Przewodowe i bezprzewodowe systemy domowej automatyki. Które wybrać?

2018-05-21 12:27 Radosław Murat
Fakro smartHome
Autor: FAKRO

Szukając systemu domowej automatyki, jedną z pierwszych decyzji do podjęcia, będzie wybór sposobu jego działania. Zarówno systemy przewodowe, jak i bezprzewodowe mają swoje wady i zalety.

Z kablami czy bez nich

Wśród systemów oferowanych przez firmy działające na naszym rynku znajdziemy zarówno takie, które nie będą funkcjonować bez wcześniejszego „okablowania” budynku, jak i bezprzewodowe.

Pierwsze wymagają poprowadzenia przewodów od centrali sterującej do każdego urządzenia. Zazwyczaj rozprowadza się je na etapie wykańczania domu, bo biegną pod tynkami. Konieczny jest szczegółowy projekt instalacji precyzyjnie określający usytuowanie wszystkich urządzeń.

Gdy zdecydujemy się zainstalować system w budynku już wykończonym, a nie mamy ochoty na kucie bruzd pod przewody, pozostaje zamontować je na ścianach i osłonić. Systemy bezprzewodowe są pod tym względem bardziej uniwersalne i łatwiejsze do dalszej rozbudowy, choć niestety droższe. Odbiorniki sygnałów przesyłanych za pomocą fal radiowych zwykle udaje się zamocować w istniejących puszkach elektrycznych, więc nie trzeba niszczyć tynku. Systemy bezprzewodowe mogą być bardziej podatne na zakłócenia. Producenci stosują jednak rozmaite rozwiązania minimalizujące to zjawisko, więc w niedużych domach na ogół nie ma z nimi problemu.

WIDEO: Oszczędność energi w domu inteligentnym. Jak to uzyskać?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Warto wiedzieć

Autor: FAKRO

Możliwości systemów bezprzewodowych

Systemy bezprzewodowe, które jeszcze kilka lat temu pozwalały nam sterować automatyką z odległości kilku metrów, dziś otwierają przed nami nowe możliwości. Projekt FAKRO smartHome to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, w którym produkty są zintegrowane w system inteligentnego domu. Można nimi sterować lokalnie za pomocą pilota, a gdy zamontuje się w domu centralę oraz dodatkowe czujniki – z dowolnego miejsca na ziemi, za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

SmartHome działa w oparciu o bezprzewodowy protokół radiowy Z-Wave – bardzo prosty do zainstalowania, łatwy do rozbudowywania i zarządzania na każdym etapie eksploatacji budynku. Można go również wyposażyć w moduł pogodowy i podpiąć do niego czujniki: wiatru, deszczu oraz dymu, a następnie dzięki wysyłanym przez nie sygnałom automatyczne sterować urządzeniami w sieci. Firma FAKRO oferuje wiele produktów do zastosowania w systemie Z-Wave. Są wśród nich okna, drzwi tarasowe HS, okna do dachów płaskich, drzwi wejściowe oraz bramy garażowe, a także cała gama dodatków, takich jak markizy, rolety i żaluzje.

Uzupełnienie systemu inteligentnego domu o kolejne moduły oraz centralkę sterowania Fibaro daje możliwość sterowania systemem z dowolnego miejsca na ziemi. Można również wzbogacić system o urządzenia innych producentów, wyposażone w moduł Z-Wave. Mogą to być: interkom, czujniki smogu lub tlenku węgla oraz urządzenia oświetleniowe i grzewcze. Już blisko 600 firm z całego świata oferuje ponad 2100 „inteligentnych” produktów do zastosowania w sieci Z-Wave.

Michał Hajduga, menadżer produktu FAKRO, sekcja automatyka
 

Dom z widokiem
Okno balkonowe FGH-V Galeria Fakro

Autor: FAKRO

Okno balkonowe FGH-V Galeria

W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Lukasz
|

Ogólnie mówiąc wykorzystanie miedzi i innych materiałów do produkcji urządzeń IoT rośnie lawinowo.

Dziś statystyki podają, że w 2020r będzie około 50 miliardów urządzeń IoT na całym świecie, czyli takich, które są połączone i wymieniają informacje.

Oznacza to, że już za niecały rok będzie 7 razy więcej urządzeń niż ludzi na świecie !

Aż trudno sobie wyobrazić ile będzie urządzeń za 5 lub 10 lat. W internecie pojawiają się oszacowania o 150 miliardach urządzeń IoT połączonych w 2030r. Tak czy owak, jest to ogromna ilość i chyba miedzi zabraknie. Czas więc na nowe technologie, które będą używane do produkcji urządzeń elektronicznych.

o.opozda
|

W przypadku przewodowych systemów warto mieć na uwadze, że okablowanie, komponenty elektroniczne i baterie będą wykorzystywały miedź. Nie wiem, czy wiecie, ale wg. badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Badań i Informacji o Usługach Budowlanych (BSRIA) pokazują, że wykorzystanie miedzi w inteligentnych zastosowaniach domowych prawdopodobnie osiągnie 1,5 miliona ton rocznie do 2030 roku!