Zanim kupisz kocioł. Kryteria wyboru kotłów gazowych

2012-03-22 17:37

Kotły gazowe cieszą się ogromną popularnością. Pod względem komfortu nie dorównują im żadne urządzenia grzewcze na węgiel, drewno lub biopaliwa. Poznaj rodzaje kotłów gazowych i sprawdź, które z nich są dla ciebie najlepsze - jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne.

Kocioł gazowy
Autor: DE DIETRICH Kocioł gazowy można umieścić w kuchni i łazience. Na zdjęciu kocioł gazowy atmosferyczny ZENA (producent De Dietrich)

Na jaki gaz?

Kotły mogą być przystosowane do etanu lub propan-butanu. Większość może być zasilana dowolnym rodzajem gazu. Niektóre modele mają układy samoczynnie dostosowujące pracę palnika do zastosowanego paliwa, w innych może być konieczne przezbrojenie polegające na wymianie dysz i regulacji parametrów spalania. Kupując kocioł, trzeba wtedy zdecydować, jakim gazem ma być zasilany, a w przypadku zmiany paliwa wezwać serwisanta, który przezbroi kocioł.

Kotły jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne?

Jeżeli mamy już w domu działający układ do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i nie zamierzamy go modernizować, możemy kupić kocioł jednofunkcyjny – tylko do zasilania instalacji c.o. Jednak zazwyczaj potrzebujemy systemu do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody, a kotły gazowe znakomicie nadają się do obu tych zastosowań. Nie wszystkie działają tak samo – warto wiedzieć, jakie są tego konsekwencje.

Kotły dwufunkcyjne wydają się najatrakcyjniejsze – ze względu na cenę. Ich zaletą jest też to, że zajmują mało miejsca. Zwykle są przeznaczone do powieszenia na ścianie. Mają wbudowany cały osprzęt niezbędny do działania instalacji grzewczej – pompę obiegową, zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik, przeponowe naczynie wzbiorcze oraz niezbędną armaturę. Umieszczenie tych elementów wewnątrz obudowy kotła pozwala ograniczyć przestrzeń potrzebną do urządzenia domowej kotłowni i bardzo upraszcza montaż instalacji. Znakomicie nadają się do zamontowania w pomieszczeniu użytkowym niebędącym kotłownią.

Są nazywane dwufunkcyjnymi, bo dostarczają ciepło do instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewają wodę użytkową, a odbywa się to w trakcie przepływu wody przez znajdujący się w kotle wymiennik ciepła. Podgrzewana jest więc tylko taka ilość wody, jaka wypływa z kranu – nie gromadzi się jej na zapas. Z tego wynika charakterystyczna dla kotłów dwufunkcyjnych cecha – ilość dostarczanej ciepłej wody jest mocno ograniczona.

Konwencjonalny, czy kondensacyjny?

Wybór zależy od możliwości finansowych – ten, kogo stać, powinien wybrać kocioł kondensacyjny, tym bardziej że firmy powoli odchodzą od produkcji bardziej paliwożernych urządzeń niekondensacyjnych. Ich wybór jest zatem coraz mniejszy i ograniczony do urządzeń bardzo prostych.

Wiszący, czy stojący?

Do domów jednorodzinnych przeznaczone są przede wszystkim wiszące – tańsze i praktyczniejsze. Stojące, o dużej pojemności wodnej, lepiej nadają się do dużych instalacji. Te o nowoczesnej konstrukcji (kondensacyjne) są bardzo drogie. Ale jeśli komuś nie szkoda miejsca i pieniędzy, może zainstalować taki także w małym domu jednorodzinnym. Stojące kotły z żeliwnym wymiennikiem ciepła uznawane są za niezniszczalne.

Jak kupić kocioł dobrej jakości?

Wiele osób zastanawia się, kotły kondensacyjne której marki są najlepsze? Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń trudno to jednoznacznie stwierdzić. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na dostępność serwisu i części zamiennych, bo nawet jeśli kocioł działa prawidłowo, to konieczne są jego regularne przeglądy i regulacja. Kupując kocioł znanej marki, nie powinniśmy mieć z tym problemów.

Sprawdź moc grzewczą

Wybierając kocioł, trzeba zwrócić uwagę na jego moc grzewczą. W najtańszych modelach kotłów bywa ona na poziomie kilkunastu kilowatów. To w zupełności wystarczy do ogrzewania pomieszczeń w niedużym domu. Ale komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej dostarczanej przez taki kocioł stoi pod znakiem zapytania. Jeśli chcemy w miarę swobodnie z niej korzystać (napełniać wannę i jednocześnie korzystać ze zlewozmywaka w kuchni czy z umywalki), moc kotła powinna być większa – znacznie powyżej 20 kW. Jeśli chcemy zamontować w łazience bardzo dużą wannę lub panel prysznicowy z hydromasażem, lepiej nie kupujmy kotła dwufunkcyjnego. Strumień dostarczanej przez niego ciepłej wody może być zbyt mały, byśmy byli zadowoleni z działania tych urządzeń.

Warto wiedzieć

Kocioł z zasobnikiem

Zasobnik na wodę to przydatny dodatek do kotła. Jego wielkość wybiera się w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Najmniejsze, o pojemności kilkudziesięciu litrów, mogą być wbudowane w kocioł wiszący. Zasobniki o pojemności około 100 l również bywają wbudowane w kocioł, ale całość zajmuje więcej miejsca. Najpopularniejsze rozwiązanie to osobny kocioł (wiszący) i współpracujący z nim oddzielny zasobnik – najczęściej do ustawienia na podłodze.

Zasobniki do domów jednorodzinnych mają zwykle od 80 do 300 l. Producenci oferują je w zestawach z kotłami dobranymi tak, by moc kotła była dopasowana do parametrów zasobnika. Strumień ciepłej wody dostarczanej z zasobnika jest bardziej stabilny niż z podgrzewacza przepływowego, a do tego może być większy niż wytwarzany przez kocioł bez zasobnika o tej samej mocy. Ważne jest, że temperatura wody z zasobnika nie zmienia się nagle, kiedy ktoś w domu odkręci drugi kran z ciepłą wodą. Możliwe jest też korzystanie z niej przy bardzo małym wypływie, który do uruchomienia podgrzewacza przepływowego byłby niewystarczający.

Zanim kupimy kocioł dwufunkcyjny z przepływowym podgrzewaczem wody, sprawdźmy, czy nasza instalacja wodna spełnia warunki stawiane przez jego producenta. Niedogodności w użytkowaniu takiego kotła mogą się pojawić, gdy występują wahania ciśnienia wody, na przykład przy korzystaniu z urządzenia hydroforowego. Ponadto aby podgrzewacz w ogóle się uruchomił, przepływająca przez niego woda musi mieć odpowiednio wysokie ciśnienie przy wymaganym minimalnym przepływie.

Sonda
Czy uważasz, że lepiej ogrzewać dom: