Bezpieczne okna - elektroniczne zabezpieczenia okien. Tak to się robi w XXI wieku

2024-06-06 12:12

Okna to jeden z najbardziej narażonych na wtargnięcie intruza części naszego domu. Zastosowanie mechanicznych elementów antywłamaniowych z powodzeniem można wspomagać systemami ochrony elektronicznej.

Zabezpieczenie okien
Autor: Thinkstockphotos.com Elektroniczne czujniki ochronią okna przed próbą włamania

Spis treści

  1. Okna to nie wszystko – o co warto zadbać?
  2. Czy każde okno musi być pod ochroną?
  3. Jakie są elementy ochrony elektronicznej okien?
  4. Pasywne i aktywne czujniki ruchu
  5. Czujniki mikrofalowe
  6. Sygnalizatory drgań
  7. Kontaktrony
  8. Zabezpieczenie elektroniczne okien - jak to działa?
Webinar Szkoła Budowania

Zestawy szyb antywłamaniowych, wzmocnienia zawiasów, specjalne rygle i zaczepy i rolety dają ochronę przed siłowymi próbami sforsowania przegrody. To bardzo pewne zabezpieczenia, których jakość może dodatkowo potwierdzać klasa zabezpieczenia antywłamaniowego.

Prawdziwi spece jednak mają swoje sposoby na wszystkie zabezpieczenia, a ochrona przed dobrze przygotowanym i wyposażonym włamywaczem polega na wydłużeniu czasu próby włamania. Zastosowanie elektronicznych elementów antywłamaniowych to dodatkowa linia obrony, tworząca niewidzialny mur.

Okna to nie wszystko – o co warto zadbać?

Spośród włamań do domów niemal 80% jest dokonywana przez okna. Każde nawet najmniejsze okno jest dla włamywacza bramą do domu. Szczególnie narażone są te elementy stolarki okiennej znajdujące się z tyłu lub z boku domu, schowane za krzewami i drzewami. Zanim jednak przejdziemy do inwentaryzacji naszych przeszkleń powinniśmy zastanowić się nad potencjalną drogą włamywacza, jaką pokona on do okien. Nie powinien mieć jej otwartej na oścież. Warto więc:

  • zadbać o dobre zamki i rygle w furtce i bramie wjazdowej
  • zastosować elementy ogrodzenia, które utrudnią wtargnięcie, ale jednocześnie będą bezpieczne, np. dla dzieci,
  • nie obsadzać ogrodu bardzo gęsto łatwo rozkrzewiającymi się roślinami, szczególnie od strony ulicy i frontu,
  • zastosować elementy ochrony elektronicznej wzdłuż ogrodzenia i na podejściu do domu (czujniki, kamery, źródła światła).

Czy każde okno musi być pod ochroną?

Sposób zabezpieczenia wynika z ryzyka włamania i będzie inny dla zwykłego domu jednorodzinnego czy mieszkania i inny dla rezydencji z bogatym i cennym wyposażeniem. Obiekty o małym ryzyku powstaniu szkód są narażone na próby wtargnięcia pospolitych złodziei, którzy nie dysponują duża wiedzą o zabezpieczeniach a w arsenale mają najczęściej najprostsze narzędzia. Budynki, w których ryzyko szkód jest większe są na celowniku bardziej zaawansowanych technologicznie i sprzętowo włamywaczy. Najważniejsze jest jednak zapewnienie poczucie bezpieczeństwa, a to gwarantuje zastosowanie różnego typu zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych.

W przypadku okien najbardziej narażone na włamanie są te z łatwym dostępem o dużej powierzchni. Nie można oszczędzać na zabezpieczeniach okien balkonowych i tarasowych. Dużą wagę trzeba też przywiązać do ochrony okien na parterze budynku, szczególnie tych w załomach muru, schowanych za garażem itp. Wszystkie powinny być zabezpieczone nie tylko przed ingerencją siłową, ale też elektronicznie na podejściu do nich. Okna nad garażem z łatwym dostępem z jego dachu, okna dachowe czy małe okna piwnicy garażu połączonego z domem także powinny mieć ochronę elektroniczną.W przypadku dużego ryzyka powstania szkód nawet okna, które wydają się niedostępne także powinny mieć zabezpieczenia elektroniczne.

Jakie są elementy ochrony elektronicznej okien?

Elektroniczna ochrona okien to montaż urządzeń, które wykrywają próby otwarcia, wyważenia okna, wybicia szyby lub samego pojawienia się w świetle okna osoby postronnej. Do wyboru są:

  • pasywne i aktywne czujniki ruchu,
  • czujniki mikrofalowe,
  • sygnalizatory drgań,
  • sygnalizatory otwarcia okien (czujniki kontaktronowe).

Pasywne i aktywne czujniki ruchu

To najbardziej rozpowszechnione elementy systemów alarmowych. Pasywne (PIR) reagują na fale promieniowania podczerwonego emitowane przez człowieka, zwierzęta i pojazdy. Mogą mieć również zamontowany czuły mikrofon. Ruch znajdującego się w zasięgu czujnika obiektu wysyłającego promieniowanie cieplne i fale dźwiękowe powoduje zmiany ich intensywności, co uruchamia podłączone do nich urządzenia: kamerę, źródło światła i sygnał dźwiękowy lub wszystkie naraz.

Aktywne czujniki same emitują fale radiowe lub podczerwone, które wychwytuje zamontowany w ich obudowie odbiornik. Poruszający się w zasięgu fal obiekt wywołuje zmianę ich częstotliwości, a tym samym może włączyć wymienione wyżej urządzenia.

Zaawansowane urządzenia pasywne i aktywne potrafią wykryć czy zaburzenie wywołane zostało przez człowieka czy przez zwierzę, np. kota lub psa. Uruchamiają się tylko w przypadku zakłócenia strumienia fal wywołanego przez człowieka nawet próbującego poruszać się na czworakach naśladując ruch zwierzęcia.

Czujniki w zależności od potrzeb mogą mieć różny zasięg. Powierzchniowe wykrywają ruch na określonej powierzchni i dystansie, kurtynowe na wąskim pasie o szerokości 1 – 2 m i pewnej długości.

Do ochrony okien najlepiej zdadzą egzamin kurtynowe czujniki ruchu pasywne lub aktywne chroniące pas wzdłuż ściany z oknami czy też tylko wnęki okienne.

Czujniki mikrofalowe

Zasada działania tych urządzeń jest podobna do aktywnych czujników ruchu. Emitowane przez nie mikrofale mają zdolność przenikania przez przegrody: cienkie ściany, drewno, szkło. Są też niewrażliwe na zmiany temperatury. Najbardziej efektywnie wykrywają ruch w kierunku od i do czujnika

Umieszczone wewnątrz domu i skierowane na okna będą chronić część pomieszczenia przed nimi, a dzięki przenikaniu fal przez szyby także w pewnej odległości za nimi. Zareagują na każdy podejrzany ruch w ich zasięgu; oczywiście także warto zastosować takie, które nie będą reagować na pojawienie się zwierzęcia. Trzeba także dobrać zasięg, aby w przypadku gdy okno będzie wychodzić na ulicę lub ażurowe ogrodzenie z przylegającą posesją nie wywoływało sygnału alarmowego przy przejściu przechodniów lub sąsiadów. Jeśli chcemy w domu zastosować dwie lub więcej takich czujek każda powinna działać na innej częstotliwości, aby nie zakłócały swojego działania.

Sygnalizatory drgań

Występują dwa rodzaje tych czujników. Pasywne wykrywają drgania szyby i okien, których źródłem są np. uderzenia. Aktywne reagują na hałas, np. powstający w wyniku próby roztłuczenia szyby. Czujniki pasywne są prostsze w budowie i umieszczane na ramie okna lub na szybie, aktywne są zaopatrzone w czuły mikrofon i instalowane w pewnej odległości, np. na ścianie. Czujniki wykrywające drgania szyby są mniej odporne na fałszywe alarmy; mogą reagować podczas gwałtownej ulewy z gradem lub uderzeń silnych porywów wiatru o okna.

Kontaktrony

To proste i bardzo skuteczne czujniki magnetyczne. Reagują na zmiany pola magnetycznego. Składają się z dwóch elementów umieszczonych na ramie i skrzydle. Pomiędzy stykami wytwarzane jest pole magnetyczne, którego wartość jest stała przy zamkniętych oknach. W momencie otwarcia styki przemieszczają się względem siebie, co powoduje zmianę pola magnetycznego. Nawet minimalny ruch elementów względem siebie spowoduje niestabilność pola i uruchomi połączone z nim urządzenie alarmowe. Bardzo często kontaktrony są połączone w jednej obudowie z detektorem drgań okna.

Zabezpieczenie elektroniczne okien - jak to działa?

Czujniki w momencie wykrycia zagrożenia mogą same informować o nim sygnałem dźwiękowym i świetlnym jeśli są wyposażone w zintegrowane z nim głośnik i lampę. Najczęściej współpracują z systemem smart home i alarmowym, a sygnał o zagrożeniu przekazywany jest do urządzeń wykonawczych.

Wszystkie elementy zabezpieczenia elektronicznego domu mogą być połączone przewodowo lub bezprzewodowo z systemem alarmowym i centralą inteligentnego domu. Systemy przewodowe, bardziej niezawodne instaluje się podczas prac wykończeniowych w nowobudowanych obiektach. Bezprzewodowe można bez przeszkód zamontować w już istniejącym budynku.

Czujniki wykryją próbę sforsowania okna, a informacja o tym dotrze do centralki systemu alarmowego, który włączy główny sygnał dźwiękowy i oświetlenie w domu, co z pewnością wystraszy włamywaczy. Jeśli do systemu są podłączone kamery, to sygnał z czujnika uruchomi je i uaktywni nagrywanie. Jeśli właściciele mają umowę z firmą ochroniarską to informacja o próbie włamania zostanie tam przesłana, a na miejsce zdarzenia zostanie wysłana grupa interwencyjna. Nowoczesne systemy alarmowe są powiązane także z systemami komputerowymi i aplikacjami urządzeń mobilnych. Programy i aplikacje na laptopach, tabletach i smartfonach przekazują informacje o zdarzeniu właścicielowi jeśli jest on poza domem.

Systemy alarmowe mogą też uruchamiać różne procedury na wypadek włamania. Oprócz światła i sygnału dźwiękowego mogą odcinać prąd, uruchamiać blokady drzwi i okien czy opuścić automatycznie rolety.

Mercure Szczyrk Resort nowe zdjęcia - czerwiec 2024