Kominek w domu - jak wybrać odpowiedni? PORADNIK

2009-08-06 2:00
Wybieramy kominek
Autor: Mariusz Bykowski Wybieramy kominek

O wyborze kominka decyduje to, czy będzie on  wyłącznie ozdobą mieszkania, czy też źródłem ciepła, a idąc dalej - jedynym czy dodatkowym. 

Wybór kominka zależy od wielu czynników
Autor: Andrzej Szandomirski Kominek zamknięty, kominek otwarty, a może koza - opcji wyboru kominka jest wiele

Kominek otwarty - dla kogo najlepszy?

W kominkach otwartych najważniejszym elementem jest wymurowane palenisko. Budowa prawidłowo działającego paleniska, to nie lada sztuka. Zdunów, którzy rzeczywiście znają ten fach, jest dzisiaj niewielu. Drobne błędy w budowie kominka otwartego sprawią, że będzie nam dymił na pomieszczenie, albo w ogóle nie będzie grzał.

W przypadku kominka otwartego głównym źródłem ciepła jest promieniowanie z komory spalania. Ale tylko około 10-20% energii powstającej ze spalania drewna w kominku otwartym, pozostaje w pomieszczeniu w postaci ciepła. Większość energii ucieka bezpowrotnie do komina. Zużycie drewna w kominach otwartych jest dość duże – do uzyskania 10 kW energii cieplnej potrzeba od 10 do 20 kg drewna. Poza tym, pozostawienie kominka otwartego bez kontroli, stwarza duże ryzyko pożaru („strzelające” iskry). Konieczne jest więc stosowanie parawanów ochronnych. Dlatego kominek otwarty należy traktować raczej jako element dekoracji. 

Wkład kominkowy bez tajemnic

Jeśli kominek ma ogrzewać mieszkanie, lepiej  kupić tzw. wkład kominkowy. Wkłady, to zamknięte paleniska wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz dobrze akumulujących ciepło, np. stal, żeliwo, szamot. Ich wybór jest bardzo szeroki. Różnią się rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek (na bok, podnoszone do góry, chowane pod urządzenie) oraz elementami estetycznymi (wykończenie mosiężne, pozłacane, itp.). Jeśli decydujemy się na urządzenie, które będzie podstawowym źródłem ogrzewania, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i użytkowe

Kominek otwarty i wkład kominkowy w jednym

Jeżeli kominek ma pełnić rolę dekoracyjną i ewentualnie służyć do dogrzewania mieszkania – bierzemy pod uwagę wygląd urządzenia oraz rozwiązania umożliwiające korzystanie z wkładu jak z kominka tradycyjnego (np. poprzez podniesienie lub schowanie szyby).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE