Kominek zwykle buduje się przy ścianie, w której jest ukryty przewód dymowy, a wówczas cała jego obudowa może być odsłonięta i wyeksponowana. Jednak tym, co w kominku najciekawsze i dzięki czemu chcemy mieć go w domu to ogień.
Wraz z modą na otwarte przestrzenie dolnej kondygnacji domu oraz nowoczesny, pozbawiony nadmiaru mebli i dekoracji sposób ich aranżacji, chętnie sięga się po takie wkłady kominkowe, które pozwalają podziwiać ogień z wielu stron.
Gdzie postawić kominek dwustronny?
Kominek z racji swej dekoracyjności zawsze był głównym i ważnym elementem wyposażenia salonu – niezależnie od tego, w jakim jego miejscu został zamontowany. Dzisiaj często – w dosłownym znaczeniu – stoi centralnie w domu, dzieli i łączy różne pomieszczenia oraz w niedosłowny sposób podkreśla jego strefy.
Przeczytaj też:
Wkład kominkowy, w którym przeszklona jest więcej niż jedna ścianka – zależnie od modelu – można postawić albo przy ścianie pomieszczenia, albo centralnie, na jego środku. Takiej lokalizacji będą na przykład potrzebowały wkłady, których front i tył jest przeszklony. Ale wolno stojący kominek potrzebuje dużo miejsca i najlepiej prezentuje się w otwartych, wysokich przestrzeniach.
Przeczytaj też:
Na styku pomieszczeń o otwartym charakterze dobrze sprawdzi się kominek narożny z paleniskiem skierowanym w dwie strony. Dzięki niemu z obu stref widać ogień. Natomiast w ścianie dzielącej całkowicie lub częściowo dwa pomieszczenia można umieścić kominek dwustronny. Wtedy z obu stron można mieć dostęp do paleniska.