Promiennik podczerwieni opinie. Ogrzewanie na podczerwień domu lub jego pomieszczeń

2022-01-18 15:37

Promienniki podczerwieni działają tak, że odczuwamy to jakby grzało nas słońce. Kiedy sprawdzi się ogrzewanie na podczerwień i jak działa? Efekt ciepła jest wynikiem emisji promieniowania elektromagnetycznego o określonej długości fali, które powoduje bezpośrednie ogrzewanie ludzi, mebli, ścian czy podłóg.

Promienniki podczerwieni
Autor: Trotec Panele grzewcze promienników podczerwieni są estetyczne. Umieszcza się je na ścianie lub suficie

Ogrzewanie na podczerwień jest stare jak słońce. Lubimy grzać się w jego promieniach. Tę technologię znamy i wykorzystujemy od dawna, ale wciąż powstają nowe, coraz doskonalsze urządzenia, w których jest stosowana. To właśnie promieniowanie podczerwone daje ciepło wcześniakom w inkubatorze. Hodowcy drobiu i innych zwierząt stosują specjalne lampy emitujące ciepło, tak zwane kwoki, żeby ogrzewać pisklęta lub szczenięta. Od pewnego czasu popularne są sauny, w których wysoką temperaturę uzyskuje się dzięki promieniowaniu podczerwonemu. W wielkich halach produkcyjnych podczerwień ogrzewa strefy robocze. Wszędzie tam są wykorzystane właśnie promienniki podczerwieni.

Promienniki podczerwieni (Infrared) wykorzystują zjawisko promieniowania podczerwonego, a dokładnie znajdujące się w nich nanorurki węglowe emitują ciepło, które nagrzewa znajdujące się w zasięgu promienników przedmioty i powierzchnie, takie jak podłoga, ściany, sufit. Dopiero od nich nagrzewa się powietrze. Ten sposób oddawania ciepła sprawia, że szybko odczuwa się wzrost temperatury w pomieszczeniu.

Producenci oferują promienniki podczerwieni w postaciach odpowiednich do różnych zastosowań. Jedną z nowości są właśnie płaskie panele grzewcze emitujące promienie podczerwone, które mogą zostać wykorzystane do ogrzewania domów mieszkalnych. Promienniki oferowane jako panele grzewcze na podczerwień są przystosowane do powieszenia na ścianie lub suficie. Mogą być również szklane lub malowane niczym obraz. Służą do miejscowego ogrzewania pomieszczeń. Są także tego typu urządzenia służące do ogrzewania przestrzeni koło domu, np. tarasu.

Ogrzewanie elektryczne domu

Spis treści

  1. Co to jest podczerwień
  2. Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
  3. Promiennik podczerwieni jak działa?
  4. Panele grzewcze na podczerwień
  5. Panele na podczerwień jak dobrać ich wielkość
  6. Panele grzewcze na podczerwień cena
  7. Miejscowe promienniki ciepła na podczerwień
  8. Przenośne promienniki ciepła na podczerwień cena
  9. Promienniki podczerwieni - lampy grzejne

Co to jest podczerwień

Promieniowanie podczerwone to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali pośredniej między światłem widzialnym a falami radiowymi. Długość fali wynosi od 780 nm do 1 mm. Określa się 3 rodzaje promieniowania podczerwonego: bliskie, średnie i dalekie.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Promieniowanie podczerwone transmituje ciepło w postaci niewidocznej fali grzewczej. Działanie ogrzewania powierzchniowego na podczerwień odczuwamy jako komfortowe ciepło - podobnie jak działanie słońca. Jest ono także akumulowane w ścianach, podłogach i przedmiotach znajdujących się w zasięgu promiennika. Fale elektromagnetyczne nie ogrzewają powietrza, nie wywołują więc jego wzmożonego ruchu, jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. To sprawia, że w przestrzeni domu nie unosi się kurz i pył, co zapewnia komfort, zwłaszcza osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych lub alergicznymi.

Zobacz także:

Ogrzewanie podłogowe: 7 najważniejszych zagadnień >>>

Promieniowanie podczerwone działa leczniczo na człowieka. Mieszkańcy domu ogrzewanego na podczerwień odczuwają przyjemne ciepło, poprawia się ukrwienie ich skóry i krążenie krwi. Promieniowanie może złagodzić uczucie bólów stawowych lub mięśniowych, poprawić funkcjonowanie aparatu ruchu, wzmocnić układ odpornościowy.

Promienniki podczerwieni
Autor: Global Zwierząta lubią wygrzewać się w cieple promienników, bo jest ono takie jak słoneczne

Promiennik podczerwieni jak działa?

Grzałka albo pręt grzewczy umieszczony w promienniku podczerwieni nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, ale mniejszej niż 500oC, w wyniku czego emituje ona promieniowanie podczerwone będące nośnikiem energii. Docierające do naszych ciał, ścian, podłogi, mebli i wszelkich przedmiotów powoduje wzrost ich temperatury nawet w sytuacji, gdy otaczające je powietrze jest zimne (powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych promiennikami nie jest podgrzewane bezpośrednio - ogrzewa się od powierzchni pochłaniających promieniowanie podczerwone). Sprawia to, że komfort cieplny odczuwamy w temperaturze otoczenia niższej niż w przypadku ogrzewania grzejnikami konwekcyjnymi (które bezpośrednio ogrzewają powietrze). Promienniki podczerwieni działają bardzo szybko. Osoba znajdująca się w zimnym pomieszczeniu zaczyna odczuwać ciepło natychmiast po włączeniu skierowanego w jej stronę promiennika.

Promienniki podczerwieni od klasycznych grzejników, które przekazują ciepło do pomieszczenia przede wszystkim przez konwekcję (ruch powietrza, które się od nich nagrzewa), odróżniają się tym, że nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, tylko podłogę, ściany, su‚fit, wszystkie przedmioty i mieszkańców. Dopiero od nich ogrzewa się powietrze. Dzięki temu tam, gdzie tradycyjne ogrzewanie jest ustawione np. na 22oC (jest to temperatura powietrza w pomieszczeniu), promienniki podczerwieni mogą utrzymywać temperaturę 19oC, a my odczuwamy wtedy co najmniej taki sam komfort cieplny.

Natomiast straty ciepła w wyniku przenikania go na zewnątrz domu przez przegrody są o kilka procent mniejsze, co się przekłada na niższe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Zaletą ogrzewania na podczerwień jest też szybkość działania. Zanim zaczniemy odczuwać komfort cieplny po włączeniu zwykłego ogrzewania wodnego, mija nawet wiele godzin. Musimy poczekać, aż od grzejników (albo „podłogówki”) ogrzeje się powietrze w mieszkaniu, a co za tym idzie również ściany, sprzęty itd. Natomiast działanie promienników podczerwieni odczuwa się niemal natychmiast. Dlatego można je wyłączać, wychodząc z domu, a potem uruchamiać na 15 minut przed powrotem, co przekłada się na zużycie energii mniejsze nawet o 30% w porównaniu z kotłem elektrycznym i tradycyjnymi grzejnikami wodnymi, które działają bez przerwy.

Promienniki podczerwieni
Autor: Novli W łazience przyda się płyta grzewcza z lustrem, która nie będzie zaparowana po kąpieli

W promieniujących płytach grzejnych montowanych do ścian lub sufitu stosuje się promienniki długofalowe, które emitują tak zwane ciepło rozproszone. Natomiast promienniki podczerwieni miejscowe emitują krótsze fale, które pozwalają na ogrzewanie określonej przestrzeni w ich pobliżu.

Promienniki podczerwieni
Autor: Ecorad Panele grzewcze na podczerwień umieszcza się zwykle na suficie

Panele grzewcze na podczerwień

Promienniki podczerwieni w postaci płaskich paneli grzewczych są odpowiednie do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Panel grzewczy na podczerwień jest zbudowany z dwóch blach stalowych, pomiędzy którymi, w materiale niepalnym i odpornym na wysoką temperaturę, są ułożone przewody grzejne. Po podłączeniu do instalacji elektrycznej i uruchomieniu takiego grzejnika, jego powierzchnia nagrzewa się do temperatury 80-90oC (czasem powyżej 100oC) i w rezultacie emituje promieniowanie podczerwone. Zamiast blachy stalowej, ze względów estetycznych, bywają stosowane tafle szklane (np. w postaci lustra) i inne materiały pełniące funkcję użytkową lub dekoracyjną, na przykład powierzchnia z termokwarcem lub termokryształami zwiększa przekazywanie ciepła. Niektóre panele grzewcze na podczerwień mają powierzchnię pokrytą powłoką, która może być malowana farbami. Firmy oferują także płytowe promienniki podczerwieni pokryte dowolnym malowidłem wykonanym na zamówienie klienta. Na froncie panel grzewczy na podczerwień może mieć dekoracyjny wzór wykonany różnymi technikami.

Zobacz także:

Termowentylatory: rodzaje, opinie, ceny >>>

Na spodniej stronie panelu jest umieszczona rama lub uchwyt do mocowania. Panel można przytwierdzić na suficie lub ścianie. Promienniki podczerwieni są zasilane prądem elektrycznym o napięciu znamionowym 220-240 V i częstotliwości 50Hz. Podstawowym wyposażeniem każdego panelu jest termostat, który pozwala osiągnąć pożądaną temperaturę we wnętrzu. Bardziej zaawansowane technologicznie modele mają termostaty połączone z układem automatyki, programatorem tygodniowym lub pogodowym (wraz z czujnikiem zewnętrznym) itp.

Zobacz także: 

Promienniki podczerwieni
Autor: Ecorad Bezramowy panel grzewczy standardowy ma na spodniej stronie ramę do mocowania na ścianie lub suficie.. Cena 620 zł

Panele na podczerwień jak dobrać ich wielkość

Producenci płytowych promienników podczerwieni zawsze podają, jaką powierzchnię może ogrzać dane urządzenie. Na przykład panel na podczerwień o powierzchni 115 x 75 cm i mocy 950 W jest przeznaczony do ogrzewania pomieszczenia o kubaturze 32 m3, czyli 13 m2 przy wysokości 2,5 m.

Moc instalacji ogrzewania na podczerwień należy dobrać indywidualnie do każdego domu. Zalecana konfiguracja:

  • przedpokój, korytarz - 20 W/m3
  • sypialnie i kuchnia - 25 W/m3,
  • pokój dzienny i pokoje dziecięce - 30 W/m3,
  • łazienka - 40 W/m3.

Dobór odpowiedniej mocy paneli na podczerwień zależy też od stopnia termoizolacji domu. Im wyższy jest standard energetyczny budynku, tym mniejszą moc mogą mieć promienniki podczerwieni. W budynku o średniej izolacyjności termicznej trzeba zwiększyć moc płytowych promienników podczerwieni o 25%, a w słabo izolowanym - nawet o 50%.

Promienniki podczerwieni
Autor: Global Płyta grzewcza na podczerwień powieszona nad łóżkiem w sypialni zapewni miłe ciepło w tym pomieszczeniu

Panele grzewcze na podczerwień cena

Prosty panel grzewczy o mocy 2-3 kW i powierzchni 60 x 60 cm kosztuje mniej więcej 600 zł. Im większa powierzchnia i moc płyty, tym wyższa cena - największe kosztują około 1000 zł. Droższe są płytowe promienniki podczerwieni dekoracyjne, np. w postaci lustra grzewczego. Te mogą kosztować blisko 1500 zł. Płyta grzewcza na podczerwień wyposażona w rozbudowaną automatykę kosztuje nawet 2000 zł. Natomiast wykonanie w nowym domu ogrzewania na podczerwień to koszt koło 17 tys. zł za 100 m2 powierzchni użytkowej (ogrzewanej).

Promienniki podczerwieni
Autor: Tec Tace Na spodzie płyty grzewczej na podczerwień jest rama do montażu i przewód instalacyjny

Miejscowe promienniki ciepła na podczerwień

Miejscowe promienniki ciepła na podczerwień to przenośne lub montowane stacjonarnie urządzenia, które mogą służyć do miejscowego ogrzania zawilgoconego pokoju, osuszenia świeżo wzniesionego domu, szybkiego wygrzania długo nieużywanego pomieszczenia, stworzenia ciepłego klimatu na tarasie przed domem itp. Promienniki podczerwieni przenośne mają postać nagrzewnicy z kwarcowym albo węglowym prętem grzewczym, za którym jest umieszczony aluminiowy lub ceramiczny panel (rodzaj odbłyśnika) zwiększający i ukierunkowujący emisję ciepła. Promienniki podczerwieni mogą być ustawione na podstawce nad ziemią, zamocowane na statywie lub przytwierdzone na ścianie bądź pod sufitem. Mają zwykle ruchomą obudowę, co pozwala regulować kąt ustawienia. To ważne, ponieważ ciepło jest wypromieniowywane tylko przed urządzeniem. Odpowiednie ustawienie promiennika podczerwieni pozwala ogrzewać konkretne miejsce. Wada przenośnych promienników podczerwieni jest to, że przedmioty stojące blisko nich mogą się przegrzewać, a te będące poza zasięgiem ich oddziaływania pozostaną zimne.

Promienniki podczerwieni
Autor: Sun Ray Promienniki podczerwieni Sun Ray WMPH 2001 ma moc 2 kW. Może ogrzać powierzchnię do 10 m2. Cena: 419 zł

Przenośne promienniki ciepła na podczerwień cena

Niewielkiej mocy promiennik podczerwieni można kupić już za 200 zł. Średnia cena przenośnych promienników podczerwieni to kilkaset złotych, najlepiej wyposażone modele większej mocy mogą kosztować ponad 1000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt dodatkowego wyposażenia, np. stojaków.

Zobacz także: 

Miejscowe promienniki ciepła na podczerwień mogą być zasilane prądem elektrycznym, ale są też takie na gaz z butli. Trwałość promiennika określa się na 5000 godzin. Modele przeznaczone do stosowania na zewnątrz (np. promienniki podczerwieni na taras) mają obudowę chroniącą przed bryzgami wody i zalaniem wodą deszczową.

Promienniki podczerwieni
Autor: Trotec Miejscowe promienniki podczerwieni mają ruchomą obudowę, żeby można było skierować ciepło w określone miejsce
Warto wiedzieć
Promienniki podczerwieni

Autor: Helios

Lampa grzejna Helios na żarnik rubinowy. Emituje ciepło bez światła

Promienniki podczerwieni - lampy grzejne

Żarówki emitujące podczerwień mają żarniki wolframowe, które emitują ciepłe fale w zakresie 1200-1400 nm. Uważa się je za ekonomiczne i energooszczędne źródła promieniowania cieplnego. Fala cieplna jest ściśle ukierunkowana zależnie od kształtu żarówki. Dzięki temu takie lampy służą do ogrzewania konkretnych stref przestrzeni. Żarówki na podczerwień są większe od tradycyjnych, niemniej są to i tak niewielkie źródła ciepła, którymi można szybko i efektywnie podgrzać określone miejsce. Żarówki przezroczyste mogą jednocześnie ogrzewać i doświetlać przestrzeń. Lampy rubinowe lub ceramiczne służą do ogrzewania, bo emitują bardzo mało światła. Są też lampy z podwójnym odbłyśnikiem, który podwyższa moc grzewczą urządzenia.

Sonda
Co wybierasz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.