Przewodowe i bezprzewodowe systemy domowej automatyki. Które wybrać?
Szukając systemu domowej automatyki, jedną z pierwszych decyzji do podjęcia, będzie wybór sposobu jego działania. Zarówno systemy przewodowe, jak i bezprzewodowe mają swoje wady i zalety.
Z kablami czy bez nich
Wśród systemów oferowanych przez firmy działające na naszym rynku znajdziemy zarówno takie, które nie będą funkcjonować bez wcześniejszego „okablowania” budynku, jak i bezprzewodowe.
Pierwsze wymagają poprowadzenia przewodów od centrali sterującej do każdego urządzenia. Zazwyczaj rozprowadza się je na etapie wykańczania domu, bo biegną pod tynkami. Konieczny jest szczegółowy projekt instalacji precyzyjnie określający usytuowanie wszystkich urządzeń.
Gdy zdecydujemy się zainstalować system w budynku już wykończonym, a nie mamy ochoty na kucie bruzd pod przewody, pozostaje zamontować je na ścianach i osłonić. Systemy bezprzewodowe są pod tym względem bardziej uniwersalne i łatwiejsze do dalszej rozbudowy, choć niestety droższe. Odbiorniki sygnałów przesyłanych za pomocą fal radiowych zwykle udaje się zamocować w istniejących puszkach elektrycznych, więc nie trzeba niszczyć tynku. Systemy bezprzewodowe mogą być bardziej podatne na zakłócenia. Producenci stosują jednak rozmaite rozwiązania minimalizujące to zjawisko, więc w niedużych domach na ogół nie ma z nimi problemu.
WIDEO: Oszczędność energi w domu inteligentnym. Jak to uzyskać?
Możliwości systemów bezprzewodowych
Systemy bezprzewodowe, które jeszcze kilka lat temu pozwalały nam sterować automatyką z odległości kilku metrów, dziś otwierają przed nami nowe możliwości. Projekt FAKRO smartHome to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, w którym produkty są zintegrowane w system inteligentnego domu. Można nimi sterować lokalnie za pomocą pilota, a gdy zamontuje się w domu centralę oraz dodatkowe czujniki – z dowolnego miejsca na ziemi, za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
SmartHome działa w oparciu o bezprzewodowy protokół radiowy Z-Wave – bardzo prosty do zainstalowania, łatwy do rozbudowywania i zarządzania na każdym etapie eksploatacji budynku. Można go również wyposażyć w moduł pogodowy i podpiąć do niego czujniki: wiatru, deszczu oraz dymu, a następnie dzięki wysyłanym przez nie sygnałom automatyczne sterować urządzeniami w sieci. Firma FAKRO oferuje wiele produktów do zastosowania w systemie Z-Wave. Są wśród nich okna, drzwi tarasowe HS, okna do dachów płaskich, drzwi wejściowe oraz bramy garażowe, a także cała gama dodatków, takich jak markizy, rolety i żaluzje.
Uzupełnienie systemu inteligentnego domu o kolejne moduły oraz centralkę sterowania Fibaro daje możliwość sterowania systemem z dowolnego miejsca na ziemi. Można również wzbogacić system o urządzenia innych producentów, wyposażone w moduł Z-Wave. Mogą to być: interkom, czujniki smogu lub tlenku węgla oraz urządzenia oświetleniowe i grzewcze. Już blisko 600 firm z całego świata oferuje ponad 2100 „inteligentnych” produktów do zastosowania w sieci Z-Wave.
Michał Hajduga, menadżer produktu FAKRO, sekcja automatyka
W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.