Jakie nawiewniki okienne zapewnią najlepszą wymianę powietrza?

2011-02-25 19:20

Aby wymiana powietrza była skuteczna, należy go dostarczyć tyle samo, ile powinno być wywiewane. W domach z wentylacją grawitacyjną świeże powietrze zapewniają nawiewniki w oknach. W starych domach warto je zainstalować z rozsądku, w nowych należy to zrobić także z obowiązku. Zobacz, jakie nawiewniki okienne są najlepsze.

Którędy nawiewać powietrze do domu?
Autor: Andrzej Szandomirski Identyczną funkcję mogą pełnić nawiewniki w ścianie. Żadnego nawiewnika nie da się całkowicie zamknąć. Zawsze pozostanie szczelina, przez którą pewna ilość powietrza będzie się dostawała do wnętrza
Murator Pomaga
Autor: Murator

Jakie nawiewniki okienne są najlepsze?

Najlepsze będą oczywiście takie nawiewniki okienne, w których będzie możliwe regulowanie strumienia powietrza, najlepiej automatycznie bez udziału użytkownika wraz ze zmianą różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia, wilgotności powietrza w pomieszczeniu lub temperatury zewnętrznej. Nawiewniki sterowane różnicą ciśnienia utrzymują stały przepływ niezależnie od różnicy ciśnienia. Można je też ręcznie przymknąć.

Urządzenia ze sterowaniem bazującym na wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia (nawiewniki higrosterowane) mają czujnik z taśmy poliamidowej otwierający przesłonę nawiewnika i zwiększający strumień powietrza dopływającego do pomieszczenia, gdy wilgotność wzrasta, oraz przymykający ją, gdy wilgotność spada poniżej określonego poziomu. Wielkość szczeliny zmienia się proporcjonalnie do zmiany wilgotności względnej w przedziale od 35 do 70%. Poniżej dolnej granicy szczelina w nawiewniku jest minimalna i nie można go całkiem zamknąć, powyżej górnej jest maksymalna. Dzięki takim nawiewnikom intensywność wymiany powietrza zwiększa się w pomieszczeniach, w których powstaje najwięcej wilgoci, na przykład nocą w sypialniach.

Nawiewniki ze sterowaniem automatycznym zapewnią odpowiedni komfort wymiany powietrza, ale będą droższe od modeli regulowanych ręcznie czy nawiewników o stałym przekroju (bez możliwości regulacji). Te ostatnie będą doprowadzać do pomieszczenia taką ilość powietrza, jaka wyniknie z różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, czyli zależną od warunków atmosferycznych. Ostatecznie lepiej jednak, by były takie niż żadne.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie