu – wystarczy, że mamy dostęp do internetu. 

Klimatyzatory mogą być wyposażone w moduł Wi-Fi wbudowany fabrycznie w jednostkę wewnętrzną lub mieć możliwość rozszerzenia funkcjonalności o dodatkowy moduł komunikacyjny.

Zdalne sterowanie aplikacją świetnie sprawdza się na przykład wtedy, gdy przed powrotem z pracy lub podróży zechcemy schłodzić mieszkanie. Będąc jeszcze w aucie lub pociągu ustawimy działanie klimatyzatora tak, aby temperatura w pomieszczeniach była już odpowiednia w momencie, kiedy przekroczymy próg domu. Mobilna aplikacja zainstalowana na smartfonie pozwala ustawiać tryby oraz czas pracy i sprawdzać status urządzenia. Można śledzić na bieżąco wszystkie parametry, na przykład włączone funkcje czy wydajność chłodzenia.

Za pośrednictwem sieci Wi-Fi, oprócz zmiany temperatury można również regulować prędkość pracy wentylatorów, ustawienie żaluzji czy uruchamiać i wyłączać jonizator. Mobilna aplikacja poinformuje też o ewentualnych błędach i usterkach, a także będzie monitorować zużycie energii, co pozwoli obniżyć rachunki za prąd. Możliwa jest też obsługa urządzenia komendami głosowymi, na przykład za pośrednictwem Asystenta Google.

Aplikację pobiera się i instaluje na smartfonie, następnie należy ją uruchomić i przeprowadzić rejestrację użytkownika. Gdy to zrobimy, włączamy moduł Wi-Fi w klimatyzatorze, parujemy urządzenia i konfigurujemy połączenie bezprzewodowe. Po pomyślnym zakończeniu można już rozpocząć zdalne sterowanie klimatyzatorem. Dedykowane aplikacje są bezpłatne, pracują na smartfonach i tabletach z systemem Android lub iOS.

Przykładowe funkcje klimatyzatorów, które można kontrolować zdalnie

  • ON/OFF – włącz lub wyłącz urządzenie,
  • Temp – regulacja temperatury w dostępnym zakresie,
  • Fan – regulacja obrotów wentylatora – niskich, średnich, wysokich, praca automatyczna,
  • Timer – włącznik/wyłącznik czasowy pracy urządzenia,
  • Program – możliwość programowania tygodniowej pracy urządzenia,
  • Swing – regulacja położenia żaluzji, zmiana nadmuchu zmniejszająca odczucie przeciągu,
  • Auto restart – automatyczne uruchomienie urządzenia po czasowym zaniku zasilania elektrycznego,
  • Mode – wybór trybów pracy klimatyzatora, dostosowanych do temperatury pomieszczenia i temperatury zewnętrznej,
  • Turbo – szybkie chłodzenie, klimatyzator pracuje z maksymalną wydajnością umożliwiającą szybkie obniżenie temperatury w pomieszczeniu,
  • X-Fan – funkcja, która osusza łopatki parownika uniemożliwiając rozwój grzybom i pleśni,
  • Sensor – aktywacja czujnika wykrywającego ruch ludzi w pomieszczeniu,
  • Comfort – włączenie trybu „komfortowy nawiew”,
  • Quiet – praca w trybie cichym,
  • Eco – tryb ekonomiczny, urządzenie pracuje ze zmniejszoną mocą.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.