Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące, czyli jak zrobić odpływ pod górkę?

2024-10-17 15:58

Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące stosuje się wówczas, gdy nie ma możliwości grawitacyjnego odprowadzenia ścieków, na przykład z łazienki zlokalizowanej w piwnicy lub garażu. Jak działają pomporozdrabniacze? Jaki wybrać rozdrabniacz?

Ścieki
Autor: SFA Urządzenie obsługujące kilka przyborów sanitarnych w łazience można ukryć za przedścianką z płyt gipsowo-kartonowych. Oprócz uzyskania korzystnego efektu estetycznego uda się też nieco wytłumić odgłosy pracy pompy

Spis treści

  1. Zbiornik, rozdrabniacz i pompa
  2. Pompa z rozdrabniaczem tylko do WC
  3. Pomporozdrabniacz do kilku przyborów sanitarnych
  4. Przepompownia ścieków do całego domu

Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące instaluje się między przyborem sanitarnym (lub grupą przyborów) a pionem kanalizacyjnym i umożliwiają – w razie potrzeby – zignorować zasady prowadzenia instalacji kanalizacyjnych, umożliwiając dowolne rozmieszczenie niezbędnych przyborów sanitarnych (w łazience, kuchni, pralni, WC, piwnicy) bez względu na ich usytuowanie w stosunku do istniejącej instalacji kanalizacyjnej.

Pozwalają na dostarczenie ścieków do przewodów kanalizacyjnych położonych nawet kilkadziesiąt metrów od przyboru sanitarnego albo kilka metrów ponad nim, ale mogą tłoczyć jedynie ścieki bytowe (nie nadają się do przepompowywania ścieków przemysłowych).

Zbiornik, rozdrabniacz i pompa

Urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące składa się z niewielkiego zbiornika, pompy z wirnikiem wyposażonym w nóż rozdrabniający oraz włącznika pneumatycznego.

Pierwszy odcinek drogi – bezpośrednio z odpływu przyboru sanitarnego do zbiornika – ścieki pokonują grawitacyjnie, czyli tak jak w tradycyjnej instalacji kanalizacyjnej. W pierwszej kolejności trafiają do znajdującego się w zbiorniku kosza, który chroni pompę przed zablokowaniem przez duże zanieczyszczenia, a kiedy ich ilość osiągnie określony poziom, samoczynnie uruchamia się rozdrabniacz. Wirujące stalowe ostrze tnie cząstki stałe na drobniejsze elementy, które następnie wraz z brudną wodą są w ciągu kilku-kilkunastu sekund tłoczone do dalszego odcinka kanalizacji, na taką wysokość i do takiego miejsca, z którego mogą odpłynąć w naturalny sposób – grawitacyjnie. Potem urządzenie samoczynnie się wyłącza. Rozdrabnianie może się odbywać przed wypompowywaniem albo w jego trakcie. Czas potrzebny na rozdrobnienie i przepompowanie ścieków zależy od ich ilości i odległości, jaką muszą pokonać.

Stopień rozdrobnienia zależy od rodzaju wirnika, ale jest na tyle dobry, że ścieki mogą być tłoczone przewodem o stosunkowo niewielkiej średnicy.

Zbiornik może być wyposażony w sygnalizację wysokiego poziomu ścieków oraz filtr zapobiegający wydzielaniu się nieprzyjemnych zapachów. Może być umieszczony bezpośrednio za zwykłą miską ustępową albo w pobliżu innych urządzeń, od których będzie odbierał ścieki (jeśli nie będzie wśród nich miski ustępowej), nawet za ścianą w sąsiednim pomieszczeniu.

Elementy tnące urządzeń przepompowujących robi się z materiałów odpornych na korozję i mających dużą wytrzymałość mechaniczną. Dzięki temu urządzenia pracują bezawaryjnie przez wiele lat. Charakterystyczną cechą urządzenia jest tak zwany wolny przelot, czyli średnica przewodu między wlotem fekaliów do zbiornika a urządzeniem przepompowującym. Ścieki z miski ustępowej są doprowadzane do urządzenia rurą o średnicy 100 mm, a z innych przyborów – rurą o średnicy 50 mm.Najczęściej używa się przewodów z rur PCW łączonych klejem albo polietylenowych (wodociągowych) łączonych złączkami zaciskowymi.

Przewód tłoczny w przepompowni bez rozdrabniacza nie powinien być mniejszy niż DN80, a przelot w usytuowanym na nim zaworze zwrotnym – mniejszy niż 60 mm, w urządzeniu z rozdrabniaczem wymiary te nie powinny być mniejsze niż 32 mm.

Jeśli wśród przyborów sanitarnych obsługiwanych przez rozdrabniacz jest miska ustępowa, zgodnie z przepisami ścieki, nawet po rozdrobnieniu, muszą być odprowadzone do pionu o średnicy co najmniej 110 mm. Urządzenia oferowane przez różne firmy działają podobnie.

Pompa z rozdrabniaczem tylko do WC

Najwięcej problemów bywa z odprowadzeniem ścieków z misek ustępowych, ponieważ wymagania odnośnie do sposobu ich podłączenia (duża średnica i ograniczenie długości rury odpływowej) są często trudne do spełnienia. Dlatego urządzenia obsługujące WC są najpopularniejsze. Do takiego urządzenia nie da się podłączyć innych przyborów sanitarnych, nawet umywalki ani wanny, mimo że jest z nich odprowadzana wyłącznie brudna woda bez innych zanieczyszczeń.

Moc silnika w urządzeniach do zastosowań domowych nie przekracza 500 W. Zbyt twarde i trudne do pocięcia przedmioty mogą zablokować nóż, a nieusunięte w porę mogą doprowadzić do spalenia silnika. Urządzenia trzeba od czasu do czasu czyścić i odkamieniać przy użyciu specjalnych preparatów w płynie, zwłaszcza gdy korzysta się z wody o wysokim stopniu twardości.

Filtr z węglem aktywnym zamontowany we wnętrzu zbiornika i będący dodatkowym zabezpieczeniem przed nieprzyjemnymi zapachami (podstawowym jest - jak w klasycznej instalacji kanalizacyjnej - wywiewka zamontowana na zakończeniu przynajmniej jednego pionu) warto od czasu do czasu wymienić.

Ścieki
Autor: SFA Jeżeli ze względu na układ pomieszczeń sanitarnych przewód odpływowy z domowej instalacji kanalizacyjnej jest usytuowany poniżej kolektora ściekowego potrzebna jest przepompownia tłocząca ścieki z całego domu

Pomporozdrabniacz do kilku przyborów sanitarnych

Jeśli dobudowuje się lub przenosi w inne miejsce całą łazienkę lub kuchnię, a nie tylko pojedyncze WC, problem z odprowadzeniem ścieków dotyczy kilku urządzeń sanitarnych. Można oczywiście każde z nich wyposażyć w osobne urządzenie do przepompowywania ścieków, ale to niepotrzebna strata pieniędzy i miejsca.

Lepiej zainstalować urządzenie zdolne obsłużyć jednocześnie dwa, trzy lub większą liczbę przyborów sanitarnych, takich jak miska ustępowa, umywalka, wanna, brodzik, pralka, bidet, zmywarka czy zlewo-zmywak. Takie urządzenie ma kilka króćców przyłączeniowych ulokowanych z boku lub u góry zbiornika. Wykorzystuje się te, które są potrzebne, a pozostałe zaślepia. Urządzenie może jednocześnie odprowadzać ścieki z kilku przyborów, ale nie może tego robić w trybie ciągłym. Trzeba mieć tego świadomość. Mimo że prawdo-podobieństwo długotrwałego, jednoczesnego używania kilku urządzeń sanitarnych, które wymagałoby od urządzenia nieprzerwanej pracy z dużym obciążeniem przez długi czas, jest niewielkie, warto pamiętać, że się do ciągłej pracy nie nadaje.

Ścieki
Autor: KESSEL Zintegrowany w pokrywie wpust przyjmuje wodę spływającą z powierzchni. Nawet jeśli pęknie rura, pompa w sposób ciągły odprowadza brudną wodę powyżej poziomu zalewania i pomieszczenia piwniczne są suche

Przepompownia ścieków do całego domu

Kanał ściekowy zwykle układa się na takiej głębokości, żeby ścieki ze znajdujących się w jego zasięgu domów mogły być odprowadzane grawitacyjnie. Ale jeśli teren nie jest płaski, może się zdarzyć, że część działek będzie usytuowana poniżej poziomu kanału i ścieki z wybudowanych tam domów trzeba będzie pompować. A skoro tak, potrzebna jest przepompowania, czyli odmiana urządzenia rozdrabniająco-przepompowującego, ale o większych możliwościach.

Przepompownia działa na podobnej zasadzie jak łazienkowy rozdrabniacz. Instalację kanalizacyjną w domu robi się w klasyczny sposób, czyli jako grawitacyjną. W jej najniższym punkcie instaluje się hermetyczny zbiornik przepompowni (ustawia się go na podłodze najniższej kondygnacji budynku, umieszcza pod tą podłogą albo zakopuje w gruncie na zewnątrz budynku), do którego spływają ścieki z wszystkich przyborów sanitarnych. Gdy ich ilość osiągnie określony poziom, automatycznie włącza się pompa z wirnikiem rozdrabniającym i ścieki są najpierw mielone, a potem tłoczone na wymaganą wysokość albo odległość.Wielkość urządzenia (pojemność zbiornika, moc pomp) dobiera się do rodzaju i liczby urządzeń sanitarnych, które mają być obsługiwane. Przepompownia musi być podłączona do instalacji elektrycznej na napięcie 230 V.

Jak dobrać popmorozdabniacz?

Urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące może obsługiwać określony rodzaj i ustaloną liczbę przyborów sanitarnych – ustalone w toku jego projektowania i produkcji. Żeby wybrać odpowiednie urządzenie, trzeba wiedzieć, z jakich przyborów i/lub pomieszczeń ścieków nie da się usunąć grawitacyjnie.

Parametry pracy urządzeń rozdrabniających, czyli ich wydajność, wysokość podnoszenia, moc silnika i napięcie zasilania oraz średnica króćca tłocznego i pojemność zbiornika, znajdują się w katalogach i zwykle na stronach internetowych producentów oraz dystrybutorów. Zawsze są to jednak maksymalne wartości wydajności i wysokości podnoszenia. Trzeba mieć świadomość, że nigdy nie występują one jednocześnie. W miarę zwiększania wysokości lub odległości, na jaką urządzenie musi przetłoczyć ścieki, maleje jego wydajność.

Analogicznie, im większą ilość ścieków trzeba przetłoczyć, tym mniejszą wysokość i/lub odległość jest w stanie pokonać pompa. Hałas towarzyszący pracy urządzenia (zwykle nie przekracza 60 dB) zależy od tego, ile ścieków oraz jak daleko i wysoko musi ono przepompować. Urządzenie o większej wydajności szybciej przepompuje ścieki, więc będzie pracowało krócej i krócej hałasowało, ale może być nieco głośniejsze od takiego o mniejszej wydajności.Jeśli wśród przyborów sanitarnych obsługiwanych przez urządzenie przepompowujące ma być brodzik, warto sprawdzić, na jakiej wysokości ma króćce przyłączeniowe. Im niżej będzie króciec przyłączeniowy, tym mniej będzie trzeba podnieść poziom podłogi brodzika.

Murator Remontuje: Farba do przedpokoju odporna na zabrudzenia – jak ją wybrać?
Materiał sponsorowany
Murator Google News
Autor:
Podłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór materiału podłogi. Co i w jakich sytuacjach wybrać, parkiet czy panele? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie