Tanie ogrzewanie. Czym tanio ogrzewać dom?

2016-08-05 18:56

Dla wielu osób ważnym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania domu są koszty jego eksploatacji. Nikt nie chce, żeby rachunki za ogrzewanie znacząco obciążały domowy budżet. Sprawdź, co masz do wyboru. Jakie urządzenia grzewcze będą tanie w eksploatacji?  

Jak wybrać kocioł
Autor: Andrzej Szandomirski Wiszący kocioł gazowy z zasobnikiem

Gdy zależy Ci na tanich kosztach ogrzewania, masz do wyboru szereg urządzeń, które różnią się od siebie kosztem zakupu, wygodą obsługi, efektywnością pracy, wpływem na środowisko. Niestety trudno znaleźć takie urządzenie, które byłoby jednocześnie tanie w zakupie, bezobsługowe, ekologiczne i jeszcze tanie w eksploatacji. Dlatego zwykle musisz wybrać, który z aspektów jest dla Ciebie ważniejszy.

Energia ze źródeł odnawialnych

Do jednych z najtańszych w użytkowaniu urządzeń grzewczych należą te wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych. W polskim klimacie są to przede wszystkim pompy ciepła, które przetwarzają darmową energię gruntu, wody lub powietrza w energię cieplną, która zasila domową instalację grzewczą i podgrzewa wodę użytkową.

Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych urządzeń grzewczych – bezobsługowe, tanie w eksploatacji, ekologiczne. Warto wybrać pompę ciepła, gdy zależy nam na wygodzie, ale jesteśmy w stanie zainwestować większą kwotę pieniędzy na ich zakup.

Paliwa stałe

Od lat do najtańszych należą paliwa stałe: węgiel, drewno i biomasa. Ich ceny są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wartości opałowej, ale także sortymentu węgla czy postaci, w jakiej występuje drewno. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła można uzyskać z porcji paliwa, ale jest ono droższe.

Uwaga! Taniej zapłacisz, gdy węgiel będziesz kupować na tony, a nie w workach, na przykład 25-cio kilogramowych.

Ekogroszek. Dużą popularnością cieszy się na przykład ekogroszek, czyli wyselekcjonowany węgiel o wielkości ziaren 5-25 cm. Zwykle trochę więcej zapłacimy za paliwo tego typu, ale za to zyskujemy wygodę. Do spalania ekogroszku przeznaczone są kotły z zasobnikami i automatycznymi podajnikami paliwa – ich obsługa jest mniej uciążliwa niż kotłów, do których opał trzeba dokładać ręcznie. Po załadowaniu paliwem zasobnika można go uzupełniać co kilka dni. Kotły na ekogroszek wyróżnia wysoka, jak na kotły na paliwa stałe, sprawność

Drewno i biomasa. Do tanich paliw zalicza się też drewno i biomasę. Na jego cenę wpływ ma wartość opałowa, która z kolei zależy od gatunku i wilgotności drewna.

Gaz ziemny

Choć ceny gazu ziemnego rosną, to ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje na średnim poziomie – wprawdzie droższe niż węglem czy drewnem, ale tańsze niż gazem płynnym, olejem opałowym czy energią elektryczną. Nowoczesne kotły gazowe są nie tylko bezobsługowe, bezpieczne i wydajne. Warto wybierać urządzenia o jak najwyższej sprawności, wśród kotłów gazowych są to urządzenia kondensacyjne.

WIDEO: Czym ogrzewać dom? Analizujemy możliwości - Pogotowie Budowlane

Czym ogrzewać dom? Analizujemy możliwości - Pogotowie Budowlane

Sprawność i automatyka kotła

W całkowitych kosztach eksploatacji liczą się nie tylko koszty samego paliwa, ale też sprawność urządzeń, jakie zasilają. Im wyższa, tym więcej ciepła można uzyskać z porcji paliwa, a więc mniej go zużywać i mniej za nie płacić, nie zmniejszając komfortu.

Ważny jest też odpowiedni dobór mocy źródła ciepła. Z punktu widzenia całorocznej sprawności korzystniej jest wybór urządzenia o mniejszej mocy od obliczeniowej niż jego przewymiarowanie. Warto wybrać kocioł z automatyczną regulacją, która umożliwia dostosowywanie jego wydajności do aktualnie panujących warunków, a dzięki temu jego najbardziej ekonomiczną pracę.

Bardzo ważne dla prawidłowego, a więc i ekonomicznego działania instalacji grzewczej, jest dokładne jej wyregulowanie. Warto zlecić wykonanie projektu instalacji grzewczej specjaliście, który obliczy i dobierze wszystkie niezbędne elementy do naszych konkretnych warunków .

Jaki kocioł lub piec wybrać

By ograniczyć wydatki, warto wybrać kocioł, który ma wysoką sprawność, na przykład zgazowujący drewno, albo nowoczesny i w pełni automatyczny kocioł na pelety (granulki ze sprasowanej biomasy) podjanikiem paliwa i zasobnikiem.

Pamiętaj, że doskonałym dodatkowym źródłem ciepła w domu, które obniży koszty ogrzewania, może być kominek lub piec wolno stojący (tak zwana koza). Warto wybrać urządzenie z możliwością akumulacji ciepła i wysoką sprawnością. Ciepło może być rozprowadzone po całym domu za pomocą systemu DGP, albo zasilać instalację c.o. (kominek z płaszczem wodnym).

Sonda
Jakim paliwem ogrzewasz dom?