Kominek kaflowy, czyli niezwykła dekoracja salonu. Zobacz aranżację
Kominek kaflowy jest niezwykle dekoracyjny. Stanowi prawdziwy klejnot w salonie. Ponieważ bryła kominka kaflowego jest jednak dość ciężka i dominująca, ulokuj go w rogu pokoju.
Budowanie z kafli ma bardzo długą tradycję. Piece kaflowe kumulują ciepło i grzeją długo po wygaśnięciu paleniska.
Manufaktury ceramiczne oferują zarówno nowe wzory, jak i stare, zaczerpnięte z zabytkowych pieców. Najczęściej wygląd kominka obudowanego kaflami nawiązuje do konstrukcji pieców kaflowych. Do budowy takiego kominka najlepiej zatrudnić zduna lub poprosić o to producenta kafli, który na pewno dysponuje ekipą montażową. Kafle łączy się zaprawą wysokotemperaturową z glinki szamotowej.
Przeczytaj koniecznie:
- Piec wolno stojący. Jak urządzić salon z kozą?
- 5 wskazówek, jak urządzić wnętrze z kominkiem w stylu rustykalnym
- Wnętrze z kominkiem w stylu klasycznym. Jak dobrać materiały wykończeniowe?
Jak urządzić wnętrze z kominkiem kaflowym?
Kolor kominka kaflowego może być bardzo dekoracyjny. Piękna butelkowa zieleń lub kobalt sprawią, że kominek będzie się prezentował jak klejnot w salonie. Urządzenie wnętrza będzie wymagać jednak prawdziwie artystycznej duszy, zwłaszcza że bryła takiego kominka jest dominująca i ciężka.
Zieleń kafli podkreślisz brązowym kolorem ścian i naturalnym kolorem sosny na podłodze. Stolarkę okien i drzwi pomaluj na kolor ciemnozielony, aby wszystkie te elementy stworzyły jedną kompozycję z kominkiem.
Bryła kominka jest dość ciężka, dlatego wkład kominkowy jest nietypowo wysoki, co przełamuje monotonię i dodaje lekkości. Kominek umieszczony w rogu pokoju lepiej się prezentuje, a ogień w kominku jest widoczny także z kuchni. W tym przypadku jeszcze na etapie projektu architektonicznego należałoby zaplanować przesunięcie przewodu spalinowego do rogu pomieszczenia
Pomysł na kominek kaflowy pokazujemy na przykładzie projektu domu W dobrym guście – Murator M09.
Autor: Hubert Wolski