Ogrzewanie domu kominkiem. Jakie warunki spełnić, by kominek właściwie pracował?
Decydując się na ogrzewanie kominkowe, warto mieć świadomość tego, jakie warunki muszą być spełnione, aby kominek prawidłowo pracował. Przede wszystkim należy właściwie wykonać układ odprowadzania dymu i doprowadzania powietrza do spalania. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę w przypadku ogrzewania domu kominkiem?
Autor: Kratki.pl
Miejsce na kominek należy wybrać tak, żeby króciec dymowy wkładu można było połączyć z pionowym przewodem dymowym w kominie rurą
Ogrzewanie domu kominkiem
Ogrzewanie domu kominkiem jest tanie i wydajne. Paliwa stosowane do kotłów c.o., zwłaszcza płynne – gaz i olej opałowy – są drogie, więc możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu dzięki paleniu w kominku stosunkowo tanim drewnem jest nie do przecenienia.
Niektórzy decydują się nawet na ogrzewanie domu wyłącznie kominkiem i jedynie uzupełnianie ewentualnych niedostatków ciepła innymi urządzeniami. Decydując się na ogrzewanie kominkowe, warto mieć świadomość tego, jakie warunki muszą być spełnione, żeby kominek pracował prawidłowo.
Polecamy: Budowa kominka zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi
Układ odprowadzania dymu i doprowadzania powietrza
Bardzo ważny jest układ odprowadzania dymu i doprowadzania powietrza do spalania. Za dobrze wykonany uznaje się taki, który w przewodzie kominowym zapewnia podciśnienie 10-12 Pa. Zbyt małe utrudnia spalanie i grozi wydostawaniem się do pomieszczenia spalin (w tym bardzo groźnego tlenku węgla). Zbyt duże również zakłóca proces spalania, ale można je łatwo ograniczyć, montując w przewodzie kominowym regulator (moderator) ciągu.
Wymiary przewodu dymowego i wkładu kominkowego
Na siłę ciągu mają wpływ wymiary przewodu dymowego – muszą być odpowiednie do wielkości paleniska. Wybierając wkład, trzeba sprawdzić je w instrukcji montażu i jeśli nie można zapewnić tych minimalnych, lepiej zdecydować się na mniejszy wkład.
Wybór odpowiedniego miejsca na kominek
Miejsce na kominek należy wybrać tak, żeby króciec dymowy wkładu można było połączyć z pionowym przewodem dymowym w kominie rurą (z atestem świadczącym o tym, że nadaje się do odprowadzania dymu z palenisk na paliwa stałe) poprowadzoną pod kątem 45° – pozwala to uniknąć problemów z ciągiem kominowym, które występują przy łączeniu przewodów pod kątem 90°. Wysokość komina mierzona od miejsca podłączenia rury przyłączeniowej nie powinna być mniejsza niż 4 m.
Doprowadzenie powietrza do kominka
Powietrze do kominka najlepiej doprowadzić specjalnym przewodem bezpośrednio spoza domu (niektóre wkłady mają króciec służący do podłączenia takiego przewodu). We współczesnych domach ze szczelną stolarką nie można liczyć na to, że powietrze potrzebne do palenia zostanie wessane przez szczeliny wokół okien i drzwi. W przypadku braku takiego przewodu konieczne byłoby uchylanie okna (ewentualnie zamontowanie w nich odpowiednio dużych nawiewników) na czas pracy kominka. Wtedy dostające się przez nie powietrze powodowałoby znaczne wychładzanie pomieszczeń.
Przewód powinien mieć średnicę nie mniejszą niż 160 mm (pole przekroju co najmniej 200 cm2). By uniknąć strat ciepła, powinna się w nim znaleźć przepustnica umożliwiająca zamknięcie wlotu powietrza, gdy kominek nie działa.
Powietrze nie powinno być zasysane z garażu czy piwnicy – ze względu na zanieczyszczenia. Wlotu powietrza lepiej nie kierować na wschód. W Polsce przeważa wiatr z zachodu, który powoduje podciśnienie od strony wschodniej elewacji, i powietrze zamiast wpływać do przewodu, może być w tym miejscu z niego wysysane, zakłócając proces spalania w kominku.
Sposoby na ciepło z kominka
Przez promieniowanie: Otoczenie kominka ogrzewa się bezpośrednio od płomienia i rozgrzanej obudowy. Najlepszy do takiego ogrzewania jest wkład w masywnej obudowie akumulującej ciepło.
W powietrzu: Ciepłe powietrze znad rozgrzanego wkładu kominkowego umieszczonego w obudowie zaizolowanej cieplnie trafia do przewodów, którymi dopływa do wielu pomieszczeń w budynku (system DGP).
W grzejnikach: Kominek podgrzewa wodę przepływającą przez wymiennik ciepła znajdujący się nad paleniskiem, a ta zasila instalację centralnego ogrzewania – kominek działa jak kocioł na paliwo stałe.