Nie podłączysz domu do sieci gazowej! Do 2023 r. wstrzymano przyłączenia gazu

2022-03-14 10:45

Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła, że do 2023 r. nie podłączy nowego domu do sieci gazowej. Zmusza to osoby budujące lub planujące budowę domu do wyboru innego źródła ciepła.

Przyłącze gazowe
Autor: Andrzej Szandomirski Wstrzymanie przyłączania nowych domów do sieci gazowej wpłynie negatywnie na przemiany energetyczne w Polsce

Należąca do PGNiG Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła, że w latach 2022-2023 nie będzie podłączać nowych inwestorów do sieci gazowej. Powód? Skończyły się pieniądze na inwestycje i dlatego ogłoszono, że nie będą przyłączane już żadne domy do sieci gazowej.

Oznacza to niepodpisywanie nowych umów o przyłączenie do sieci gazowej z inwestorami. To przekłada się na wyhamowanie inwestycji w nowoczesne i czystsze niż węglowe ogrzewanie gazowe. Osoby budujące dom będą musiały więc na nowo rozważyć, w jaki sposób chcą go ogrzewać, bo nie będą mogły już skorzystać z ogrzewania gazowego. Ta decyzja wpłynie też, na i tak wciąż małą, liczbę likwidowanych kopciuchów.

Gaz płynny - alternatywna forma ogrzewania domu

Dlaczego wstrzymano podłączenia domów do sieci gazowej

Przyczyną niepodpisywania nowych umów z inwestorami, którzy budują dom jest wyczerpanie się budżetu zaplanowanego na lata 2022-2023. Jakub Kowalski, członek zarządu spółki do spraw operacyjnych, zapewnił, że umowy, które zostały już wcześniej podpisane zostaną zrealizowane. - W 2022 roku zrealizujemy 89 tys. przyłączy gazowych i wydamy na to 1,327 mld zł. W 2023 ponad 45 tys. za kwotę 657 mln zł. W ten sposób środki inwestycyjne przeznaczone na te realizacje zostały zarezerwowane.

Nie przegap:

Bardzo dużo inwestycji w gaz

Na podjęcie takiej decyzji wpłynął bardzo wysoki przyrost liczby wniosków o przyłącze gazowe, które nastąpiło w ostatnich latach. W 2021 r. spółka PSG zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy oraz wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Z pewnością przyczyniły się do tego program “Czyste powietrze” oraz ulga termomodernizacyjna, które pozwalają zdecydowanie zmniejszyć koszt takiej inwestycji. Warto wiedzieć, że w programie “Czyste powietrze” najwięcej dotacji na urządzenie grzewcze udzielono właśnie na instalację kotła gazowego. Wśród 329 972 wniosków na dotację źródła ciepła 44,05% dotyczyło kondensacyjnego kotła gazowego. W tej sytuacji efekty tego programu staną się znacznie gorsze. A przecież wszystko, co się dzieje w kwestii ograniczenia niskiej emisji i poprawienia jakości powietrza w Polsce to jest wciąż za mało.

Nasi Partnerzy polecają