Wentylacja w domu z kominkiem zamkniętym - praktyczna porada

2010-10-14 16:35

Czy w domach, w których zamontowany jest wkład kominkowy mogą nastąpić problemy z wentylacją, np. z nawiewaniem powietrza przez kanały wywiewne? Czy w takiej sytuacji wentylacja musi być zrobiona w jakiś szczególny sposób? Sprawdźmy!

Wentylacja w domu z kominkiem zamkniętym
Autor: Andrzej Szandomirski

Nowoczesne kominki z zamkniętym paleniskiem w przeciwieństwie do kominków tak zwanych otwartych (bez wkładu lub kasety) można instalować w domach z dowolnym systemem wentylacji (z wentylacją naturalną, mechaniczną nawiewno-wywiewną lub mechaniczną wywiewną).

Podobnie jednak jak w wypadku kominków z otwartym paleniskiem należy zadbać o doprowadzenie powietrza niezbędnego do spalania. Ze względu na budowę wkładów kominkowych i kaset kominkowych powietrze najczęściej doprowadza się bezpośrednio do paleniska kanałem ułożonym pod podłogą pomieszczenia. Kanał powinien być ocieplony i wyposażony w przepustnicę odcinającą.

Jeśli w budynku jest wentylacja naturalna, w pomieszczeniu z kominkiem musi się znaleźć osobny kanał wentylacyjny.
Wentylacja nawiewno-wywiewna w zasadzie nie wymaga specjalnych rozwiązań, choć niektórzy projektanci również i w tym przypadku proponują zastosowanie dodatkowego kanału wywiewnego w pokoju kominkowym. Jest on dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby z kominka zaczął się wydostawać dym lub tlenek węgla, a drzwi oddzielające pomieszczenie z kominkiem od innych, w których znajdują się kanały wywiewne, były zamknięte.

Kominek i rekuperator

Oddzielny problem stanowi wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie takiego systemu w swoim domu i jest zainteresowanych możliwością połączenia go z układem dystrybucji gorącego powietrza z kominka (DGP).

Rozwiązanie takie jest możliwe, choć niełatwo jest je dobrze zrobić. Decyzję o połączeniu obydwu układów należy podjąć przed wykonaniem któregokolwiek z nich. Pozwoli to odpowiednio przygotować system wentylacji do podłączenia systemu dystrybucji gorącego powietrza.

Główna trudność w zaprojektowaniu i wykonaniu połączonych instalacji polega na odpowiednim przygotowaniu sieci kanałów nawiewnych, aby jednocześnie transportowały świeże powietrze z centrali wentylacyjnej i powietrze wewnętrzne podgrzane przez kominek. Ich średnice muszą być większe. Są też potrzebne przepustnice regulujące przepływ powietrza.

Główny kanał transportujący gorące powietrze z kominka podłącza się do powiększonego nawiewnego kanału wentylacyjnego. W kanale doprowadzającym gorące powietrze należy zamontować przepustnicę zwrotną, która będzie zabezpieczać kanał z gorącym powietrzem przed wtłaczaniem do niego powietrza z przewodu wentylacyjnego. Drugą przepustnicę trzeba zainstalować w kanale nawiewnym przed miejscem, w którym łączy się on z kanałem gorącego powietrza. W tym wypadku chodzi o zabezpieczenie centrali wentylacyjnej przed gorącym powietrzem z kominka.
W takich instalacjach bardzo ważne jest poprawne dobranie wielkości kanałów, przepustnic, mocy wentylatora i odpowiednie wyregulowanie całego układu.

Bezpieczniej jest wykonać dwie niezależne instalacje, zwłaszcza wtedy, gdy jeden z systemów już istnieje. Instalacja jest droższa o koszt zakupu i ułożenia dodatkowych kanałów, ale nie ma ryzyka, że będzie źle działała.