W starych instalacjach grzewczych warto sprawdzić
Jeżeli w domu jest kotłownia gazowa sprawdzić należy stan techniczny komina. Powinien być wyposażony w kwasoodporny wkład. Jeśli nie był, mur mógł zostać zniszczony przez kwaśne skropliny obecne w spalinach.
Gdy instalacje grzewcze zasilane są kotłem na węgiel, a chcemy zmienić go na gazowy, sprawdźmy, czy da się zamontować w kominie wkład (czy przekrój nie jest za mały, czy przewód kominowy jest na całej długości prosty).
Obowiązkowej kontroli ze względu na bezpieczeństwo podlega system wentylacji. Trzeba sprawdzić, czy w kotłowni są określone w przepisach otwory nawiewny i wywiewny. Kocioł powinien zostać poddany przeglądowi, i to najlepiej przez serwis producenta urządzenia.
W przypadku wymiany kotła na nowy konieczna może być modernizacja instalacji polegająca na wymianie naczynia wzbiorczego na zamknięte (przeponowe) i zastąpieniu sieci odpowietrzającej automatycznymi odpowietrznikami.
Warto też rozważyć wymianę starych grzejników na wydajniejsze płytowe. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie ich w zawory termostatyczne (jeśli dotychczas ich nie było). Wymiana kotła na niskotemperaturowy może spowodować konieczność wymiany grzejników na większe, by miały wystarczającą moc przy niższych parametrach wody w instalacji. Jeżeli jednocześnie dom jest ocieplany, takiej potrzeby na ogół nie ma. By to sprawdzić, należy zlecić fachowcom wykonanie stosownych obliczeń.