Kotły zgazowujące drewno - czy warto kupić piec zgazowujący drewno? Ile kosztuje kocioł na zgazowanie drewna? Ile spala taki piec?

2024-03-22 10:58

Kotły zgazowujace drewno to dobra propozycja dla osób, które mają własny las albo dostęp do taniego materiału opałowego i nie boją się pracy związanej z jego przygotowaniem oraz obsługą kotła. Jak działa kocioł zgazowujacy drewno? Na czym polega jego obsługa?

kocioł zgazowujący drewno
Autor: Atmos Polska Kocioł zgazowujący drewno - jak działa? Ile spala? Ile kosztuje?

Spis treści

  1. Jak działa kocioł zgazowujący drewno?
  2. Obsługa kotła zgazowującego drewno
  3. Ile kosztuje kocioł zgazowujący drewno?
  4. Dofinansowanie do kotła zgazowującego drewno
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Kotły zgazowujące drewno to urządzenia grzewcze, które pozwalają w najwyższym stopniu wykorzystać wartość kaloryczną tego materiału. Są inaczej zbudowane niż zwykłe kotły na drewno. Charakteryzują się również mniejszą emisją zanieczyszczeń w spalinach niż tradycyjne kotły na drewno lub węgiel. Na inwestycję w kocioł zgazowujący drewno można uzyskać dofinansowanie. Minusem jest to, że wymagają zbudowania kotłowni z kominem i zbiornikiem buforowym odbierającym nadmiar ciepła. Trzeba też mieć miejsce na składowanie drewna.

Jak działa kocioł zgazowujący drewno?

To kocioł dolnego spalania. Ma budowę wielokomorową. W najwyższym pojemniku układa się polana drewna, które w miarę spalania automatycznie przesuwają się w dół. Niżej jest komora z ograniczonym dostępem powietrza, w której drewno jest suszone i odgazowywane. Właściwe spalanie gazu drzewnego odbywa się w dolnej komorze, do której jest on przekazywany przez dyszę oraz gdzie dostarczane jest także powietrze, żeby zintensyfikować ten proces. Sprawność kotłów zgazowujących drewno może przekraczać 90%.

Obsługa kotła zgazowującego drewno

Pojemność zasobnika na polana drewna wynosi od 40 d o 100 l. Zależnie od tej wielkości trzeba go napełniać co 3-5 godzin, a bywa, że i co 7 godzin. Kocioł jest wyposażony w wentylator i przepustnicę spalin, które sprawiają, że podczas doładowywania dym nie leci do kotłowni. Kocioł rozpala się od dołu w komorze załadunkowej. Trzeba dopuścić tam wtedy więcej powietrza.

Ile kosztuje kocioł zgazowujący drewno?

To zależy od jego mocy oraz wyposażenia. Znajdziemy kotły z prostym osprzętem mechanicznym, np. wentylatorem, przepustnicą spalin, miarkownikiem ciągu, a także takie ze sterownikiem elektronicznym, z sondą lambda, czujnikami temperatury itp. Za kocioł zgazowujący drewno można zapłacić od około 10 000 zł do ponad 30 000 zł. Bardzo duży wybór kotłów ma ceny na poziomie 15 000-20 000 zł.

Dofinansowanie do kotła zgazowującego drewno

Na kotły zgazowujące drewno można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste powietrze oraz w ramach ulgi termomodernizacyjnej, czyli podczas modernizacji domu.

W Czystym powietrzu dotacja dotyczy kotłów o klasie energetycznej co najmniej A+ i obniżonej o połowę emisji pyłów. Jako koszt kwalifikowany traktuje się wykonanie kotłowni z kotłem zgazowującym drewno oraz zalicza również koszt instalacji, komina, zbiornika buforowego itp. Przy podstawowym poziomie dofinansowania dotacja wynosi 45% kosztów, ale nie więcej niż 9000 zł. W przypadku podwyższonego poziomu dotacji wynosi ona 70% kosztów, ale nie więcej niż 14 300 zł. Przy najmniejszych dochodach dofinansowanie kotła zgazowującego drewno może wynosić 100%, ale nie więcej niż 20 400 zł.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej na wymianę starego kopciucha na nowoczesne urządzenie grzewcze, np. kocioł zgazowujący drewno, wraz z montażem można odliczyć od podstawy do opodatkowania kwotę do 53 000 zł ( w przypadku współwłasności domu) do 106 000 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie