Biomasa: paliwo tanie i nowoczesne

2009-08-24 2:00 Piotr Laskowski
Paliwo tanie i nowoczesne
Autor: Jupiterimages Pelety i brykiety nie brudzą, spalają się niemal w całości, a powstały z nich popiół można wykorzystać jako nawóz mineralny

Korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych kojarzy się z drogimi urządzeniami. Na szczęście są paliwa tanie i nowoczesne - łatwo dostępna energia biomasy.

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy ktoś chciał ogrzewać dom, paląc drewnem, kupował po prostu kocioł na paliwo stałe - urządzenie konstruowane przede wszystkim z myślą o paleniu w nim węglem lub koksem, ale tak naprawdę umożliwiające spalenie praktycznie wszystkiego, co się pali. Producenci stale udoskonalają konstrukcję kotłów, by w jak największym stopniu wykorzystywały energię poszczególnych paliw. W tym celu uwzględnia się specyfikę każdego z nich. Dlatego dziś mamy do wyboru inne kotły do palenia węglem typu orzech, inne do spalania miału węglowego, jeszcze inne do palenia węglem typu eko-groszek i zupełnie inne kotły na drewno, na słomę, na pelety, czy wreszcie na ziarna zbóż, kukurydzy lub pestki owoców.

Biomasa - paliwo nowoczesne

O biomasie zrobiło się głośno stosunkowo niedawno, mimo iż od tysięcy lat człowiek ogrzewał się, paląc drewno, gałęzie czy chrust, czyli nic innego jak właśnie biomasę. W tej chwili staje się ona coraz popularniejszą alternatywą dla węgla i innych paliw kopalnych. Jej wykorzystanie jako paliwa jest atrakcyjne z powodów ekologicznych i ekonomicznych. Biomasa jest organicznym produktem fotosyntezy. Jej spalanie nie powoduje tak dużej emisji dwutlenku siarki jak spalanie węgla, a bilans dwutlenku węgla jest równy zeru - podczas spalania biomasy powstaje go tyle, ile wcześniej spalane rośliny zużyły w procesie fotosyntezy. Biomasą powszechnie stosowaną jako paliwo do kotłów jest przede wszystkim drewno i jego odpady oraz słoma, pelety i specjalnie uprawiane rośliny energetyczne.

Najpopularniejszym z tych paliw w gospodarstwach domowych jest drewno. Może być to po prostu drewno opałowe,rozgniatane lub zrębki paliwowe. Drewno może być też przetworzone. Są to brykiety powstające przez sprasowanie rozdrobnionego drewna, pelety, czyli drobniejsze granulki, a także pył drzewny z wysuszonego materiału surowego poddanego mieleniu na cząstki.

Pelety i brykiety nie brudzą, spalają się niemal w całości, a powstały z nich popiół można wykorzystać jako nawóz mineralny. Dzięki zagęszczeniu masy i niskiej zawartości wilgoci mają wyższą wartość opałową niż drewno nieprzetworzone. Do efektywnego spalania peletów służą kotły z odpowiednimi palnikami.

Biomasę uzyskuje się także ze specjalnie hodowanych roślin nazywanych energetycznymi. W ten sposób określa się rośliny, które w relatywnie krótkim czasie uzyskują duży przyrost biomasy. Za najlepszą w polskich warunkach jest uznawana wierzba wiciowa. Wydajność krzewów jest dość duża – przyrost wynosi do 25 ton masy suchej z 1 ha rocznie. Inne z bardziej znanych roślin hodowanych do celów energetycznych to ślazowiec pensylwański, słonecznik bulwiasty, róża wielokwiatowa, miskant olbrzymi, miskant cukrowy, spartina preriowa i topola. Warto wiedzieć, że od 2007 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznaje dopłaty do upraw roślin energetycznych finansowane z budżetu Unii Europejskiej.

Ważnym źródłem energii odnawialnej w Polsce jest też należąca do grupy biopaliw słoma. Przy jej spalaniu wytwarza się taka sama ilość dwutlenku węgla jak przy jej mineralizacji. Słoma jest paliwem trudnym do spalenia ze względu na kłopotliwe dozowanie powietrza, wskutek czego jej część nie ulega spaleniu. Przy tradycyjnym spalaniu sprawność procesu wynosi od 35 do 70%. Warunkiem całkowitego spalenia słomy jest utrzymanie jej wilgotności na poziomie 15%.

Jako paliwo do kotłów mogą być stosowane także ziarna zbóż. Najpopularniejsze jest palenie ziarnem owsa, z którego 3 kg można uzyskać mniej więcej tyle ciepła co z 1 l oleju opałowego. Do ogrzania przeciętnego domu potrzeba około 7 ton owsa na sezon grzewczy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
paweł
|

A jaki masz piec? Gdzie go kupiłeś?

Michał
|

A jaki jest koszt 1t pelletu tej firmy i gdzie można go kupić?

Kawior
|

A co na ten owies konie!?

ajwona
|

a jak ma sie olimp do lavy drodzy uzytkownicy? jaka roznica?

Mazi
|

Także używam pelletu firmy STELMET i jestem z niego bardzo zadowolony

kaśka
|

ja używam do ogrzewania swojego domu pelletu OLIMP i polecam, bardzo się opłaca.

Łukasz77
|

też polecam pellet, wg mnie najlepszy sposób na ogrzewanie domu. sam używam regularnie pelletu LAVA i jestem zadowolony - pellet jest tani i nie brudzi jak ekogroszek.

bartek
|

Dzużo przydatnych informacji o paliweie z biomasy - pellety można znaleźć na tej stronie http://www.polishpellet.com/ W kwestii opłacalności tej formy ogrzewania domu mogę powiedzieć ze swojej strony (mam piec na pelet od 3 lat), że można wyjść na tym naprawdę korzystnie.