Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to bardzo opłacalne połączenie

2022-05-09 14:33
Powietrzne pompy ciepła
Autor: materiały prasowe GREE Powietrzne pompy ciepła są znacznie tańsze niż gruntowe i nie wymagają zbudowania kolektora gruntowego stanowiącego dolne źródło

Połączenie pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet i jest jedną z najlepszych opcji. W dobie szybko rosnących cen gazu, węgla i energii elektrycznej pojawia się pytanie, jaki system wybrać, żeby rachunki za ogrzewanie nie były zbyt wysokie?

Dlaczego właśnie pompa ciepła wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem, skoro początkowe nakłady na jej zakup i instalację należą do najwyższych spośród dostępnych rozwiązań? Pompa ciepła nie potrzebuje paliwa. Do ogrzewania domu wykorzystuje ciepło odbierane z otoczenia – gruntu, wody lub powietrza. Pompę napędza energia elektryczna, ale na każdą kilowatogodzinę dostarczonego ciepła przypada jej zaledwie 0,25-0,5 kWh – w zależności od tego, z jakiego ośrodka je odbiera. Dzięki temu, mimo że energia elektryczna jest droga, eksploatacja pompy jest tańsza niż kotłów na gaz lub olej. W dodatku pompa ciepła nie emituje zanieczyszczeń, nie ma problemów z odprowadzaniem spalin i zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych ze spalaniem paliw. Sterowanie automatyczne pompą ciepła zapewnia wygodę nie mniejszą niż w przypadku kotła, a jej konstrukcja i sposób działania sprawiają, że jest bardzo trwała. Warto też docenić czystą pracę pompy – brak spalin i innych zanieczyszczeń nieodłącznie związanych z działaniem kotłów grzewczych.

Koszt zakupu i eksploatacji pompy ciepła

Efektywność pomp ciepła w praktyce okazuje się różna, a to przede wszystkim od niej zależą koszty eksploatacji. Najmniejszą mają pompy powietrzne wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. A te właśnie najłatwiej zainstalować, zwłaszcza w modernizowanych domach (gruntowe wymagają rozległej instalacji na działce, której wykonanie oznacza jej zniszczenie, wodne – dostępu do zbiornika wodnego).

Pompa ciepła wydaje się być lepszym wyborem niż kocioł gazowy, olejowy czy węglowy głównie dlatego, że może zapewnić nam najniższy koszt ogrzewania. Możemy założyć, że wysokiej jakości pompa ciepła dobrana przez fachowca w profesjonalny sposób (o optymalnej mocy grzewczej) będzie działać bezawaryjnie nawet 20 lat. Po takim czasie suma wydatków na inwestycję i eksploatację systemu grzewczego z dużym prawdopodobieństwem będzie najniższa spośród dostępnych obecnie na rynku rozwiązań. Owszem, pompa ciepła będzie zużywała energię elektryczną, ale jej ilość będzie stosunkowo niewielka.

Kolejne argumenty za wyborem pompy ciepła, to:

  • bezobsługowość, która oznacza, że jedyną czynnością absorbującą użytkownika pompy ciepła jest ustawienie wymaganej temperatury w pomieszczeniach i zasobniku c.w.u.,
  • brak potrzeby wożenia, rozładowywania i uzupełniania opału oraz to, że nie trzeba miejsca na jego składowanie,
  • możliwość wykorzystania pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń po odwróceniu obiegu czynnika chłodniczego.

Do współpracy z pompą ciepła najlepiej nadaje się niskotemperaturowa instalacja grzewcza. W domu jednorodzinnym jest to zazwyczaj ogrzewanie podłogowe.

Mój Prąd 4.0 - jak skorzystać z dopłat do fotowoltaiki w 2022 r.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe

Dlaczego w przypadku ogrzewania domu pompą ciepła najlepiej jest mieć ogrzewanie podłogowe? Bo im mniejsza różnica temperatury dolnego i górnego źródła pompy, tym niższe koszty eksploatacji tego urządzenia. Dolnym źródłem, z którego pompa czerpie ciepło, jest powietrze w jej otoczeniu, dolnym – instalacja grzewcza, którą zasila. Dzięki bardzo dużej powierzchni grzewczej system ogrzewania podłogowego jest odpowiednio wydajny przy zasilaniu go czynnikiem o stosunkowo niskiej temperaturze (rzędu 30-35oC), która zapewnia wysoką efektywność, a tym samym niski koszt eksploatacji pompy ciepła.

Zobacz także:

Szacuje się, że dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego zamiast tradycyjnych grzejników średnioroczna sprawność pompy ciepła jest większa nawet o 30%!

Niezależnie od tego ogrzewanie podłogowe zapewnia domownikom lepszy rozkład temperatury niż grzejniki konwekcyjne. W przypadku podłogówki temperatura jest najwyższa blisko podłogi i nieco niższa wyżej, co jest korzystne z punktu widzenia fizjologii naszych organizmów. Natomiast ciepło z grzejników jest transportowane z intensywnie unoszącym się powietrzem pod sufit, przez co temperatura jest tam wyższa niż przy podłodze.

Ważną zaletą ogrzewania podłogowego jest też to, że jego instalacja jest praktycznie niewidoczna – rury są ukryte pod posadzką, która oddaje ciepło do pomieszczenia. A to znaczy, że w tym przypadku grzejnikiem jest właśnie posadzka. Natomiast grzejniki konwekcyjne są w pomieszczeniach widoczne, co może być niekorzystne ze względów estetycznych, do tego zajmują miejsce, przez co utrudniają aranżację wnętrz.

Trzeba jednak przyznać, że wykonanie ogrzewania podłogowego na ogół kosztuje więcej niż instalacji c.o. ze zwykłymi grzejnikami. Ponadto podłogówka charakteryzuje się znacznie większą bezwładnością cieplną, co oznacza, że wyziębione pomieszczenia rozgrzewa dużo dłużej niż robią to grzejniki. A jeśli system ogrzewania podłogowego ulegnie awarii i trzeba będzie wymienić uszkodzoną rurę, to koszt naprawy będzie wysoki z powodu konieczności skucia fragmentu podłogi (na szczęście w praktyce takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko).

Ile kosztuje pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowy

Zakup pompy ciepła wraz z montażem instalacji podłogowej w pierwszej chwili może wydawać się rozwiązaniem drogim. Koszt pompy ciepła do domu jednorodzinnego, w zależności od jej mocy oraz rodzaju, waha się od około 20 do nawet 65 tys. zł, przy czym te najdroższe urządzenia, to albo pompy ciepła gruntowe – z drogim gruntowym wymiennikiem ciepła – albo pompy ciepła typu powietrze-woda, ale o zwiększonej wydajności – odpowiednie do starego budynku, w którym nie ma skutecznej izolacji cieplnej, a pomieszczenia są ogrzewane za pomocą nieefektywnych grzejników. Wysokiej jakości powietrzna pompa ciepła do domu nowego, czyli dobrze zabezpieczonego przed stratami ciepła, o powierzchni 100-150 m2, kosztuje mniej więcej 35 tys. zł wraz z zasobnikiem c.w.u.

Jeżeli chodzi o instalację wodnego ogrzewania podłogowego to średnia cena jej wykonania wynosi około 130 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni, ale może być znacznie wyższa, jeśli zastosuje się rozbudowany układ automatycznej regulacji.

W sumie na system grzewczy składający się z pompy ciepła typu powietrze-woda i instalacji ogrzewania podłogowego dla nowego domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej rzędu 120 m2 trzeba więc przeznaczyć kwotę około 50 tys. zł.

Przeczytaj też jak otrzymać dofinansowanie na zakup pompy ciepła:

To oczywiście niemało, jednak niewiele więcej niż trzeba wydać na system grzewczy z kotłem gazowym, jeśli się weźmie pod uwagę koszt wykonania przyłącza gazu, które nie jest potrzebne, gdy dom ogrzewa pompa ciepła, bo ta jest zasilana energią elektryczną. Również współczesne zautomatyzowane kotły na paliwa stałe nie kosztują wiele mniej niż pompa ciepła, a porównując opłacalność zastosowania tych rozwiązań należałoby jeszcze brać pod uwagę ilość miejsca, które trzeba poświęcić w domu na kotłownię. Przykładowo kocioł na pellety zajmuje go znacznie więcej niż pompa ciepła, do tego potrzebne jest ono jeszcze na przechowywanie paliwa. Gdy się uwzględni koszt wybudowania pomieszczeń potrzebnych tylko po to, żeby można było zainstalować kocioł i z niego korzystać, może się okazać, że system z pompą ciepła jest jednak tańszy.

warto wiedzieć

Pompy ciepła – przydatne pojęcia

Punkt pracy pompy ciepła. Pompy ciepła osiągają różne wartości mocy grzewczej, mocychłodniczej, zużycia energii elektrycznej czy efektywności energetycznej (COP) dla różnychwartości temperatury dolnego i górnego źródła. Punkt pracy to wartości temperatur,w których wyznaczono parametry urządzenia. Opisuje się go symbolami, przykładowo:

  • A7W35 – dla pomp ciepła powietrze/woda, gdzie 7 to temperatura powietrza wlotowego, 35 – temperatura wody opuszczającej pompę ciepła;
  • B0W55 – dla pomp ciepła solanka/woda, gdzie 0 to temperatura glikolu na wejściu do pompy ciepła, 55 – temperatura wody na wyjściu z pompy ciepła.

Obszar pracy pompy ciepła to zakres temperatur dolnego i górnego źródła, w którymurządzenie jest w stanie pracować.

Współczynnik efektywności (COP) określa stosunek energii cieplnej wytworzonej przez pompę ciepła do energii elektrycznej dostarczonej do zasilania sprężarki pompy ciepła.COP = Qg/PelQg – ilość wytworzonej energii cieplnej [kW]Pel – ilość pobranej energii elektrycznej [kW]Jego wartość jest zmienna w zależności od temperatury dolnego i górnego źródła.

Sprężarka podnosi ciśnienie czynnika krążącego w obiegu pompy ciepła do poziomu, przy którym następuje jego skroplenie i wydziela się duża ilość ciepła. Inwerter zamienia prąd stały na prąd trójfazowy, odpowiednio dobierając jego częstotliwość i amplitudę – co pozwala na regulację obrotów sprężarki (sprężarka inwerterowa).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE