Przewymiarowana pompa ciepła będzie nieekonomiczna. Nie kupuj za dużej pompy ciepła!

2022-07-11 17:17

Przewymiarowana pompa ciepła kosztuje więcej, pracuje mniej ekonomicznie (gdy nie jest wyposażona w inwerter), a jej elementy szybciej się zużywają. Dlaczego nie warto kupować zbyt dużej pompy ciepła? Wyjaśniamy.

Pompa ciepła
Autor: Panasonic Działanie pompy ciepła lekko niedoszacowanej będzie w całym okresie eksploatacji tańsze niż pompy o większej mocy, która przez dłuższy czas będzie pracowała nieekonomicznie

Każde urządzenie grzewcze powinno być dobrze dopasowane do warunków, w których ma pracować, tym bardziej gdy – jak pompa ciepła – jest drogie i wrażliwe na wahania warunków zasilnia i parametrów instalacji odbiorczej. Podstawą doboru pompy ciepła powinien być projekt zawierający obliczenia zapotrzebowania domu na ciepło oraz niezbędne informacje o wybranym rodzaju i wielkości dolnego źródła ciepła pompy, rodzaju i parametrach instalacji grzewczej w budynku i ewentualnie zapotrzebowaniu na chłodzenie oraz sposobie przygotowywania ciepłej wody użytkowej i jej zużyciu.

Pompa ciepła - dlaczego to najlepszy wybór?

Moc grzewcza pompy ciepła

Dobrana moc grzewcza pompy ciepła powinna być zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło, najlepiej obliczonego zgodnie z polską normą PN-EN 12831 dla temperatury minimalnej obowiązującej w strefie klimatycznej, w której ma pracować. Jeśli dokładna wartość zapotrzebowania nie jest znana (na przykład w budynku modernizowanym), dobierając wstępnie pompę ciepła, można ją oszacować na podstawie informacji o standardzie energetycznym budynku (sposobie zaizolowania ścian, posadzki i dachu, typie stolarki, wielkości przeszkleń oraz rodzaju zastosowanej wentylacji – mechanicznej z rekuperacją lub grawitacyjnej)i wielkości powierzchni do ogrzania.

Obliczenia wykonuje się dla warunków ekstremalnych (najniższej temperatury w danej strefie klimatycznej),tymczasem – jak wynika z wieloletnich obserwacji – przez większą część sezonu grzewczego temperatura jest wyższa, więc straty ciepła i wynikające z nich zapotrzebowanie na moc są w rzeczywistości mniejsze.

Przeczytaj też: Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom?

Dlatego wybrana ostatecznie pompa ciepła może mieć moc nieco niższą od obliczonej (nawet do 20%). Taka wartość będzie wystarczająca przez większą część sezonu grzewczego z temperaturą do mniej więcej -10°C. W kilka najzimniejszych dni – jeśli w ogóle się zdarzą – włączy się grzałka. Pobór energii przez pompę ciepła wspomaganą grzałką jest mniejszy niż przez pompę o większej mocy pracującą przez długi czas w warunkach mniejszego zapotrzebowania na ciepło, w których uzyskuje niską sprawność. To lepsze rozwiązanie niż dobranie – na „wszelki wypadek” pompy ciepła o mocy większej niż konieczna.

Przewymiarowana pompa ciepła

Pompa ciepła przewymiarowana będzie droższa i będzie pracowała nieekonomicznie (wyjątkiem są urządzenia wyposażone w inwerter). Cykle pracy sprężarki będą krótkie i częste (jej elementy będą się szybciej zużywały), a w momencie uruchamiania nastąpi skokowy wzrost poboru energii, tym większy, im większa będzie sprężarka.

Jak zdobyć dofinansowania do zakupy pompy ciepła

W przypadku przewymiarowanej pompy gruntowej droższe będzie nie tylko samo urządzenie, ale także dolne źródło ciepła (wymiennik gruntowy), którego wielkość rośnie wprost proporcjonalnie do mocy. Pracę zbyt dużej pompy ciepła można ustabilizować przez zamontowanie w instalacji zbiornika buforowego gromadzącego zapas podgrzanej wody, ale taki zbiornik zwiększa koszt instalacji o kolejne kilka tysięcy złotych.

Ile wiesz o pompach ciepła

Pytanie 1 z 10
Pompa ciepła służy do:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.