Budowa kominka: warunki techniczne i przepisy budowlane
Budowa kominka to już niekiedy standard w domach. Dlatego właśnie w rozporządzeniu "Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" dokładnie i szczegółowo uregulowano zasady instalowania kominków. Sprawdź, co musi zostać spełnione, abyś mógł wybudować kominek.
Autor: archiwum muratordom
Kominki w prawie budowlanym
Temat stosunkowo nowy w przepisach, chociaż od kilku lat kominki projektuje się niemal w każdym nowo budowanym domu, a na rynku jest wiele firm oferujących różne typy kominków i pieców wolno stojących oraz akcesoriów umożliwiających efektywne włączenie tych urządzeń w system ogrzewania domu. Dlatego też oczekiwania w tej sprawie były duże, a wprowadzone uregulowania nieco rozczarowały “kominkarzy”. Czemu? Dużo wątpliwości wzbudził zwłaszcza przepis:
"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami."
Kominki zakwalifikowano tutaj do urządzeń, które nie mogą być traktowane jako ogrzewcze budynku. Można z tego wyciągnąć wniosek, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku. Sam kominek – nie, ale przepis można również interpretować w ten sposób, że kominek z instalacją rozprowadzającą ciepło po całym domu za pośrednictwem powietrza (system DGP) czy wody (kominki z tak zwanym płaszczem wodnym) – tak. Do spełnienia wymogu ogrzewania wystarczy bowiem wyposażyć budynek w instalację ogrzewczą, która z definicji nie zawiera źródła ciepła.
Gdzie może odbyć się budowa kominka?
Kominki mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych (do 12 m wysokości lub do czterech kondygnacji nadziemnych włącznie, bez względu na ich wysokość). Ich kubatura nie może być mniejsza niż 30 m3, przy czym na każde 4 m3 może przypadać 1 kW mocy cieplnej kominka. Dlaczego tylko w takich? – Ponieważ uznano, że w wysokich budynkach wielorodzinnych nie ma odpowiednich warunków do zainstalowania kominka, który bezwzględnie wymaga podłączenia do własnego komina i doprowadzenia powietrza do paleniska w odpowiedniej ilości (najlepiej specjalnym kanałem).
Kominki - wymagania techniczne
Niezbędna ilość doprowadzanego powietrza to:
- dla kominków zamkniętych – co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka;
- dla kominków otwartych – zapewniająca nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s.
Z przepisów wynika, że budowa kominka nie może odbyć się na przykład w budynkach niskich niemieszkalnych, chociaż możliwe jest tam zarówno podłączenie do osobnego komina, zapewnienie odpowiedniej wentylacji, jak i doprowadzenie wymaganej ilości powietrza do spalania. Kłopot mają więc właściciele zajazdów czy restauracji, w których kominki często są nieodłącznym elementem wystroju wnętrza.