Cicha i sprawna klimatyzacja. Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?
Lato to pora upałów. Nie dziwi więc, że montaż klimatyzatora to myśl, która coraz częściej pojawia się w naszych głowach. Klimatyzacja w domu pozwala bowiem na uzyskanie komfortowej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywamy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze klimatyzatora i jak cieszyć się sprawną klimatyzacją.
Przez wiele lat prowadzono badania, które pozwoliły określić, w jakiej temperaturze i przy jakiej wilgotności człowiek czuje się najlepiej. Wynika z nich, że latem w pomieszczeniach najbardziej odpowiednie wydaje się nam powietrze o temperaturze 23-26°C i wilgotności względnej w granicach 40-60%. Decyduje o tym fizjologia. Przebywając w otoczeniu o temperaturze do 24°C, organizm ludzki oddaje ciepło przez promieniowanie i przenikanie. Gdy jest cieplej, zaczyna się pocić. Poprawę samopoczucia może spowodować obniżenie temperatury powietrza albo – gdy nie jest ono możliwe – obniżenie jego wilgotności.
Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?
Przy wyborze typu i wielkości klimatyzatora warto wziąć pod uwagę możliwości produkowanych obecnie urządzeń, zdecydować, które funkcje są dla nas niezbędne, które przydatne, a które niepotrzebne, a potem przeprowadzić analizę kosztów zakupu, montażu i eksploatacji.
- Poziom hałasu. Jedną z ważniejszych cech klimatyzatora jest poziom hałasu, jaki emituje. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku urządzeń instalowanych w sypialniach i ma duże znaczenie dla osób wrażliwych na hałas. Wśród klimatyzatorów o porównywalnej mocy im który ciszej pracuje, tym jest droższy.Przed kupnem trzeba dokładnie sprawdzić, dla którego biegu pracy klimatyzatora został podany poziomu hałasu – gdy klimatyzator pracuje na najwyższym biegu, czyli z najwyższą mocą, jest dużo głośniejszy niż podczas pracy na niskim biegu. Należy też sprawdzić, czy producent podał, w jakiej odległości od urządzenia zmierzono hałas. Zgodnie z normami powinno to być nie dalej niż 1 m od obudowy.
- Regulacja nadmuchu powietrza. W klimatyzatorach wyższej klasy można płynnie lub skokowo regulować kąt ustawienia kierownic powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Sufitowe mogą mieć nawiew jedno- lub kilkustronny, dzięki czemu zimne powietrze bardziej równomiernie miesza się z ciepłym.
- Regulacja temperatury. W tańszych wersjach możliwa jest jedynie regulacja włącz/wyłącz. Przy częściowym obciążeniu urządzenie z taką regulacją pracuje z niską efektywnością energetyczną, a z powodu cyklicznej pracy w chłodzonym pomieszczeniu odczuwamy wahania temperatury. Innym lepszym rozwiązaniem jest skokowa regulacja mocy urządzenia, a jeszcze lepsze możliwości daje klimatyzacja z tak zwanym inwerterem, ponieważ temperatura wydmuchiwanego przez nie powietrza zmienia się w sposób płynny w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Dzięki regulacji liczby obrotów wentylatora bezstopniowo dostosowuje moc urządzenia do zapotrzebowania na chłód. Klimatyzator ochładza tylko taką ilość powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna. Pozwala więc zaoszczędzić do 30% energii w porównaniu z urządzeniem bez takiej regulacji, a ochłodzenie pomieszczenia zajmuje mu dwukrotnie mniej czasu. Ponadto dzięki utrzymywaniu stałej temperatury w pomieszczeniu zapewnia wyższy komfort. Jego elementy wolniej się zużywają i wyeliminowane są szczyty prądowe podczas rozruchu.
- Automatyka. Klimatyzator jest standardowo wyposażony w systemy:
- regulujący pracę układu chłodniczego, pompy ciepła lub nagrzewnicy powietrza (w zależności od wyposażenia);
- uruchamiający nawilżacz powietrza;
- alarmujący o przekroczeniu dopuszczalnych wartości parametrów powietrza;
- informujący o konieczności dokonania czynności eksploatacyjnych, takich jak wymiana lub czyszczenie filtra, uzupełnienie wody w nawilżaczu, opróżnienie zbiornika skroplin itp.