Czy pompa ciepła hałasuje? Czy pompa ciepła może przeszkadzać sąsiadom?

2023-10-24 14:01
pompa ciepła
Autor: Marcin Czechowicz Błędy w montażu pompy ciepła powodują, że urządzenie pracuje głośniej, co może przeszkadzać sąsiadom

Pompa ciepła może hałasować i przeszkadzać sąsiadom, o czym świadczą liczne dyskusje na forach, ale też pozwy sąsiedzkie właśnie za hałas generowany przez urządzenie. Co o hałasie od pompy ciepła mówią przepisy? Jakie są najczęstsze błędy w projekcie i montażu urządzeń, które mogą nasilać hałas pompy ciepła?

Spis treści

  1. Czy pompa ciepła może przeszkadzać sąsiadom?
  2. Pompa ciepła a hałas - co mówią przepisy?
  3. Jak działa pompa ciepła? Jaki hałas generuje?
  4. Czy pompę ciepła słychać w domu? Co zrobić, żeby nie była uciążliwa?
  5. Jak sprawdzić, czy pompa ciepła hałasuje?

Czy pracująca pompa ciepła może być głośna? Niestety, pojawiają się nawet pozwy sąsiedzkie za męczący hałas generowany przez te urządzenia. Za falą zamówień urządzeń w ostatnim czasie z obawy przed rosnącymi cenami energii trudno było nadążyć nie tylko producentom, ale przede wszystkim instalatorom. Pomp ciepła w domach przybywało znacznie szybciej niż wykwalifikowanych fachowców, którzy potrafią je właściwie dobrać i zamontować. A zazwyczaj właśnie błędy montażowe rodzą problemy z eksploatacją urządzeń.

Czy pompa ciepła może przeszkadzać sąsiadom?

Dźwięk pracującej pompy ciepła może przeszkadzać zarówno użytkownikom urządzenia, ale też sąsiadom. Problemy z hałaśliwymi pompami ciepła wynikają głównie z błędów montażowych. Inwestor montuje pompę najczęściej jak najdalej swojej sypialni, nie zważając jednak na bliskość sypialni sąsiadów. Zdarzają się też przypadki montażu urządzenia we wnęce domu, aby było mniej widoczne. Tworzący się w ten sposób efekt pudła rezonansowego tym bardziej nasila hałas. Warto przy tym pamiętać o zasadzie, że im więcej otaczających pompę ciepła utwardzonych powierzchni, tym większe wzmocnienie rozchodzących się fal dźwiękowych. Wybór miejsca i sposób montażu ma więc tu kolosalne znaczenie.

Pompa ciepła - dlaczego to najlepszy wybór?

Pompa ciepła a hałas - co mówią przepisy?

Prawo dokładnie określa jakie są dopuszczalne wartości hałasu emitowane do otoczenia. Właściciel zobligowany jest do zachowania na granicy działki hałasu poniżej poziomu określonego w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.

W przypadku terenu o zabudowie jednorodzinnej jest to 50 dB w ciągu dnia i 40 dB w nocy. Szczególnie ograniczenie hałasu do 40 dB w nocy jest ważne dla właścicieli pomp ciepła powietrze-woda, które montowane są na zewnątrz budynku.

Jak działa pompa ciepła? Jaki hałas generuje?

Pompa ciepła jest ekologiczna, tania w eksploatacji (ciepło pochodzi z powietrza, kosztuje tylko jego pozyskanie) i uniwersalna. Może służyć w domu do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.

Powietrzną pompę ciepła montuje się dość szybko w porównaniu z gruntową. Jednak jej działanie generuje lekki hałas. W jednostce zewnętrznej znajduje się m.in. sprężarka i wentylator i to te elementy odpowiedzialne są w głównej mierze za generowany hałas. Pamiętać należy, że powietrzne pompy ciepła mogą pracować ze zmienną mocą, więc hałas generowany przez moduł zewnętrzny także może być zmienny, uzależniony od aktualnych warunków pracy.

Głośność pompy ciepła wrasta w sezonie grzewczym - im niższa temperatura, tym wyższe obroty pracy urządzenia i hałas z tym związany. 

Dla porównania, pracująca jednostka zewnętrzna pompy ciepła w budynku jednorodzinnym na odległości 2-3 metrów wytwarza hałas na poziomie domowej lodówki. Standardowy zakres mocy akustycznej powietrznych pomp ciepła (w źródle) jest w granicach 57-60 dB, a najcichsze pompy ciepła osiągają nawet poziom poniżej 50 dB. Weryfikacja mocy akustycznej jest istotna, ponieważ zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska, wartość dopuszczalnego hałasu na granicy działki w zabudowie jednorodzinnej nie może przekroczyć 40 dB.

Czy pompę ciepła słychać w domu? Co zrobić, żeby nie była uciążliwa?

Jednostkę zewnętrzną należy ustawić na postumencie w pewnej odległości od budynku. Zapewni to możliwość swobodnej wymiany powietrza oraz - w miarę możliwości - ograniczy hałas pracującego urządzenia.

Planując miejsce montażu jednostki zewnętrznej warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem liczby pionowych powierzchni wokół urządzenia, takich jak np. ściany budynku i przegrody, wzrasta poziom ciśnienia dźwięku. Ściany odbijają bowiem hałas z jednostki zewnętrznej przez co mogą go nasilać. Rozważając miejsce na postawienie modułu zewnętrznego należy unikać stref, w których hałas pracującej pompy ciepła będzie powodował dyskomfort mieszkańców budynku - omijać miejsca m.in. bezpośrednio pod oknem sypialni lub obok domowego tarasu.

Jak sprawdzić, czy pompa ciepła hałasuje?

Poziom mocy akustycznej poszczególnych powietrznych pomp ciepła można łatwo zweryfikować, ponieważ obowiązkiem każdego z producentów jest umieszczenie informacji odnośnie generowanego hałasu na etykiecie energetycznej. Podana wartość dotyczy znamionowych warunków pracy w klimacie umiarkowanym. Dla różnych producentów wartość mocy znamionowej może być inna, dlatego maksymalny poziom mocy akustycznej danej pompy ciepła najlepiej zweryfikować w dokumentacji technicznej producenta, choć są to często wartości laboratoryjne. 

Pomocne będą także kalkulatory doborowe producentów, które pozwolą na określenie minimalnej odległości montażu jednostki zewnętrznej, tak aby spełnić normę odnośnie maksymalnego poziomu hałasu na granicy działki.

Jeśli planujesz zakup pompy ciepła, dowiedz się, jak dostać Dofinansowanie do pompy ciepła - jakie są możliwości i wysokość dopłat?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają