Jak izolować, by później nie żałować? Wybieramy skuteczną formę izolacji instalacji sanitarnej

2011-04-14 18:23
Jak izolować, by później nie żałować? Wybieramy skuteczną formę izolacji instalacji sanitarnej
Autor: Andrzej Szandomirski

Instalacja sanitarna wymaga dobrej izolacji. Jak ją wybrać, by potem nie żałować? Czy wybór izolacji zależy od temperatury otoczenia i materiału, z którego wykonuje się rury? Czy izolację należy zakładać w trakcie montażu rur? Sprawdź i zrób to sam!

Izolacja instalacji - od czego zależy rodzaj izolacji

Rodzaj izolacji zależy przede wszystkim od temperatury czynnika oraz materiału rur i temperatury otoczenia, w którym będzie poprowadzona instalacja. Izolacja ma tym lepsze właściwości izolacyjne, im ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła. Otulina z materiału o niższym współczynniku przewodzenia ciepła może mieć mniejszą grubość niż ta z materiału o wyższym współczynniku przewodzenia ciepła, a mimo to będzie równie dobrze spełniała swoje zadanie. Ważny jest także współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej (im wyższy, tym lepiej). Dobra izolacja powinna mieć wyższy niż 3000.

Otulina musi być dopasowana do zewnętrznej średnicy rury, zwłaszcza z zimną wodą, bo jeśli powstanie między nimi pustka powietrzna, będzie się w niej wykraplać para wodna, która pogorszy skuteczność izolacji. Najpopularniejsze są otuliny z pianki polietylenowej mające dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -80 do +105°C – bez względu na to, czy powietrze wokół jest suche, czy wilgotne. Nie wchłaniają pary wodnej, ale mogą się kurczyć pod wpływem wysokiej temperatury. Dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -50 do +135°C zachowuje także pianka poliuretanowa. Niestety, jest dość sztywna i może chłonąć wilgoć. Trzeba także pamiętać, że niszczeje pod wpływem promieni słonecznych.

W klimatyzacji stosowane są przede wszystkim izolacje z plastycznej pianki na bazie syntetycznego kauczuku, bardzo elastyczne i o wysokim współczynniku przenikania dyfuzyjnego pary wodnej. W kotłowniach i instalacjach przemysłowych wykorzystuje się odporne na wysoką temperaturę izolacje z wełny mineralnej (do +250°C) oraz z wełny szklanej (do +500°C), a do izolowania niektórych elementów instalacji (na przykład armatury, pomp obiegowych, wymienników) kształtki styropianowe. Otuliny są często dodatkowo zabezpieczone okładzinami z folii aluminiowej lub z PCW chroniącymi je przed uszkodzeniem i przenikaniem pary wodnej.

Kiedy i jak izolować rury instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Izolację można zakładać w trakcie montażu rur, ale jeśli rurociąg okaże się nieszczelny, trzeba będzie ją zdjąć. Dlatego lepiej robić to dopiero po przeprowadzeniu próby szczelności. Powierzchnie rur, armatury i urządzeń oraz narzędzia używane podczas izolowania muszą być czyste i suche. Wszystkie elementy izolacji muszą do siebie ściśle przylegać, aby nie tworzyły się mostki termiczne i nie powstawały ogniska korozji. Otulina powinna być łączona od spodu instalacji, aby w razie rozszczelnienia się rurociągu woda mogła wypłynąć spod izolacji i nie zbierała się pod nią.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE