Kominek w salonie: kominek wolno stojący
Usytuowanie kominka w salonie, centralnej części strefy dziennej, podkreśla jego rangę, zwłaszcza jeśli jest „wolno stojący” i można go obejść. Jest to możliwe, gdy kominek umieszcza się przy kominie niewbudowanym w ścianę działową. Tak położony zazwyczaj dzieli pokój na część, w której palenisko jest widoczne, i część, w której widoczna jest tylko jego tylna ściana. Pamiętajmy też, że siedząc przy tak położonym kominku, w tle będziemy widzieć fragmenty wnętrza domu – warto te widoki dobrze zaplanować.
Kominek między kuchnią i salonem
Umieszczenie kominka na granicy kuchni i salonu nie może być obciążone komunikacyjnie: przyjrzyjmy się, czy łatwo będzie w jego pobliżu ustawić fotele lub kanapę. Jeśli kącik wypoczynkowy znajdzie się na wprost kominka, umożliwi kontakt wizualny między osobami przebywającymi jednocześnie w kuchni i w salonie. Kominek może być tak usytuowany, aby częściowo przysłaniał wnętrze kuchni. Wejście do kuchni musi być na tyle szerokie, aby umożliwiało swobodną komunikację bez konieczności zbytniego zbliżania się do ognia.
Kominek między jadalnią a salonem
Gdy kominek jest usytuowany na granicy aneksów salonu, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie oddalenie sprzętów od paleniska. Jeżeli w sąsiedztwie znajdzie się jadalnia, pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od kominka umożliwiającej wygodne odsuwanie krzeseł oraz wstawanie od stołu, a także o pozostawieniu miejsca na ewentualne rozłożenie stołu. Odpowiedni dystans między stołem a kominkiem sprawia, że oba sprzęty nie konkurują ze sobą.