Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę wentylacji z programu Czyste Powietrze

2020-05-18 7:37 Materiał sponsorowany
Neovent wentylacja
Autor: Neovent

Program Czyste Powietrze wspiera nie tylko wymianę źródeł ciepłą, ale także urządzeń do wentylacji. Dzięki odpowiedniemu systemowi z rekuperacją możliwy jest odzysk ciepła a przez to - cieplejszy, zdrowszy i przyjazny dla środowiska dom. Dowiedz się więcej o możliwościach uzyskania dofinansowania do wymiany wentylacji.

Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę wentylacji?

Polska znajduje się w czołówce państw, które osiągają najwyższy poziom emisji smogu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że wiele domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych było budowanych jeszcze w czasach, kiedy nie zwracano uwagi na efektywność cieplną. Nie stosowano praktycznie żadnych rozwiązań uwzględniających izolację cieplną, co prowadziło i nadal prowadzi do marnowania energii, bardzo dużych strat ciepła, a co się z tym wiąże wysokiego poziomu zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska każdego dnia. Nie wspominając nawet o wysokich rachunkach za energię, które negatywnie wpływają na nasze domowe budżety.

Szansą na wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła, a co się z tym wiąże poprawę sytuacji ekologicznej jest rozpoczęty w 2018 r. rządowy program priorytetowy “Czyste Powietrze”, który zakłada zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne i budynki mieszkalne. W kwietniu 2020 r. wprowadzono do programu szereg znaczących zmian.

Kto może otrzymać dotację na wymianę wentylacji?

Po pierwsze - dofinansowanie udzielane jest osobom fizycznym, które są właścicielami bądź współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego (z wyodrębnioną księgą wieczystą). Po drugie należy pamiętać, że programem objęte są budynki istniejące, zarówno w przedsięwzięciach rozpoczętych, jak i zakończonych przed złożeniem wniosku. Za koszty kwalifikowane uznane zostaną tylko nakłady poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.

Wybór urządzenia a dofinansowanie z Czystego Powietrza

Dofinansowanie z programu CZYSTE POWIETRZE można otrzymać m.in. na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. By skorzystać z możliwości pozyskania nawet do 10 000 złotych dofinansowania, najlepiej udać  się do hurtowni wentylacyjnej bądź instalatora, by zapytać sprzedawcę o urządzenia, które spełniają wszystkie wymogi programu, a jednocześnie gwarantują wysoką jakość urządzenia i np. długi okres gwarancji. Wtedy będziemy mieć pewność, że poznamy urządzenia nie tylko spełniające wymogi programu, lecz gwarantujące nam komfort czystego i zdrowego powietrza w naszym domu, a także niskie rachunki za energię.

Rekuperatory generacji HERU oferowane przez szwedzkiego producenta Östberg to wysokiej jakości centrale wentylacyjne z obrotowymi wymiennikami ciepła, oferowane w hurtowniach w przystępnych cenach. Są to urządzenia, które z powodzeniem znajdą zastosowanie w mieszkaniach, domach, biurach i wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba poprawy jakości i czystości powietrza. Znakiem rozpoznawczym central nowej generacji HERU są bardzo dobre parametry techniczne połączone z innowacyjnymi rozwiązaniami.

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła HERU to urządzenia o wysokiej efektywności i niezawodności, cechujące się niewielkim zużyciem energii elektrycznej i niskim poziomem hałasu. Urządzenia są dostępne w wersjach z silnikami AC oraz elektronicznie komutowanymi EC. W urządzeniach zastosowano jedno z najlepszych rozwiązań wymiennika energii cieplnej w rekuperatorach. Mowa tu o wymienniku obrotowym, który zapewnia odzysk energii cieplnej na wysokim poziomie - do 86% w skali całego roku. Dodatkowo zastosowanie wymiennika obrotowego umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Eliminuje w ten sposób problemy skraplającej się pary na oknach, z drugiej strony nie mamy do czynienia z tzw. suchym powietrzem w okresie zimowym.

Standardowe wyposażenie rekuperatora HERU w wersji S
Rekuperacja HERU Östberg

Autor: Neovent

x Model z podłączeniem bocznym instalacji do króćców wentylacyjnych.x Zaprojektowany, aby nawiewać i wywiewać powietrze odzyskując energię.x Unikatowy design minimalizuje powstawanie mostków termicznych.x Przepływ powietrza jest generowany poprzez dwa cichobieżne wentylatory promieniowe z silnikami typu EC i wirnikami z łopatkami wygiętymi do tyłu.x HERU 100S i  HERU 160S dostarczane sa z elektryczna wtyczka ścienną. HERU 200S i HERU 300S z przewodem el. do stałej instalacji.x 50 mm izolacja ze wszystkich stron wykonana z wełny mineralnej, dzięki czemu centrale można zamontować zarówno w ogrzewanych, jak i nieogrzewanych pomieszczeniach.

Wentylacja Östberg
Autor: Neovent

Standardowe wyposażenie rekuperatora HERU w wersji T

x Dwoje drzwi z ukrytymi zawiasami x Unikalny design w wykonaniu prawym i lewym x Dokładność pomiaru zapewniona dzięki optymalnemu położeniu czujników GT1 i GT3 x Kaseta z  wymiennikiem obrotowym oraz ze zintegrowanym silnikiemx Modele HERU 100T oraz HERU 160T standardowo są wyposażone w króciec do podłączenia okapu kuchennego

By ułatwić serwis i konserwację urządzenia zastosowano intuicyjny i prosty demontaż czujników, wprowadzono oznaczenie przewodów oraz zastosowano wspólny styk do sterowania i zasilania między wiązką przewodów, a zestawem wentylatora. By maksymalnie ułatwić montaż w urządzeniach nowej generacji HERU zwiększono odległość między króćcami przyłączeniowymi, na których dodatkowo umieszczono gumowe uszczelki. 

Obudowa centrali wentylacyjnych HERU wykonana jest z blachy ocynkowanej i ze stali alu-cynkowej, dzięki czemu urządzenie jest trwałe i odporne na korozję (klasa korozyjności C4). Unikatowa konstrukcja minimalizuje jednocześnie występowanie mostków termicznych. Nowa generacja HERU cechuje się kompaktową obudową i niezwykle eleganckim designem, dzięki czemu idealnie wpisuje się w każde wnętrze.

Intuicyjny system sterowania wentylacją

Dotykowy wyświetlacz, intuicyjne menu, a przede wszystkim przyjazny interfejs zaprojektowany specjalnie pod użytkownika oraz instalatora, mają służyć wygodzie użytkowników. Interaktywny przewodnik po ustawieniach sprawnie przeprowadzi instalatora, krok po kroku, przez proces instalacji i indywidualizacji ustawień urządzenia pod wymagania ostatecznego odbiorcy. Natomiast szybki samouczek, uaktywniający się po kliknięciu w ikonę informacyjną „i”, wyjaśni użytkownikowi wybrane elementy aktywnego ekranu. Ułatwi to konfigurowanie ustawień zgodnie z własnymi upodobaniami. 

Wentylacja Östberg
Autor: Neovent

Instalator oferujący centralę nowej generacji HERU, przekaże kartę energetyczną produktu, z której jasno wynikać będą parametry wybranego urządzenia. Taką kartę należy posiadać w dokumentacji o dofinansowanie. Jeżeli chwilowo nie możemy wyjść z domu, a chcielibyśmy sprawdzić jakie urządzenia mamy do dyspozycji – na stronie producenta  znajduje się specjalny konfigurator, którym łatwo i intuicyjnie możemy sprawdzić wybrany produkt. A nawet ściągnąć na dysk jego specyfikację.

NFOŚiGW czyste powietrze/mój prąd
Autor: NFOŚiGW

Ile dofinansowania na wentylację mogę otrzymać z programu?

Wysokość dofinansowania wciąż zależy od poziomu zarobków, jednak regulacje dofinansowania zostały w sposób znaczący uproszczony – wyróżniono podstawowy oraz podwyższony poziom dofinansowania:

x podstawowy poziom dofinansowania dla osób, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł,

x podwyższony poziom dofinansowania dla osób, których dochód miesięczny na osobę:

- nie przekracza 1400 zł (netto) w gospodarstwie wieloosobowym

- nie przekracza 1960 zł (netto) w gospodarstwie jednoosobowym

- 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (osoby prowadzące działalność gospodarczą).

Skąd wziąć zaświadczenie, by ocenić w którym poziomie dofinansowania jestem?

Wystarczy udać się do organu samorządu i poprosić o zaświadczenie o wysokości dochodów. Korzystając z podstawowego poziomu dofinansowania w programie maksymalna kwota dotacji dla zakupu central wentylacyjnych z oferty Östberg wynosi 5000 zł, natomiast w podwyższonym poziomie dofinansowania maksymalna kwota dotacji wynosi 10 000 zł. 

Rekuperacja HERU Östberg
Autor: Neovent

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wentylacji?  

Wniosek w programie składa się we właściwym terytorialnie dla usytuowania budynku podlegającego termomodernizacji oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek można złożyć tradycyjnie – w siedzibie oddziału, w siedzibie banku, w którym składamy wniosek o kredyt na inwestycję, lecz także online. Na właściwej stronie WFOŚiGW należy założyć i aktywować konto Beneficjenta.

Złożone wnioski rozpatrywane są w kolejności napływu wniosków do oddziału. Co ważne, nabór wniosków do programu jest ciągły. Jeżeli wniosek przejdzie pozytywnie weryfikację dojdzie do podpisania umowy o dofinansowanie.

Na skutek epidemii koronawirusa ostatnie tygodnie spowodowały zamrożenie procedur związanych z realizacją programu CZYSTE POWIETRZE, jednak już od dziś ponownie można składać wnioski o dofinansowanie.

Partnerzy

Neovent Sp. z o.o. Sp. k. to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, które dostarcza przyjazne dla środowiska i komfortowe w użytkowaniu rozwiązania z branży wentylacji i klimatyzacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają