Czy pompa ciepła hałasuje? Jak działa pompa ciepła? Czy jest głośna?

2022-08-29 14:55
pompa ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła ustawia się na postumencie i w pewnej odległości od ściany budynku. To zapewni, że praca pompy ciepła nie będzie głośna

Pompa ciepła - czy hałasuje? Jak działa pompa ciepła i czy jej działanie jest głośne? Jak ją zamontować, by praca urządzenia nie była uciążliwa? Wyjaśniamy.

Rozważając zakup powietrznej pompy ciepła, wielu inwestorów zadaje sobie pytanie - czy pompa ciepła hałasuje? Czy pompę ciepła słychać w domu? Porównując hałas wyprodukowany przez jednostkę zewnętrzną powietrznej pompy ciepła do innych źródeł hałasu można stwierdzić, że poziom mocy akustycznej wytworzony przez pompę ciepła jest niski. Wyjaśniamy, jak to sprawdzić i co zrobić, żeby praca pompy była jak najcichsza.

Pompa ciepła jak działa? Jaki hałas generuje?

Pompa ciepła jest ekologiczna (nie wytwarza spalin), tania w eksploatacji (ciepło pochodzi z powietrza, kosztuje tylko jego pozyskanie) i uniwersalna. Może służyć w domu do ogrzewania i do podgrzewania wody użytkowej dostarczanej do kranów. Pompę ciepła powietrzną montuje się dość szybko w porównaniu z gruntową. Jednak jej działanie generuje lekki hałas. W jednostce zewnętrznej znajduje się m.in. sprężarka i wentylator i to te elementy odpowiedzialne są w głównej mierze za generowany hałas. Pamiętać należy, że powietrzne pompy ciepła mogą pracować ze zmienną mocą, więc hałas generowany przez moduł zewnętrzny także może być zmienny, uzależniony od aktualnych warunków pracy.

Przeczytaj też: Czy pompy ciepła się psują? Jak uniknąć awarii?

Dla porównania, pracująca jednostka zewnętrzna pompy ciepła w budynku jednorodzinnym na odległości 2-3 metrów wytwarza hałas na poziomie domowej lodówki. Standardowy zakres mocy akustycznej powietrznych pomp ciepła (w źródle) jest w granicach 57-60 dB, a najcichsze pompy ciepła osiągają nawet poziom poniżej 50 dB. Weryfikacja mocy akustycznej jest istotna, ponieważ zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska, wartość dopuszczalnego hałasu na granicy działki w zabudowie jednorodzinnej nie może przekroczyć 40 dB.

Czy pompę ciepła słychać w domu? Co zrobić, żeby nie była uciążliwa?

Jednostkę zewnętrzną należy ustawić na postumencie w pewnej odległości od budynku. Zapewni to możliwość swobodnej wymiany powietrza oraz - w miarę możliwości - ograniczy hałas, który może generować pompa ciepła.

Przeczytaj też: Ile prądu zużywa pompa ciepła

Dlatego planując miejsce montażu jednostki zewnętrznej warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem liczby pionowych powierzchni wokół urządzenia, takich jak np. ściany budynku i przegrody, wzrasta poziom ciśnienia dźwięku. Ściany odbijają bowiem hałas z jednostki zewnętrznej przez co mogą go nasilać. Rozważając miejsce na postawienie modułu zewnętrznego należy unikać stref, w których hałas pracującej pompy ciepła będzie powodował dyskomfort mieszkańców budynku - omijać miejsca m.in. bezpośrednio pod oknem sypialni lub obok domowego tarasu.

Jak sprawdzić czy pompa ciepła hałasuje?

Poziom mocy akustycznej poszczególnych powietrznych pomp ciepła można łatwo zweryfikować, ponieważ obowiązkiem każdego z producentów jest umieszczenie informacji odnośnie generowanego hałasu na etykiecie energetycznej. Podana wartość dotyczy znamionowych warunków pracy w klimacie umiarkowanym. Dla różnych producentów wartość mocy znamionowej może być inna, dlatego maksymalny poziom mocy akustycznej danej pompy ciepła najlepiej zweryfikować w dokumentacji technicznej producenta. Pomocne będą także kalkulatory doborowe producentów, które pozwolą na określenie minimalnej odległości montażu jednostki zewnętrznej, tak aby spełnić normę odnośnie maksymalnego poziomu hałasu na granicy działki.

Jeśli planujesz zakup pompy ciepła, dowiedz się, jak dostać Dofinansowanie do pompy ciepła - jakie są możliwości i wysokość dopłat?

Pompa ciepła - dlaczego to najlepszy wybór?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE