Ogrzewanie gazem płynnym i olejowe: kotłownia, urządzenia grzewcze
Wybierając ogrzewanie gazem płynnym lub olejowe, zwróć uwagę na koszt ogrzewania, a także na formalności związane z montażem instalacji grzewczych. Ogrzewanie gazem i ogrzewanie olejowe to prawie zawsze ogrzewanie centralne.
Kotłownia w przypadku ogrzewania olejowego i gazem płynnym
- umożliwia zastosowanie urządzenia o dowolnej mocy, niezależnie od możliwości infrastruktury technicznej (sieci energetycznej);
- eksploatacja kotłowni jest tańsza niż ogrzewania elektrycznego;
- wykorzystuje energię chemiczną paliwa z dużą sprawnością;
- nie stanowi dużego zagrożenia dla czystości środowiska (zwłaszcza w przypadku kotła gazowego);
- wymaga czynności konserwacyjnych - czyszczenia komina i kotła (nieprawidłowa praca instalacji może być przyczyną zatrucia spalinami);
- wymaga zainwestowania w drogą instalację grzewczą, której nie da się zdemontować i ponownie wykorzystać;
- potrzebuje sprawnej wentylacji;
- może zostać zalana wodą, a kotłownia na olej - olejem w razie uszkodzenia;
- w kotłowni na gaz może nastąpić jego wyciek;
- elementy instalacji są zagrożone korozją;
- wymaga sporej przestrzeni na kocioł i zbiornik paliwa.
Jak działają urządzenia grzewcze na gaz płynny i olej opałowy?
Choć urządzenia grzewcze zasilane różnymi paliwami wyglądają dość podobnie, zasada ich działania i związana z nią sprawność są różne. Inny jest także ich wpływ na nasze zdrowie i środowisko, o czym często się zapomina.
W palniku kotła ciepło powstaje w wyniku gwałtownej reakcji chemicznej gazu lub oleju zmieszanego w odpowiednich proporcjach z powietrzem. W wymienniku ciepła spaliny-woda znajdującym się w kotle ciepło to jest przejmowane przez wodę, która następnie płynie do grzejników. Spalanie gazu, a tym bardziej oleju, nie jest obojętne dla środowiska, ale spaliny z kotłów gazowych są najczystsze ze wszystkich produktów spalania popularnych paliw.
Zawartość dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu i sadzy jest w nich na pewno mniejsza niż w spalinach powstających podczas spalania węgla. Nieco bardziej szkodliwe, ale wciąż mniej uciążliwe dla środowiska niż spaliny ze spalania węgla są produkty uboczne spalania oleju. Stopień wykorzystania energii zawartej w paliwie zależy od doskonałości palnika i wymiennika ciepła spaliny-woda. Współczesne kotły gazowe są w stanie wykorzystać ją prawie w całości - ich sprawność przekracza 90%, olejowe ustępują im tylko nieznacznie. Najlepsze pod tym względem są kotły kondensacyjne, niestety, sporo droższe od konwencjonalnych.
Autor: archiwum muratordom
Kotłownia olejowa jest traktowana jako całość ze zbiornikami i instalacją do transportu oleju. By móc z niej korzystać, wystarczy jeden projekt budowlany.
Autor: archiwum muratordom
Kotłownia olejowa jest traktowana jako całość ze zbiornikami i instalacją do transportu oleju. By móc z niej korzystać, wystarczy jeden projekt budowlany.
Jak formalnie załatwić instalacje grzewcze?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego również instalacje grzewcze powinny się znaleźć w projekcie architektoniczno-budowlanym domu. Zatem niezależnie od tego, czym chcemy ogrzewać dom, musimy mieć projekt instalacji grzewczej wykonany przez specjalistę i podpisany przez osobę mającą uprawnienia do projektowania instalacji sanitarnych - kotłownia na gaz lub olej, gazowych - instalacja zbiornikowa i przyłącze gazu i elektrycznych.
Aby korzystać z ogrzewania gazowego albo olejowego, trzeba zbudować:
- instalację grzewczą,
- kotłownię,
- instalację zbiornikową.
Zbiorniki na gaz płynny i olej opałowy
Zbiorniki na olej opałowy montuje się zwykle w domu, w kotłowni lub sąsiadującym z nią pomieszczeniu. Są one traktowane przez instalatorów jako wyposażenie kotłowni. Projekt instalacji zbiornikowej stanowi integralną część projektu kotłowni. Nie trzeba zdobywać dodatkowych pozwoleń na magazynowanie oleju opałowego czy korzystanie z niego.
Korzystanie z gazu płynnego wymaga więcej zachodu. Zbiornik na gaz ustawia się obok domu – na działce lub pod ziemią. Wraz z przewodem, którym gaz będzie dopływał do budynku (przyłączem), jest traktowany jako osobna instalacja wykonywana niezależnie od instalacji znajdujących się wewnątrz domu, często przez inną ekipę. Wynika to między innymi z tego, że mało kto decyduje się na zakup zbiornika na własność.
Znacznie popularniejsza jest dzierżawa lub wypożyczenie go od dystrybutorów gazu płynnego. Dzięki temu unika się konieczności zainwestowania na początku dużej kwoty w drogą instalację. Po podpisaniu umowy z dostawcą gazu ten zleci uprawnionej osobie wykonanie projektu instalacji zbiornikowej, dostarczy nam zbiornik, podłączy go do instalacji wewnętrznej w budynku, zapewni fachowy nadzór nad wykonaniem prac i zorganizuje stosowne odbiory. W zależności od warunków oferty będziemy musieli pokryć jedynie pewną część kosztów instalacji, resztę weźmie na siebie dystrybutor gazu. Wówczas musimy się także zobowiązać do ponoszenia kosztów dzierżawy i eksploatacji zbiornika oraz do tego, że w zamian za niską cenę instalacji zbiornikowej zamówimy określoną ilość gazu u właściciela zbiornika, którym cały czas pozostaje dostarczająca go firma.
Z formalności, których musimy dopełnić jako właściciele działki, pozostaje zgłoszenie w starostwie powiatowym budowy instalacji zbiornikowej. Gdy dla obszaru, na którym ma stanąć zbiornik, istnieje aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, trzeba jeszcze uzyskać z urzędu gminy warunki zabudowy zbiornika i przyłącza gazowego. W tym celu należy złożyć wniosek wraz z mapą geodezyjną do celów informacyjnych, z naniesioną lokalizacją zbiornika. Dopiero na podstawie uzyskanych warunków zabudowy można wykonać projekt instalacji, który trzeba dołączyć do zgłoszenia budowlanego. Jeśli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia nie otrzymamy decyzji administracyjnej o jego odrzuceniu, możemy przystąpić do prac.
Z czego się składa instalacja c.o.
Do ogrzewania gazem lub ogrzewania olejowego niezbędny jest kocioł. Potrzebne są też urządzenia, które przekazywałyby ciepło z instalacji do pomieszczenia, na przykład grzejniki. Możliwe są również inne rozwiązania. Jakie?
Ogrzewanie gazem i olejowe jest prawie zawsze ogrzewaniem centralnym. Oprócz źródła ciepła potrzebna jest instalacja do jego rozprowadzenia. Kocioł gazowy może być też dwufunkcyjny, czyli mieć wbudowany podgrzewacz wody użytkowej, a nawet jej zasobnik, w kotłach olejowych takie rozwiązanie to rzadkość. W wodnej instalacji c.o. ciepło jest przekazywane do pomieszczeń za pomocą grzejników o różnym kształcie, ogrzewaniu podłogowemu lub ściennemu.
Kocioł gazowy lub olejowy jest elementem instalacji ogrzewania centralnego, a więc takiego, w którym urządzenia grzewcze ogrzewają pomieszczenia oddalone od miejsca powstawania ciepła. Gdy zdecydujemy się na ogrzewanie gazowe lub olejowe, stajemy przed koniecznością wykonania dość skomplikowanej i stosunkowo kosztownej instalacji do transportu nośnika ciepła - najczęściej wody. Oprócz źródła ciepła (kotła) elementami takich instalacji są rury, armatura i grzejniki.
Często zamiast metalowych grzejników wieszanych na ścianie stosuje się ogrzewanie podłogowe lub ścienne (rzadziej sufitowe). Wówczas funkcję grzejnika pełnią zatopione w betonie rury, którymi płynie gorąca woda. Takie ogrzewanie nazywa się powierzchniowym. Jego zalety to brak widocznych elementów grzejnych oraz komfort wynikający z niskiej temperatury powierzchni grzejnej (poniżej 30°C).