Sezon grzewczy. Jak się do niego dobrze przygotować?

2017-09-26 17:53

Coraz niższe temperatury za oknem to wyraźny sygnał, że sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Podpowiadamy, jak przeprowadzić obserwację funkcjonowania urządzeń, by zyskać pewność, że w czasie największych mrozów będą one działać bez zarzutu.

Grzejnik aluminiowy
Autor: ARMATURA KRAKÓW

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku, sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Przyjmuje się, że powinien rozpocząć się, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura utrzymuje się poniżej 10 stopni. Dodatkową wytyczną jest jej poziom wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Zaleca się, by wynosiła co najmniej 20 stopni.

Jeszcze zanim niskie temperatury i niesprzyjająca aura zagoszczą u nas na dobre, warto upewnić się czy urządzenia grzewcze i instalacja są gotowe do wytężonej pracy. Działania zwykle rozpoczynamy od oczyszczenia elementów z kurzu, szczególnie w szczelinach i załamaniach. Pozwoli to na sprawną cyrkulację powietrza i wyeliminuje ryzyko rozprzestrzeniania się brudu po mieszkaniu, wpływającego negatywnie na samopoczucie osób z alergiami. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie wolnej przestrzeni wokół grzejnika tak, aby mieć pewność, że zbędne przedmioty nie zaburzają przepływu ciepła. Dotyczy to nie tylko mebli czy roślin, ale również firan.

Zweryfikuj stan techniczny przed sezonem grzewczym

Nawet jeśli wymiana grzejników przed sezonem grzewczym nie była konieczna, warto sprawdzić skuteczność działania zaworów i głowicy. - Wysoki komfort i efektywne wykorzystanie ciepła zapewnią modele termostatyczne. Automatyczna armatura sterująca pozwala na ograniczenie poziomu zużywanej energii nawet o kilkanaście procent – tłumaczy Katarzyna Choniawko - ekspert firmy Armatura Kraków. - Wiąże się to przede wszystkim z funkcją głowicy, umożliwiającą zapamiętywanie ustawionych parametrów. Należy jednak wspomnieć, że optymalne działanie gwarantuje tylko odpowiednio dobrany zestaw elementów. Ich kompatybilność sprawdzimy dzięki informacjom o danych technicznych, udzielanym przez producenta – dodaje ekspert.

Odpowietrzanie grzejnika krok po kroku

Głośna praca – bulgotanie wody, szumy, gwizdy lub nierównomierne oddawanie ciepła. Kiedy tuż po rozpoczęciu grzania zauważymy niepojące oznaki w działaniu urządzeń, może być to sygnał, że wymagają one odpowietrzenia. W nowych modelach przeprowadzenie tego procesu jest proste i nie wymaga pomocy specjalisty. - Po zamknięciu dopływu wody, przekręcamy pokrętło zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do wyczuwalnego oporu, ustawiając zawór grzejnikowy w pozycji zamkniętej. Następnie kierujemy wylot otworka spustowego odpowietrzacza do dołu i podkładamy pod niego pojemnik na wyciekającą wodę – tłumaczy Katarzyna Choniawko - ekspert firmy Armatura Kraków. - Odkręcamy śrubkę odpowietrzacza przy pomocy klucza lub wkrętaka płaskiego, aż do momentu wydobycia się nadmiaru powietrza – dodaje. Gdy usuniemy całe zalegające powietrze i zauważymy wyciekanie wody, zakręcamy śrubę i dokładnie wycieramy grzejnik. Po zakończeniu procesu, odkręcamy zawór i sprawdzamy, czy nie naruszyliśmy szczelności urządzenia. Takie przygotowanie zapewni efektywne działanie przez cały sezon. O czym jeszcze warto pamiętać?

Sprawdź budynek i rachunki

Aby mieć pewność, że na efekty pracy grzejników nie wpływają czynniki zewnętrzne, warto przed sezonem grzewczym sprawdzić stan techniczny domu lub bloku. Weryfikacja powinna obejmować szczelność okien i drzwi, ocieplenie budynku oraz poziom wilgoci, szczególnie w przypadku elementów izolacyjnych. Jeśli parametry te utrzymują się w normie, warto przeprowadzić dokładną analizę kosztów, dokonaną w oparciu o rozliczenia z ubiegłego sezonu grzewczego. Przydatne może okazać się porównanie wysokości opłat z rachunkami właścicieli mieszkań o podobnej powierzchni, rozkładzie i instalacji grzewczej. Jeśli koszty przekraczają normy, a nie jest to wynikiem nieszczelności okien lub źle ocieplonego budynku, wymiana grzejników może mieć znaczący wpływ na oszczędności.

Zwróć uwagę z czego wykonany jest grzejnik

Przez długi czas w polskich domach najczęściej spotykało się masywne grzejniki żeliwne. Solidność, żywotność i wysoka odporność na ciśnienie wody gwarantowały efektywne funkcjonowanie nawet w niekorzystnych warunkach. Niestety, cechuje je przy tym duża waga i rozbudowana, zajmująca stosunkowo dużo miejsca konstrukcja. Dodatkowo, liczne załamania żeber mogą utrudniać utrzymanie czystości. Na tym tle bardzo korzystnie wypadają grzejniki aluminiowe. Podczas montażu istotnym atutem jest ich niewielka masa. Przemawia za nimi także oszczędność i funkcjonalność. – Aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło. W połączeniu z nowoczesną konstrukcją członową, dającą dużą powierzchnię wymiany ciepła mimo niewielkich rozmiarów, wykonane z niego urządzenia bardzo szybko się nagrzewają nawet 2 razy szybciej niż w modelu płytowym, 3,5 razy szybciej niż w żeliwnym i aż kilkadziesiąt razy szybciej niż w przypadku ogrzewania podłogowego – mówi Damian Miuniak, ekspert Armatury Kraków. – Specjalna budowa wewnętrzna sprawia, że poziom zużywanej wody – w porównaniu z modelami starszej generacji – jest istotnie ograniczany, między innymi dzięki wąskim kanałom wodnym, które zmniejszają ilość surowca energetycznego potrzebnego do ogrzania instalacji. I tak, jeśli w grzejniku aluminiowym pracują 3 litry wody, to w modelu stalowym o tej samej mocy może być to już 7 l, żeliwnym – 15 l, a w ogrzewaniu podłogowym nawet 50 l – dodaje ekspert. Co istotne, grzejniki tego rodzaju mogą być montowane zarówno w instalacjach stalowych, miedzianych i z tworzyw sztucznych. Jest to możliwe dzięki nałożeniu na etapie produkcji specjalnej powłoki zapobiegającej korozji.

Nowoczesna konstrukcja grzejnika dla wygody i estetyki

Dodatkową zaletą aluminiowych grzejników o modułowej konstrukcji jest możliwość dopasowania liczby członów do metrażu pomieszczenia, jego układu oraz potrzeb domowników. Zwolennikom oszczędnej estetyki do gustu przepadną także modele z podłączeniem dolnym. Dają one możliwość bezpośredniego montażu przewodów – tak, by były one mniej widoczne. Rozwiązanie ułatwia również proces instalacji, ograniczając liczbę elementów niezbędnych do jej przeprowadzenia. – Wprowadzenie na rynek uniwersalnego grzejnika zasilanego od dołu rozwiązało wiele problemów technicznych związanych z zamianą modeli tradycyjnych na aluminiowe – mówi Damian Miuniak. – Nowoczesne przyłącza - krzyżowe proste lub kątowe - oraz możliwość montażu członów zasilających z prawej lub lewej strony znacząco ułatwiają dopasowanie urządzenia do konkretnego pomieszczenia i instalacji – dodaje ekspert Armatury Kraków. Tego typu konstrukcja pozwala także osiągnąć dobre parametry funkcjonalne, tj. moc grzewczą oraz robocze ciśnienie i temperaturę. By jeszcze bardziej zwiększyć wydajność pracy, warto zastosować armaturę współpracującą z głowicą termostatyczną.

Warto wiedzieć
  • Półki lub szerokie parapety nad grzejnikiem uniemożliwią uciekanie ciepłego powietrza do okna, poprzez skierowanie go do środka pomieszczenia.
  • Podczas wietrzenia pomieszczenia należy zakręcać zawory grzejników.

Dowiedz się więcej o nowościach firmy Armatura Kraków >>