Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę wentylacji z programu Czyste Powietrze

2020-05-18 7:37 Materiał sponsorowany
Neovent wentylacja
Autor: Neovent

Program Czyste Powietrze wspiera nie tylko wymianę źródeł ciepłą, ale także urządzeń do wentylacji. Dzięki odpowiedniemu systemowi z rekuperacją możliwy jest odzysk ciepła a przez to - cieplejszy, zdrowszy i przyjazny dla środowiska dom. Dowiedz się więcej o możliwościach uzyskania dofinansowania do wymiany wentylacji.

Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę wentylacji?

Polska znajduje się w czołówce państw, które osiągają najwyższy poziom emisji smogu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że wiele domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych było budowanych jeszcze w czasach, kiedy nie zwracano uwagi na efektywność cieplną. Nie stosowano praktycznie żadnych rozwiązań uwzględniających izolację cieplną, co prowadziło i nadal prowadzi do marnowania energii, bardzo dużych strat ciepła, a co się z tym wiąże wysokiego poziomu zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska każdego dnia. Nie wspominając nawet o wysokich rachunkach za energię, które negatywnie wpływają na nasze domowe budżety.

Szansą na wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła, a co się z tym wiąże poprawę sytuacji ekologicznej jest rozpoczęty w 2018 r. rządowy program priorytetowy “Czyste Powietrze”, który zakłada zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne i budynki mieszkalne. W kwietniu 2020 r. wprowadzono do programu szereg znaczących zmian.

Kto może otrzymać dotację na wymianę wentylacji?

Po pierwsze - dofinansowanie udzielane jest osobom fizycznym, które są właścicielami bądź współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego (z wyodrębnioną księgą wieczystą). Po drugie należy pamiętać, że programem objęte są budynki istniejące, zarówno w przedsięwzięciach rozpoczętych, jak i zakończonych przed złożeniem wniosku. Za koszty kwalifikowane uznane zostaną tylko nakłady poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.

Wybór urządzenia a dofinansowanie z Czystego Powietrza

Dofinansowanie z programu CZYSTE POWIETRZE można otrzymać m.in. na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. By skorzystać z możliwości pozyskania nawet do 10 000 złotych dofinansowania, najlepiej udać  się do hurtowni wentylacyjnej bądź instalatora, by zapytać sprzedawcę o urządzenia, które spełniają wszystkie wymogi programu, a jednocześnie gwarantują wysoką jakość urządzenia i np. długi okres gwarancji. Wtedy będziemy mieć pewność, że poznamy urządzenia nie tylko spełniające wymogi programu, lecz gwarantujące nam komfort czystego i zdrowego powietrza w naszym domu, a także niskie rachunki za energię.

Rekuperatory generacji HERU oferowane przez szwedzkiego producenta Östberg to wysokiej jakości centrale wentylacyjne z obrotowymi wymiennikami ciepła, oferowane w hurtowniach w przystępnych cenach. Są to urządzenia, które z powodzeniem znajdą zastosowanie w mieszkaniach, domach, biurach i wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba poprawy jakości i czystości powietrza. Znakiem rozpoznawczym central nowej generacji HERU są bardzo dobre parametry techniczne połączone z innowacyjnymi rozwiązaniami.

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła HERU to urządzenia o wysokiej efektywności i niezawodności, cechujące się niewielkim zużyciem energii elektrycznej i niskim poziomem hałasu. Urządzenia są dostępne w wersjach z silnikami AC oraz elektronicznie komutowanymi EC. W urządzeniach zastosowano jedno z najlepszych rozwiązań wymiennika energii cieplnej w rekuperatorach. Mowa tu o wymienniku obrotowym, który zapewnia odzysk energii cieplnej na wysokim poziomie - do 86% w skali całego roku. Dodatkowo zastosowanie wymiennika obrotowego umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Eliminuje w ten sposób problemy skraplającej się pary na oknach, z drugiej strony nie mamy do czynienia z tzw. suchym powietrzem w okresie zimowym.

Standardowe wyposażenie rekuperatora HERU w wersji S
Rekuperacja HERU Östberg

Autor: Neovent

x Model z podłączeniem bocznym instalacji do króćców wentylacyjnych.x Zaprojektowany, aby nawiewać i wywiewać powietrze odzyskując energię.x Unikatowy design minimalizuje powstawanie mostków termicznych.x Przepływ powietrza jest generowany poprzez dwa cichobieżne wentylatory promieniowe z silnikami typu EC i wirnikami z łopatkami wygiętymi do tyłu.x HERU 100S i  HERU 160S dostarczane sa z elektryczna wtyczka ścienną. HERU 200S i HERU 300S z przewodem el. do stałej instalacji.x 50 mm izolacja ze wszystkich stron wykonana z wełny mineralnej, dzięki czemu centrale można zamontować zarówno w ogrzewanych, jak i nieogrzewanych pomieszczeniach.

Wentylacja Östberg
Autor: Neovent

Standardowe wyposażenie rekuperatora HERU w wersji T

x Dwoje drzwi z ukrytymi zawiasami x Unikalny design w wykonaniu prawym i lewym x Dokładność pomiaru zapewniona dzięki optymalnemu położeniu czujników GT1 i GT3 x Kaseta z  wymiennikiem obrotowym oraz ze zintegrowanym silnikiemx Modele HERU 100T oraz HERU 160T standardowo są wyposażone w króciec do podłączenia okapu kuchennego

By ułatwić serwis i konserwację urządzenia zastosowano intuicyjny i prosty demontaż czujników, wprowadzono oznaczenie przewodów oraz zastosowano wspólny styk do sterowania i zasilania między wiązką przewodów, a zestawem wentylatora. By maksymalnie ułatwić montaż w urządzeniach nowej generacji HERU zwiększono odległość między króćcami przyłączeniowymi, na których dodatkowo umieszczono gumowe uszczelki. 

Obudowa centrali wentylacyjnych HERU wykonana jest z blachy ocynkowanej i ze stali alu-cynkowej, dzięki czemu urządzenie jest trwałe i odporne na korozję (klasa korozyjności C4). Unikatowa konstrukcja minimalizuje jednocześnie występowanie mostków termicznych. Nowa generacja HERU cechuje się kompaktową obudową i niezwykle eleganckim designem, dzięki czemu idealnie wpisuje się w każde wnętrze.

Intuicyjny system sterowania wentylacją

Dotykowy wyświetlacz, intuicyjne menu, a przede wszystkim przyjazny interfejs zaprojektowany specjalnie pod użytkownika oraz instalatora, mają służyć wygodzie użytkowników. Interaktywny przewodnik po ustawieniach sprawnie przeprowadzi instalatora, krok po kroku, przez proces instalacji i indywidualizacji ustawień urządzenia pod wymagania ostatecznego odbiorcy. Natomiast szybki samouczek, uaktywniający się po kliknięciu w ikonę informacyjną „i”, wyjaśni użytkownikowi wybrane elementy aktywnego ekranu. Ułatwi to konfigurowanie ustawień zgodnie z własnymi upodobaniami. 

Wentylacja Östberg
Autor: Neovent

Instalator oferujący centralę nowej generacji HERU, przekaże kartę energetyczną produktu, z której jasno wynikać będą parametry wybranego urządzenia. Taką kartę należy posiadać w dokumentacji o dofinansowanie. Jeżeli chwilowo nie możemy wyjść z domu, a chcielibyśmy sprawdzić jakie urządzenia mamy do dyspozycji – na stronie producenta  znajduje się specjalny konfigurator, którym łatwo i intuicyjnie możemy sprawdzić wybrany produkt. A nawet ściągnąć na dysk jego specyfikację.

NFOŚiGW czyste powietrze/mój prąd
Autor: NFOŚiGW

Ile dofinansowania na wentylację mogę otrzymać z programu?

Wysokość dofinansowania wciąż zależy od poziomu zarobków, jednak regulacje dofinansowania zostały w sposób znaczący uproszczony – wyróżniono podstawowy oraz podwyższony poziom dofinansowania:

x podstawowy poziom dofinansowania dla osób, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł,

x podwyższony poziom dofinansowania dla osób, których dochód miesięczny na osobę:

- nie przekracza 1400 zł (netto) w gospodarstwie wieloosobowym

- nie przekracza 1960 zł (netto) w gospodarstwie jednoosobowym

- 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (osoby prowadzące działalność gospodarczą).

Skąd wziąć zaświadczenie, by ocenić w którym poziomie dofinansowania jestem?

Wystarczy udać się do organu samorządu i poprosić o zaświadczenie o wysokości dochodów. Korzystając z podstawowego poziomu dofinansowania w programie maksymalna kwota dotacji dla zakupu central wentylacyjnych z oferty Östberg wynosi 5000 zł, natomiast w podwyższonym poziomie dofinansowania maksymalna kwota dotacji wynosi 10 000 zł. 

Rekuperacja HERU Östberg
Autor: Neovent

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wentylacji?  

Wniosek w programie składa się we właściwym terytorialnie dla usytuowania budynku podlegającego termomodernizacji oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek można złożyć tradycyjnie – w siedzibie oddziału, w siedzibie banku, w którym składamy wniosek o kredyt na inwestycję, lecz także online. Na właściwej stronie WFOŚiGW należy założyć i aktywować konto Beneficjenta.

Złożone wnioski rozpatrywane są w kolejności napływu wniosków do oddziału. Co ważne, nabór wniosków do programu jest ciągły. Jeżeli wniosek przejdzie pozytywnie weryfikację dojdzie do podpisania umowy o dofinansowanie.

Na skutek epidemii koronawirusa ostatnie tygodnie spowodowały zamrożenie procedur związanych z realizacją programu CZYSTE POWIETRZE, jednak już od dziś ponownie można składać wnioski o dofinansowanie.

Partnerzy

Neovent Sp. z o.o. Sp. k. to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, które dostarcza przyjazne dla środowiska i komfortowe w użytkowaniu rozwiązania z branży wentylacji i klimatyzacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE