Tanie ogrzewanie: jakie urządzenia grzewcze zmniejszą koszty ogrzewania domu
Koszty ogrzewania domu z każdym rokiem rosną głównie za sprawą drożejących paliw potrzebnych do ogrzewania. Jak sobie z tym radzić? Wybrać np. urządzenia grzewcze, dzięki którym ogrzewanie będzie tanie. Jakie to są urządzenia i czy zawsze się opłacą?
Tanie paliwo
Tanio jest ogrzewać węglem, chociaż dziś kosztuje to znacznie więcej niż kilka lat temu. Niestety, inne paliwa również drożeją, więc ogrzewanie węglowe wciąż należy do najtańszych.
Alternatywą może być drewno lub biomasa. Jeśli się dobrze poszuka, można zdobyć nawet za darmo suche gałęzie, pestki owoców czy zepsute zboże. Spalając je, ciepło uzyskuje się minimalnym kosztem. Do spalania wszelkich paliw stałych nadają się kotły nazywane uniwersalnymi lub wielopaliwowymi.
Sprawny kocioł
Jednak jeżeli zależy ci na niższych kosztach ogrzewania, zwróć uwagę na sprawność kotła, która może być wyższa, gdy jest skonstruowany z myślą o spalaniu konkretnego paliwa (nie musi to wykluczać możliwości stosowania innych).
Są zatem kotły na węgiel ekogroszek i na pelety (ze sprasowanych trocin i z wiórów) – jedne i drugie wyposażone w automatyczny podajnik paliwa i elektroniczny sterownik kontrolujący ich działanie.
W kotłach z podajnikami można spalać także pestki owoców, ziarna kukurydzy i zboże – pod warunkiem że są wysuszone i jednorodne. Wymaga to zastosowania odpowiedniego palnika i wyregulowania sterownika.
Tanim paliwem jest miał węglowy, do którego spalania są przeznaczone również specjalne kotły – ich konstrukcja sprawia, że miał pali się w nich łatwiej niż w uniwersalnym kotle na paliwo stałe. Wysoką sprawność, czyli niskie koszty ogrzewania, zapewniają kotły zoptymalizowane pod kątem spalania drewna nazywane zgazowującymi.
Porównanie kosztów ogrzewania gazem, prądem i węglem
Kominek
Niemal wszyscy instalują w swoich domach kominki, ale nie zawsze przywiązują dużą wagę do możliwości wykorzystania ich jako efektywnych urządzeń grzewczych. Tymczasem, wybrawszy dobrej jakości wkład kominkowy lub piec wolno stojący o wysokiej sprawności i zdolności do akumulacji ciepła, z powodzeniem można zastępować nim centralne ogrzewanie.
Dobrym sposobem na uzyskanie niskich kosztów ogrzewania jest kominek z płaszczem wodnym. Może zastąpić kocioł na drewno, nie zajmując miejsca w kotłowni. Zwykle podłącza się go do instalacji c.o., w której źródłem ciepła jest kocioł na droższe paliwo – gaz albo olej. Palenie w kominku sprawia, że praca kotła jest potrzebna znacznie krócej – stąd oszczędności.
Pompa ciepła
Gdy zależy ci na ogrzewaniu całkowicie bezobsługowym, a nie masz dostępu do sieci gazowej, rozważ pompę ciepła. Choć na jej zakup trzeba przeznaczyć kwotę znacznie większą niż na kocioł, to dzięki niskim kosztom eksploatacji można uznać, że zapewnia tanie ogrzewanie domu.
Na czym oszczędzać, a na czym nie...
Czy warto kupować tanie urządzenia grzewcze? Można wybrać tanie urządzenia grzewcze, ale zwykle okazuje się, że ich efektywność jest niewielka i korzystając z nich, na ogrzewanie wydaje się sporo. Często się zdarza, że bagatelizowane początkowo wady taniego rozwiązania w praktyce okazują się nie do zaakceptowania i w końcu i tak wymienia się je na droższe. Wtedy wychodzi już bardzo drogo. Dlatego wiele osób woli od razu wydać więcej i kupić urządzenia grzewcze uznawane za najlepsze.
Czy drogie urządzenia grzewcze zawsze się opłacają? Sprawdź, jak duże oszczędności uzyskasz, dopłacając do droższego rozwiązania. Może się bowiem okazać, że różnica w kosztach eksploatacji nie jest wystarczająca, by zrekompensować nam droższą inwestycję. Suma oszczędności powinna przynajmniej zrównać się z kwotą dołożoną do zakupu droższego urządzenia, zanim trzeba je będzie wymienić na nowe.
Czy warto inwestować w energię odnawialną? Wydaje się, że chcąc jak najmniej płacić za ogrzewanie, najlepiej wykorzystywać niekonwencjonalne źródła energii. Organiczne paliwa kopalne – węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny – już są bardzo drogie i nic nie wskazuje na to, żeby w przyszłości staniały. Ale urządzenia wykorzystujące darmową energię z natury, mimo iż coraz popularniejsze, nadal są znacznie droższe od konwencjonalnych. Z obliczeń wynika, że ich stosowanie nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie.