Jak wybrać odpowiedni wkład kominkowy

2007-05-11 2:00

Wkłady kominkowe należą do najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – wydostające się z nich spaliny mają mniej zanieczyszczeń niż powstające ze spalania gazu, oleju czy węgla, a nawet spaliny z kominków otwartych. 

Wkład kominkowy żeliwny
Autor: Godin Wkłady kominkowe żeliwne są bardzo trwałe, pod warunkiem że nie oszczędzano na ich produkcji. Powinny mieć grube ścianki, by równomiernie się rozgrzewać i akumulować ciepło

Jeśli kominek ma być głównie dekoracją domu, a dopiero później dodatkowo elementem systemu grzewczego, musisz przede wszystkim kierować się jego walorami estetycznymi. Dobrze jest wybrać rozwiązania umożliwiające korzystanie zarówno z wkładu lub kasety, jak z kominka tradycyjnego (na przykład przez podniesienie lub schowanie szyby). Jeśli zaś urządzenie ma pełnić funkcję podstawowego źródła ciepła, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i użytkowe.

Sprawność

Wkłady kominkowe renomowanych firm mają sprawność co najmniej 70% podczas normalnej pracy i nawet 83% przy pracy zredukowanej (czyli przy ograniczonym dopływie powietrza do spalania). Oznacza to, że minimum 70% energii powstającej podczas spalania drewna odzyskuje się w postaci ciepła.

Moc nominalna

Oceniając wydajność wkładu kominkowego musisz brać pod uwagę moc nominalną, czyli uśrednioną w czasie, a nie maksymalną. Moc maksymalna osiągana jest bowiem tylko przez krótki czas i nie odzwierciedla prawdziwych możliwości urządzenia. Można przyjąć, że 1 kW mocy urządzenia wystarcza do ogrzania średnio 25 m3 kubatury pomieszczenia.

Paliwo

Zużycie drewna kominkowego podczas palenia powinno wynosić średnio 2,5 kg/h, przy mocy nominalnej urządzenia 7 kW.

Czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału

Jednorazowy załadunek drewna powinien wystarczyć na conajmniej 10 godzin. Można wtedy mówić o prawdziwie komfortowym korzystaniu z kominka.

Średnia temperatura spalin

Aby kominek miał dużą sprawność i był bezpieczny w użytkowaniu, średnia temperatura spalin nie powinna przekraczać 400°C. Montaż oraz instalację wkładów i kaset kominkowych należy zawsze powierzyć autoryzowanej i fachowej firmie instalatorskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.