Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków KROK PO KROKU

2018-06-08 12:06

Zobacz, jak powinien przebiegać prawidłowy montaż oczyszczalni ścieków. Jej budowę najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. Zastosowanie przydomowej biologicznej oczyszczalni pozwala znacznie ograniczyć koszty usuwania ścieków i czyni to mniej uciążliwym. Osad nadmierny zwykle wybiera się raz w roku.

Budowa oczyszczalni ścieków
Autor: Piotr Mastalerz Oczyszczalnia będzie się składała z dwóch zbiorników: osadnika wstępnego i zbiornika z osadem czynnym. Są wykonane z polietylenu, stosunkowo nieduże i lekkie, więc do ich przewiezienia na teren budowy wystarczy samochód osobowy z małą przyczepką

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W drugiej połowie roku ziemia może być zmarznięta lub rozmoczona przez obfite opady, a wtedy trudniej robić wykopy. Zobacz, jak powinien przebiegać prawidłowy montaż oczyszczalni ścieków. Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy firmie Violis.

Oczyszczalnie biologiczne: gdzie i jak je budować?

W tej chwili najpopularniejsze są biologiczne oczyszczalnie ścieków. Zajmują niewielką przestrzeń – do kilku metrów kwadratowych. Można je wbudować na każdej działce bez względu na rodzaj gruntu i poziom  lustra wód gruntowych.

Sprawdź:

Zbiornik oczyszczalni jest szczelny. Można go zainstalować nawet na działce o wysokim poziomie wód gruntowych. Pojemniki są wykonywane z tworzywa sztucznego o wzmacnianej konstrukcji albo z kompozytów z włóknami szklanymi, które są bardzo wytrzymałe na nacisk. W takim wypadku ich producenci dopuszczają montaż oczyszczalni nawet na obszarze, po którym będą jeździć samochody, np. na podjeździe. Na rynku można znaleźć oczyszczalnie z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym, a także łączące obie te technologie.

Budowa przydomowej oczyszczalni: ile komór i powierzchni

Najmniejsze oczyszczalnie jednokomorowe mają postać dużej beczki albo wrzeciona – zajmują 1-1,5 m2. Wiele konstrukcji ma układ poziomy. Poszczególne komory są obok siebie w osobnych pojemnikach. Mogą zajmować 5-8 m2 powierzchni. Coraz więcej oczyszczalni ma jeden duży zbiornik, w  którym są wydzielone przegrodami komory, w których odbywają się poszczególne fazy oczyszczania.

Dwa podstawowe etapy oczyszczania

W pierwszej komorze następuje denitryfikacja ścieków, czyli wstępne oczyszczenie z większych cząstek zanieczyszczeń oraz związków organicznych. Wstępnie oczyszczona ciecz jest przepompowywana lub przepływa do właściwej komory oczyszczania biologicznego, a osad nadmierny opada na dno zbiornika. Po zakończeniu tego etapu woda jest przekazywana do ostatniej komory, w której może być jeszcze doczyszczana przed odprowadzeniem do studni chłonnej lub innego odbiornika.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków: instrukcja 19 zdjęć z etapów prac

W przypadku oczyszczalni biologicznej zbiorniki można zakopać wcześniej, ale zaszczepienie osadu musi nastąpić w momencie zasiedlenia domu, ponieważ do prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni jest potrzebny stały dopływ ścieków.

oczyszczalnie dwukomorowe
Autor: Graf Popularne są oczyszczalnie dwukomorowe, w których pierwsza stanowi osadnik gnilny, a druga właściwą komorę oczyszczania biologicznego.

Osad czynny

Do oczyszczania wykorzystuje się mikroorganizmy pływające swobodnie w toni intensywnie napowietrzanych ścieków. Są to specjalnie skomponowane szczepy bakterii, pierwotniaki, nicienie, wrotki, larwy owadów itp. Mają one za zadanie rozłożyć związki organiczne zawarte w ściekach do prostszych substancji. Poszczególne organizmy wykonują swoja pracę rozkładu i pożywania się uzyskanymi związkami chemicznymi.

Złoże biologiczne

Stanowią mikroorganizmy tworzące błonę porastającą złoże zbudowane z kształtek z tworzyw sztucznych, kamieni, tłucznia lub ceramiki. Błona biologiczna ma grubość 1-3 mm. Mikroorganizmy ja tworzące żywią się zanieczyszczeniami i namnażają. Gdy warstwa błony staje się zbyt gruba, odrywają się od niej pojedyncze kłaczki i opadają na dno, tworząc osad nadmierny.

Złoże biologiczne
Autor: Traidenis-Pol Złoże biologiczne to ażurowe kształtki z tworzywa sztucznego zawieszone wewnątrz zbiornika. Porasta jest błona złożona z mikroorganizmów rozkładających nieczystości.

Odprowadzenie oczyszczonej wody

Oczyszczalnie biologiczne pozwalają uzyskać bardzo wysoki stopień redukcji zanieczyszczeń. Dlatego oczyszczoną wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu bądź skierować do studni chłonnej albo oczka wodnego. Takie rozwiązania nie zajmują dużo powierzchni. Gdy chcemy ją rozsączyć w drenażu na działce, potrzebne będzie więcej wolnej przestrzeni, na której później nie można niczego zbudować ani posadzić roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym.

Budowa oczyszczalni przydomowej
Autor: Eko-Bio Woda z biologicznej oczyszczalni ścieków może być odprowadzana nawet do cieków wodnych.
Sonda
W jaki sposób odprowadzasz ścieki?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków