Ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet i dodatek do pelletu

2022-09-07 12:41
Piec na pellet Kostrzewa
Autor: Kostrzewa Piec na pellet można wstawić w pomieszczeniu gospodarczym, w którym łatwo będzie zachować czystość

Sprawdzamy, ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet i z jakiego programu. W tym roku przysługuje nam też dodatek do pelletu. Pellety dają mniej ciepła niż węgiel, ale piece na pellety są bardzo wydajne i nowoczesne. Dlatego warto je zainstalować w domu.

Pellety do opał produkowany z trocin drewnianych. W ten sposób zagospodarowuje się tony odpadów, z którymi jeszcze niedawno nie wiadomo było co robić. Czy warto zainstalować piec na pellet, ile kosztuje oraz jakie dofinansowanie można dostać do zakupu pieca na pellet, jak i samych pelletów.

Piece na pellet są instalowane w nowych domach, a także w trakcie termomodernizacji budynków po usunięciu przestarzałych urządzeń grzewczych, np. kopciuchów. Dofinansowanie do pieca na pellet przysługuje tylko w drugim wypadku, czyli jak wymieniamy w remontowanym domu stary piec węglowy na kocioł na pellet. Pellety to paliwo odnawialne, ekologiczne, które spala się efektywnie i czysto, bez nadmiernej emisji zanieczyszczeń. Piece na pellet są wysoce sprawne energetycznie. Wiele urządzeń na rynku ma klasę energetyczną A-A++. W porównaniu z piecami węglowymi wymogi co do emisyjności spalin ich przypadku są zdecydowanie podwyższone.

Spis treści

 1. Czy opłaca się kupić piec na pellet?
 2. Jak obsługiwać piec na pellet?
 3. Czy warto wymienić stary kocioł węglowy na piec na pellet?
 4. Piec na pellet cena
 5. Montaż pieca na pellet cena
 6. Dofinansowanie do pieca na pellet
 7. Czy piec na pellet podlega uldze termomodernizacyjnej?
 8. Dla kogo dodatek na pellet

Czy opłaca się kupić piec na pellet?

Piece na pellet to szybko rozwijająca się grupa produktów. Czy opłaca się je kupić? Tak, ponieważ piece na pellety są nowoczesne, energooszczędne, stają się coraz bardziej bezobsługowe. Są wyposażone w zasobnik pelletów i palnik, na który opał jest transportowany w sposób automatyczny przez podajnik. Zależnie od mocy i wielkości zasobnika piec na pellet może wyglądać podobnie jak lodówka. Większe modele pieców pelletowych przypominają dużą szafę. Wszystkie podzespoły są schowane wewnątrz obudowy, z wyjątkiem pieców, które palnik mają na zewnątrz. Każdy piec na pellety jest wyposażony w automatykę oraz zabezpieczenia chroniące przed pożarem.

Jak obsługiwać piec na pellet?

Piec na pellet jest zautomatyzowany. Dobrze zaprogramowany, wymaga jedynie okresowego uzupełniania zapasu pelletów, usuwania popiołu, a w niektórych modelach czyszczenia palnika i wymiennika. Zależnie od objętości zasobnika, doładowanie pelletów trzeba robić co 4-5 dni, a nawet rzadziej. Wielką zaletą korzystania z pieca na pellety jest czystość w kotłowni.

Piec na pellet
Autor: FCC Innowacje Piec na pellet może mieć osobny zasobnik na opał. W niektórych jest też zewnętrzny palnik

Czy warto wymienić stary kocioł węglowy na piec na pellet?

Oczywiście. Stare kotły węglowe mają niską sprawność i emitują bardzo dużo zanieczyszczeń. Stare piece węglowe i inne urządzenia grzewcze na to paliwo są w pierwszej kolejności odpowiedzialne za niską emisję w Polsce. Ponadto piece węglowe to brud w domu i kotłowni oraz kłopot z usuwaniem dużej ilości brudzącego popiołu. A w tym roku jeszcze duży problem z zakupem węgla, którego brakuje w Polsce. Wymiana starego kotła węglowego na nowoczesny kocioł na pellety to dobra decyzja. W domu będzie czyściej, a obsługa pieca będzie zajmowała nam znacznie mniej czasu. Przeczytaj też: Wymiana pieca do kiedy? Obowiązek wymiany kopciucha - terminy

Piec na pellet cena

Piec na pellety można kupić już za 10 000 zł. Najnowsze modele pieców na pellet, najlepiej wyposażone mogą kosztować ponad 30 000 zł. Wszystko zależy od mocy kotła oraz jego wyposażenia, np. wielkości zasobnika. Bardzo istotnym elementem jest osprzęt pozwalający zoptymalizować proces spalania – palnik, czujniki, zabezpieczenia - oraz system sterowania. Kocioł na pellet może mieć sezonową sprawność energetyczną na poziomie 75-80%, ale także około 95% i - co z tego wynika - klasę energetyczną A, A+ lub A++. To wszystko wpływa na cenę pieca na pellety.

Przeczytaj też: Ile kosztuje pellet - ceny mocno w górę

Montaż pieca na pellet cena

Za montaż pieca na pellet trzeba zapłacić 2000-2500 zł. Jeżeli jest to robione w trakcie wykonywania instalacji grzewczej w domu, koszt montażu jest wliczony w wycenę całości. Kocioł na pellet może podłączyć ekipa wykonująca instalację grzewczą i wodno-kanalizacyjną. Można do tego wynająć także ekipę instalacyjną producenta pieca na pellet. Z tym że jeśli jest to firma z daleka, za jej przyjazd trzeba dodatkowo zapłacić.

Dofinansowanie do pieca na pellet

Montaż pieca na pellet jest jednym ze sposobów na polepszenie standardu energetycznego domu, w którym mieszkamy. W ramach programu “Czyste powietrze” można uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet, pod warunkiem że spełnia on wymogi Ekoprojektu oraz ma klasę energetyczną co najmniej A+. Wielkość bezzwrotnego dofinansowania do pieca na pellet zależy od naszych dochodów.

Wysokość dofinansowania do pieca na pellet, rekompensującego kosztu zakup i montażu urządzenia wynosi:

 • poziom podstawowy dofinasowania do pieca na pellet – do 30% kosztów, ale nie więcej niż 7000 zł,
  • piec na pellet o podwyższonym standardzie energetycznym – do 45%, ale nie więcej niż 9000 zł,
 • poziom podwyższony dofinansowania do pieca na pellet – do 60% kosztów, ale nie więcej niż 12 000 zł,
 • poziom najwyższy dofinansowania pieca na pellet – do 90% kosztów, ale nie więcej niż 18 000 zł.

Co ważne, osoby o najniższych dochodach mogą skorzystać z prefinansowania inwestycji, czyli dostać wypłatę połowy pieniędzy przez zakupem pieca na pellet. Sprawdź, jak skorzystać z programu Czyste powietrze plus - ile wynosi dofinansowanie, jak składać wnioski

Czy piec na pellet podlega uldze termomodernizacyjnej?

Drugim sposobem zmniejszenia kosztu inwestycji w piec na pellet jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, czyli odliczenie wydatków na zakup i montaż kotła na pellet od podstawy do opodatkowania w 2023 r. Pamiętać trzeba, że jeśli skorzystaliśmy z dofinansowania w programie “Czyste powietrze”, wartość otrzymanej dotacji należy uwzględnić w uldze termomodernizacyjnej. Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, w tym na wymianę starego kotła węglowego. Więcej na temat: Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną w rocznym zeznaniu podatkowym

Dla kogo dodatek na pellet

Obecnie jest procedowana ustawa o bezpieczeństwie energetycznym i już wkrótce będzie można otrzymać bezzwrotny dodatek na zakup pelletów w wysokości 3000 zł. Tyle samo co dodatek węglowy. Składając wniosek o dodatek pamiętaj, że można otrzymać tylko jedno świadczenie na główne źródło ciepła w domu. Dodatek do pelletu przysługuje gospodarstwom domowym, co do których zgłoszono w deklaracji do CEEB, że piec lub kocioł na pellety jest głównym źródłem ogrzewania.

Przeczytaj koniecznie: Wniosek o dodatek do pelletu 3000 zł - wzór wniosku do pobrania. Jak go wypełnić, gdzie złożyć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie