Montaż rekuperatora w zamieszkanym domu. Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczeń

2010-10-19 12:54 Rekuperatory.pl
Czy rekuperacja może być częścią procesu termomodernizacji?
Autor: Rekuperatory.pl Miejscem, gdzie posadowimy rekuperator może być np. piwnica...

Montaż systemu rekuperacji w domu zamieszkanym jest coraz częściej istotnym etapem procesu termomodernizacji budynku. Izolacja ścian, wymiana okien, usunięcie mostków termicznych i zmiana elewacji to tylko część prac. Aby cieszyć się nowoczesnym i energooszczędnym domem, warto wykonać instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli zainstalować rekuperator. Wentylator, nawiewniki czy rekuperacja?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest często instalowany w budynkach, które od dawna są zamieszkane. Montaż najłatwiej przeprowadzić podczas prac termomodernizacyjnych, kiedy to właściciele domów mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności na kosztach ogrzewania.

Na taki montaż decydują się również inwestorzy, którzy kupili istniejący budynek i wykonują jego adaptację lub/i przebudowę dostosowaną do własnych potrzeb.

Dlaczego wentylacja grawitacyjna to za mało?

Co roku w Polsce buduje się i oddaje do użytkowania od 70 do 110 tysięcy domów. Tylko 6 – 8% z nich ma zainstalowany system rekuperacji, pozostałe wyposażane są w nie do końca działający system wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja naturalna ma to do siebie, że w niesprzyjających warunkach zewnętrznych (zbyt mała różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku) po prostu nie działa, czyli nie wyciąga z domu zużytego powietrza i nie powoduje napływu powietrza świeżego (szczególnie wtedy, gdy mamy szczelne plastykowe czy drewniane okna, drzwi i dobrze zaizolowane i połączone mury).

Przy źle działającej wentylacji w domu, często za meblami, pojawia się wilgoć, a nawet grzyb i szybko zaczyna być bardzo duszno. Dowodem na to jest pojawiający się niemiły zapach, już po krótkim czasie przebywania w domu (szczególnie czuć go w sypialni po nocy), długo utrzymujący się w powietrzu zapach obiadu, a na szybach skraplająca się parę wodną – szczególnie nad ranem.

Czy rekuperacja może być częścią procesu termomodernizacji?
Autor: Rekuperatory.pl Wykroplona na wewnętrznych szybach para wodna jest pierwszą oznaką źle działającej wentylacji w domu

Zapytany o radę fachowiec poleca wtedy zakup dostępnych na rynku wentylatorów łazienkowych i kuchennych, montaż nawiewników w oknach czy pod nimi, montaż nasad kominowych wspomagających ciąg w kanałach wentylacyjnych. Wszystko to jednak są tylko półśrodki, które mają na celu przywrócić działanie wentylacji grawitacyjnej, na nic jednak się nie zdadzą jeśli np. nie uchylimy lub nie rozszczelnimy okna - wentylator bowiem ma tylko wspomóc zasysanie powietrza z zewnątrz. Jeśli nie będzie szczelin, przez które powietrze może napłynąć, będą to tylko kolejne urządzenia zużywające prąd, ale bez realnych rezultatów.

Zakładamy jednak, że udało się przywrócić działanie wentylacji grawitacyjnej - w każdym jednak takim przypadku i tak wypuścimy z domu ogrzane za nasze pieniądze powietrze, a koszty ogrzewania mocno nam wzrosną.

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Rozsądnym wyjściem jest wentylacja mechaniczna, która w niektórych krajach europejskich (np. w Holandii) jest obowiązkowa. Tam już dawno bowiem zdano sobie sprawę, że ona jedyna działa zawsze bez względu na warunki atmosferyczne!

Najtrudniejszą częścią wykonania instalacji wentylacyjnej w domu zamieszkanym jest dokładne zaplanowanie przebiegu trasy poprowadzenia instalacji. Ogromną rolę spełnia tu wybór takiego instalatora, który posiada już spore doświadczenie w montażu instalacji wentylacyjnych.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań niezbędna będzie co najmniej jedna wizyta inżyniera w budynku i ocena czasu trwania i rodzaju poszczególnych etapów prac. Niezbędne również jest – podobnie jak ma to miejsce w domach zamieszkanych – wykonanie projektu wentylacyjnego, który pozwoli nie tylko zaplanować, gdzie znajdzie się centrala wentylacyjna, ale także dobrać urządzenie, które zapewni nam odpowiedni poziom wentylacji i komfort przy optymalnych kosztach użytkowania. Projekt dokładnie określi również, jak będą poprowadzone przewody na wszystkich kondygnacjach, jaką będą miały długość i średnicę. Wszystko to zapewni finalnie dostateczną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu.

Idealnie, gdy inwestor decydujący się na montaż wentylacji w domu zamieszkanym, posiada zdjęcia instalacji jeszcze przed położeniem tynków i wylaniem posadzek. A tych instalacji pod tynkiem może być sporo: grzewcza, wodna, kanalizacyjna, elektryczna, centralnego odkurzacza, alarmowa, rozprowadzenia ciepła z kominka, sieć komputerowa czy instalacja kina domowego. Gdy nie ma żadnej informacji o przebiegu instalacji pod tynkiem, konieczne jest wykonanie tzw. odkrywek, tzn. odkuć tynku w celu sprawdzenia, co kryje się pod spodem. Koniecznością jest również kucie miejsc pod kanały wentylacyjne, ewentualnie zdejmowanie części podłóg. Przygotować się także należy na usunięcie wyposażenia pomieszczeń: sprzętu i mebli z miejsc przeznaczonych na prace montażowe.

Ekipa montażowa będzie potrzebowała też dodatkowego miejsca, gdzie będzie przygotowywała materiały, cięła rury – może to być na przykład garaż lub część innego pomieszczenia.

Zalety montażu systemu rekuperacji w zamieszkanym domu

Są! Niewątpliwie największą z nich jest komfort wentylacyjny, jaki zyskamy po zamontowaniu wentylacji, a w przypadku wentylacji z rekuperacją także niższe rachunki za ogrzewanie (nawet do 50%). Całą instalację w domu zamieszkanym można przeprowadzać przez cały rok, nawet w siarczyste mrozy – całość wykonujemy przecież w ogrzewanym domu.

Ponieważ miejsca na poprowadzenie instalacji właściwie nie ma i należy je w całości wygospodarować, instalację w domach zamieszkanych warto zrobić w oparciu o nowoczesne systemy kanałów polietylenowych, które zajmują stosunkowo niewiele miejsca w porównaniu do tradycyjnych kanałów okrągłych opartych na kanałach stalowych Spiro. Aby uniknąć prowadzenia długich poziomych końcowych odcinków instalacji, które trudno zabudować, możliwe jest montowane tzw. dyszy nawiewnych, które mogą być montowane np. w ścianie nad drzwiami wejściowymi do pomieszczenia, a obejmują swoim zasięgiem całe pomieszczenie.

Całość montażu kompletnej instalacji trwa zazwyczaj kilka dni w zależności od budynku i jego metrażu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marcin Larry Scott
|

Mam w domu system rekuperacji, pomyślałem o nim już na etapie budowy domu, kosztowało mnie to ok 15 tyś. Steruje całym systemem za pomocą sterowników naszej krajowej firmy TECH Sterowniki. Co do rachunków, tą sa one niższe, tak gdzieś ok 10-15 %, ale zawsze mam świeże, filtrowane powietrze :)

Łukasz Shamman
|

Chłopie, zastanów się jaki jest sens pisać coś o czymś o czym zupełnie nie masz bladego pojęcia? Nie szkoda Ci czasu?

mm
|

bzdury, z tymi oszczednosciami. powietrze dostarczne do wewnatrz ogrzewa sie w wymienniku, moze o kilka st C moze, jak masz mroz na zewnatrz to te lodowate powietrze i tak wpada do domu. moze i jest jakis odzysk ale jest to tak mala ilosc ze mozna wziac to pod uwage ale przy projekcie nowego domu, jednak ceny sa absurdalne i nieadekwatne do oszczednosci. nie radze wierzyc w te ich 98% sprawnosci czy 50% oszczednosci na rachunkach bo to nie jest prawda.
jezeli ktos sie decyduje to radze unikac systemow zespolonych czyli takich w ktorych oba wirniki podlaczone sa do jednego silnika. wyobraz sobie ze potrzebujesz obroty max- bo sie kapiesz.. wtedy masz max nadmuchu do srodka a jest np -20 na dworze. szybko sie w domu zimno zrobi. kto mys