Promiennik podczerwieni: opinie. Alternatywny pomysł na ogrzewanie domu lub jego pomieszczeń

2019-01-08 16:31
Promienniki podczerwieni
Autor: Trotec Panele grzewcze promienników podczerwieni są estetyczne. Umieszcza się je na ścianie lub suficie

Promienniki podczerwieni działają tak, że odczuwamy to jakby grzało nas słońce. Efekt ciepła jest wynikiem emisji promieniowania elektromagnetycznego o określonej długości fali, które powoduje bezpośrednie ogrzewanie ludzi, mebli, ścian czy podłóg.

Ogrzewanie podczerwienią jest stare jak słońce. Lubimy grzać się w jego promieniach. Tę technologię znamy i wykorzystujemy od dawna, ale wciąż powstają nowe, coraz doskonalsze urządzenia, w których jest stosowana. To właśnie promieniowanie podczerwone daje ciepło wcześniakom w inkubatorze. Hodowcy drobiu i innych zwierząt stosują specjalne lampy emitujące ciepło, tak zwane kwoki, żeby ogrzewać pisklęta lub szczenięta. Od pewnego czasu popularne są sauny, w których wysoką temperaturę uzyskuje się dzięki promieniowaniu podczerwonemu. W wielkich halach produkcyjnych podczerwień ogrzewa strefy robocze. Wszędzie tam są wykorzystane właśnie promienniki podczerwieni.

Producenci oferują promienniki podczerwieni w postaciach odpowiednich do różnych zastosowań. Jedną z nowości są właśnie płaskie panele grzewcze emitujące promienie podczerwone, które mogą zostać wykorzystane do ogrzewania domów mieszkalnych. W postaci prostych, ale nowoczesnych promienników podczerwieni mogą służyć do miejscowego ogrzewania pomieszczeń. Są także tego typu urządzenia służące do ogrzewania przestrzeni koło domu, np. tarasu.

Promienniki podczerwieni
Autor: Global Płyta grzewcza na podczerwień powieszona nad łóżkiem w sypialni zapewni miłe ciepło w tym pomieszczeniu
Jak ogrzewać dom grzejnikami elektrycznymi?

Co to jest podczerwień

Promieniowanie podczerwone to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali pośredniej między światłem widzialnym a falami radiowymi. Długość fali wynosi od 780 nm do 1 mm. Określa się 3 rodzaje promieniowania podczerwonego: bliskie, średnie i dalekie.

MATERIAŁ PARTNERA
Dekoracyjne grzejniki ceramiczne

Grzejniki dekoracyjne ceramiczne dedykowane są dla osób ceniących nie tylko funkcjonalność grzewczą, ale również walory estetyczne. Panele grzewcze zaprojektowane są z myślą energooszczędnego ogrzewania oraz oryginalnej formy, która dopełnia charakter wnętrza. Grzejniki dekoracyjne świetnie sprawdzą się do ogrzewania łazienki, salonu czy sypialni, a wbudowany termostat HD-CT w porównaniu do grzejników z włącznikiem nie wymaga dodatkowych urządzeń sterujących. Wystarczy włączyć grzejnik do gniazdka i na termostacie ustawić temperaturę w pomieszczeniu. Panel sterujący termostatu umieszczony jest dyskretnie z tyłu grzejnika tak by wyeksponować jego walory estetyczne.

Jak działa podczerwień?

Promieniowanie podczerwone transmituje ciepło w postaci niewidocznej fali grzewczej. Działanie ogrzewania powierzchniowego na podczerwień odczuwamy jako komfortowe ciepło - podobnie jak działanie słońca. Jest ono także akumulowane w ścianach, podłogach i przedmiotach znajdujących się w zasięgu promiennika. Fale elektromagnetyczne nie ogrzewają powietrza, nie wywołują więc jego wzmożonego ruchu, jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. To sprawia, że w przestrzeni domu nie unosi się kurz i pył, co zapewnia komfort, zwłaszcza osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych lub alergicznymi.

Zobacz także:

Ogrzewanie podłogowe: 7 najważniejszych zagadnień >>>

Promieniowanie podczerwone działa leczniczo na człowieka. Mieszkańcy domu ogrzewanego tą metodą odczuwają przyjemne ciepło, poprawia się ukrwienie ich skóry i krążenie krwi. Promieniowanie może złagodzić uczucie bólów stawowych lub mięśniowych, poprawić funkcjonowanie aparatu ruchu, wzmocnić układ odpornościowy.

Promienniki podczerwieni: jak działają?

Grzałka albo pręt grzewczy umieszczony w promienniku nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, ale mniejszej niż 500oC, w  wyniku czego emituje ona promieniowanie podczerwone będące nośnikiem energii. Docierające do naszych ciał, ścian, podłogi, mebli i wszelkich przedmiotów powoduje wzrost ich temperatury nawet w sytuacji, gdy otaczające je powietrze jest zimne (powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych promiennikami nie jest podgrzewane bezpośrednio - ogrzewa się od powierzchni pochłaniających promieniowanie podczerwone). Sprawia to, że komfort cieplny odczuwamy w temperaturze otoczenia niższej niż w przypadku ogrzewania grzejnikami konwekcyjnymi (które bezpośrednio ogrzewają powietrze). Promienniki podczerwieni działają bardzo szybko. Osoba znajdująca się w zimnym pomieszczeniu zaczyna odczuwać ciepło natychmiast po włączeniu skierowanego w jej stronę promiennika.

Promienniki podczerwieni
Autor: Novli W łazience przyda się płyta grzewcza z lustrem, która nie będzie zaparowana po kąpieli

W promieniujących płytach grzejnych montowanych do ścian lub sufitu stosuje się promienniki długofalowe, które emitują tak zwane ciepło rozproszone. Natomiast promienniki miejscowe emitują krótsze fale, które pozwalają na ogrzewanie określonej przestrzeni w ich pobliżu.

Promienniki podczerwieni
Autor: Ecorad Panele grzewcze na podczerwień umieszcza się zwykle na suficie

Promienniki podczerwieni: panele grzewcze

Promienniki podczerwieni w postaci płaskich paneli są odpowiednie do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Panel taki jest zbudowany z dwóch blach stalowych, pomiędzy którymi, w materiale niepalnym i odpornym na wysoką temperaturę, są ułożone przewody grzejne. Po podłączeniu do instalacji elektrycznej i uruchomieniu takiego grzejnika, jego powierzchnia nagrzewa się do temperatury 80-90oC (czasem powyżej 100oC) i w rezultacie emituje promieniowanie podczerwone. Zamiast blachy stalowej, ze względów estetycznych, bywają stosowane tafle szklane (na przykład w postaci lustra) i inne materiały pełniące funkcję użytkową lub dekoracyjną, na przykład powierzchnia z termokwarcem lub termokryształami zwiększa przekazywanie ciepła. Niektóre panele mają powierzchnię pokrytą powłoką, która może być malowana farbami. Firmy oferują także płytowe promienniki podczerwieni pokryte dowolnym malowidłem wykonanym na zamówienie klienta. Na froncie panel może mieć dekoracyjny wzór wykonany różnymi technikami.

Zobacz także:

Termowentylatory: rodzaje, opinie, ceny >>>

Na spodniej stronie panelu jest umieszczona rama lub uchwyt do mocowania. Panel można przytwierdzić na suficie lub ścianie. Promienniki podczerwieni są zasilane prądem elektrycznym o napięciu znamionowym 220-240 V i częstotliwości 50Hz. Podstawowym wyposażeniem każdego panelu jest termostat, który pozwala osiągnąć pożądaną temperaturę we wnętrzu. Bardziej zaawansowane technologicznie modele mają termostaty połączone z układem automatyki, programatorem tygodniowym lub pogodowym (wraz z czujnikiem zewnętrznym) itp.

Zobacz także: 

Promienniki podczerwieni
Autor: Ecorad Bezramowy panel grzewczy standardowy ma na spodniej stronie ramę do mocowania na ścianie lub suficie.. Cena 620 zł

Panele na podczerwień: jak dobrać ich wielkość

Producenci płytowych promienników podczerwieni zawsze podają, jaką powierzchnię może ogrzać dane urządzenie. Na przykład płyta o powierzchni 115 x 75 cm i mocy 950 W jest przeznaczona do ogrzewania pomieszczenia o kubaturze 32 m3, czyli 13 m2 przy wysokości 2,5 m.

Moc instalacji należy dobrać indywidualnie do każdego domu. Zalecana konfiguracja:

  • przedpokój, korytarz - 20 W/m3
  • sypialnie i kuchnia - 25 W/m3,
  • pokój dzienny i pokoje dziecięce - 30 W/m3,
  • łazienka - 40 W/m3.

Dobór odpowiedniej mocy paneli zależy też od stopnia termoizolacji domu. Im wyższy jest standard energetyczny budynku, tym mniejszą moc mogą mieć promienniki podczerwieni. W budynku o średniej izolacyjności termicznej trzeba zwiększyć moc płytowych promienników podczerwieni o 25%, a w słabo izolowanym - nawet o 50%.

Ile kosztują panele grzewcze na podczerwień?

Prosty panel grzewczy o mocy 2-3 kW i powierzchni 60 x 60 cm kosztuje mniej więcej 600 zł. Im większa powierzchnia i moc płyty, tym wyższa cena - największe kosztują około 1000 zł. Droższe są płytowe promienniki podczerwieni dekoracyjne, np. w postaci lustra grzewczego. Te mogą kosztować blisko 1500 zł. Płyta grzewcza wyposażona w rozbudowaną automatykę kosztuje nawet 2000 zł.

Promienniki podczerwieni
Autor: Tec Tace Na spodzie płyty grzewczej na podczerwień jest rama do montażu i przewód instalacyjny

Miejscowe promienniki ciepła na podczerwień

To przenośne lub montowane stacjonarnie urządzenia, które mogą służyć do miejscowego ogrzania zawilgoconego pokoju, osuszenia świeżo wzniesionego domu, szybkiego wygrzania długo nieużywanego pomieszczenia, stworzenia ciepłego klimatu na tarasie przed domem itp. Promienniki podczerwieni przenośne mają postać nagrzewnicy z kwarcowym albo węglowym prętem grzewczym, za którym jest umieszczony aluminiowy lub ceramiczny panel (rodzaj odbłyśnika) zwiększający i ukierunkowujący emisję ciepła. Promienniki podczerwieni mogą być ustawione na podstawce nad ziemią, zamocowane na statywie lub przytwierdzone na ścianie bądź pod sufitem. Mają zwykle ruchomą obudowę, co pozwala regulować kąt ustawienia. To ważne, ponieważ ciepło jest wypromieniowywane tylko przed urządzeniem. Odpowiednie jego ustawienie pozwala ogrzewać konkretne miejsce. Wada tego typu promienników podczerwieni jest to, że przedmioty stojące blisko nich mogą się przegrzewać, a te będące poza zasięgiem ich oddziaływania pozostaną zimne.

Miejscowe promienniki ciepła na podczerwień: ceny

Niewielkiej mocy promiennik podczerwieni można kupić już za 200 zł. Średnia cena promienników to kilkaset złotych, najlepiej wyposażone modele większej mocy mogą kosztować ponad 1000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt dodatkowego wyposażenia, np. stojaków.

Zobacz także: 

Miejscowe promienniki ciepła na podczerwień mogą być zasilane prądem elektrycznym, ale są też takie na gaz z butli. Trwałość promiennika określa się na 5000 godzin. Modele przeznaczone do stosowania na zewnątrz (np. promienniki podczerwieni na taras) mają obudowę chroniącą przed bryzgami wody i zalaniem wodą deszczową.

Promienniki podczerwieni
Autor: Trotec Miejscowe promienniki podczerwieni mają ruchomą obudowę, żeby można było skierować ciepło w określone miejsce
Warto wiedzieć
Promienniki podczerwieni

Autor: Helios

Lampa grzejna Helios na żarnik rubinowy. Emituje ciepło bez światła

Promienniki podczerwieni: lampy grzejne

Żarówki emitujące podczerwień mają żarniki wolframowe, które emitują ciepłe fale w zakresie 1200-1400 nm. Uważa się je za ekonomiczne i energooszczędne źródła promieniowania cieplnego. Fala cieplna jest ściśle ukierunkowana zależnie od kształtu żarówki. Dzięki temu takie lampy służą do ogrzewania konkretnych stref przestrzeni. Żarówki na podczerwień są większe od tradycyjnych, niemniej są to i tak niewielkie źródła ciepła, którymi można szybko i efektywnie podgrzać określone miejsce. Żarówki przezroczyste mogą jednocześnie ogrzewać i doświetlać przestrzeń. Lampy rubinowe lub ceramiczne służą do ogrzewania, bo emitują bardzo mało światła. Są też lampy z podwójnym odbłyśnikiem, który podwyższa moc grzewczą urządzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE