Czy instalacje grzewcze w starych domach zawsze wymagają wymiany?

2011-03-01 13:45

Stare domy mają to do siebie, że zwykle instalacje grzewcze wymagają wymiany. Nie wszystko jednak co stare, jest złe. Kilkadziesiąt late temu instalacje miały te same zadania co teraz. Trzeba tylko sprawdzić, czy są w stanie je spełniać. Warto też pomyśleć o usprawnieniu centralnego ogrzewania domu.

Kupuję stary dom. Czy muszę wymienić instalację grzewczą?
Autor: Andrzej Szandomirski

W starych instalacjach grzewczych warto sprawdzić

Jeżeli w domu jest kotłownia gazowa sprawdzić należy stan techniczny komina. Powinien być wyposażony w kwasoodporny wkład. Jeśli nie był, mur mógł zostać zniszczony przez kwaśne skropliny obecne w spalinach.

Gdy instalacje grzewcze zasilane są kotłem na węgiel, a chcemy zmienić go na gazowy, sprawdźmy, czy da się zamontować w kominie wkład (czy przekrój nie jest za mały, czy przewód kominowy jest na całej długości prosty).

Obowiązkowej kontroli ze względu na bezpieczeństwo podlega system wentylacji. Trzeba sprawdzić, czy w kotłowni są określone w przepisach otwory nawiewny i wywiewny. Kocioł powinien zostać poddany przeglądowi, i to najlepiej przez serwis producenta urządzenia.

W przypadku wymiany kotła na nowy konieczna może być modernizacja instalacji polegająca na wymianie naczynia wzbiorczego na zamknięte (przeponowe) i zastąpieniu sieci odpowietrzającej automatycznymi odpowietrznikami.

Warto też rozważyć wymianę starych grzejników na wydajniejsze płytowe. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie ich w zawory termostatyczne (jeśli dotychczas ich nie było). Wymiana kotła na niskotemperaturowy może spowodować konieczność wymiany grzejników na większe, by miały wystarczającą moc przy niższych parametrach wody w instalacji. Jeżeli jednocześnie dom jest ocieplany, takiej potrzeby na ogół nie ma. By to sprawdzić, należy zlecić fachowcom wykonanie stosownych obliczeń.