Ogrzewanie ścienne - jak działa? Na jakich ścianach ogrzewanie ścienne? Czy warto takie mieć?

2023-04-21 15:31
ogrzewanie ścienne
Autor: Piotr Mastalerz Ogrzewanie ścienne montuje się przede wszystkim na ścianach zewnętrznych, a gdy to nie wystarczy do pokrycia zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu - także na wewnętrznych

Ogrzewanie ścienne ma wiele cech, które upodabniają je do podłogowego: dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej wysokości pomieszczenia i komfort przy niższej temperaturze, a więc i mniejszym zużyciu energii. Ale ma też dodatkowe zalety. Jakie?

Spis treści

 1. Ogrzewanie ścienne - warto wiedzieć
 2. Miejsce na ogrzewanie ścienne
 3. Na jakich ścianach ogrzewanie ścienne?
 4. Jaką temperaturę ma ogrzewanie ścienne?
 5. Czym przykryć ogrzewanie ścienne?
 6. Pierwsze uruchomienie ogrzewania ściennego

Elementy grzejne w ogrzewaniu ściennymi, podobnie jak w przypadku podłogówki, są niewidoczne. Nie mamy ograniczeń przy wyborze materiału do wykończenia posadzki - może być drewniana, pokryta dywanem. Ale, a latem można wykorzystywać instalację do chłodzenia pomieszczeń.

Ogrzewanie ścienne - warto wiedzieć

 • ma większą wydajność niż podłogowe
 • osusza najzimniejsze oraz narażone na zawilgocenie przegrody budowlane
 • latem można je wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń
 • nie ogranicza wyboru materiału na posadzkę
 • łatwiej nim sterować niż podłogówką
 • temperatura zasilania może być wyższa niż dla podłogówki

Miejsce na ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne można instalować w większości pomieszczeń: salonie, pokoju dziennym, sypialniach, a nawet łazienkach, zwłaszcza tam, gdzie montaż grzejników jest trudny z technicznego punktu widzenia (na przykład na łukach) albo niewskazany ze względów estetycznych lub higienicznych. Może zastąpić ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniach, w których nie chcemy mieć grzejników, a wolna powierzchnia podłogi jest nie dość duża, by ułożona pod nią podłogówka dała radę dostarczyć wymaganą ilość ciepła.

Dzięki temu, że ma znacznie mniejszą bezwładność (warstwa tynku lub płyty gipsowo-kartonowe na ścianie rozgrzewają się szybciej niż kilkucentymetrowa warstwa betonowego podkładu podłogowego), łatwiej nim sterować. Temperatura ścian może być wyższa niż podłogi, bo przebywające w pomieszczeniu osoby nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, dlatego ilość ciepła dostarczanego przez metr kwadratowy ogrzewania ściennego może być nawet dwukrotnie większa niż w przypadku ogrzewania podłogowego.

Na jakich ścianach ogrzewanie ścienne?

Elementy grzejne najlepiej umieszczać na ścianach zewnętrznych, bo są najzimniejsze w pomieszczeniu. Ściany muszą być ocieplone (U < 0,35 W/m²K), aby ciepło nie uciekało na zewnątrz. Więc jeśli mają współczynnik przenikania ciepła wyższy niż 0,4, powinny zostać dodatkowo zaizolowane. W dużych pomieszczeniach, gdy ogrzewanie tylko jednej ze ścian nie wystarczy do zapewnienia komfortu cieplnego, powinno się je ułożyć także na ścianie przeciwległej – wewnętrznej.

Ścian z elementami grzejnymi nie wolno zasłaniać meblami ani grubymi tkaninami (tapetą, zasłonami) ograniczającymi wypromieniowywanie ciepła do pomieszczenia.

Trzeba też bardzo ostrożnie postępować podczas ewentualnych prac remontowych, a zwłaszcza przy wykonywaniu otworów w ścianie. Żeby naprawić przedziurawiona rurę, należy rozkuć ścianę.

Jaką temperaturę ma ogrzewanie ścienne?

Woda w instalacji ma zwykle temperaturę 30-45°C. Ponieważ nie powinna być cieplejsza niż 50oC, należy korzystać z niskotemperaturowych źródeł ciepła (kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła) lub stosować zawory mieszające trój- lub czterodrogowe, umożliwiające obniżenie temperatury w obwodzie grzewczym.

Moc cieplna przekazywana przez ścianę z ogrzewaniem wodnym wynosi 200-280 W/m² ściany. Instalację zasilaną na przykład przez rewersyjną pompę ciepła można - podobnie jak podłogówkę - wykorzystywać latem do chłodzenia pomieszczeń.

ogrzewanie ścienne na płytach izolacji cieplnej z wypustkami
Autor: ROTEX Wygodny montaż ogrzewania ściennego zapewniają płyty izolacji cieplnej z wypustkami do mocowania rur w równych odstępach, podobne jak do ogrzewania podłogowego

Czym przykryć ogrzewanie ścienne?

Instalacja wodnego ogrzewania ściennego jest zbudowana podobnie do podłogowego. Cienkie rury wielowarstwowe, miedziane lub z tworzywa sztucznego układa się na ścianach poziomo, pionowo lub faliście, a rury zasilające, którymi woda grzejna dopływa ze źródła ciepła, oraz powrotne, odprowadzające wodę wychłodzoną, prowadzi w podłodze przy ścianie.

Elementy grzejne zakrywa się cienką warstwą tynku, najlepiej przygotowanego z gotowej mieszanki tynkarskiej, zwłaszcza takiej o podwyższonej elastyczności, polecanej na trudne podłoża albo specjalnie przeznaczonej do ogrzewania ściennego. Gdy temperatura wody w instalacji przekracza 45°C, nie wolno stosować tynków na bazie gipsu.

Minimalna grubość tynku nad rurą wynosi 10 mm, łączna - około 25 mm. Pierwsza warstwa powinna przykryć powierzchnię rur grzewczych. Od drugiej – właściwej - dobrze jest ją oddzielić siatką z włókien szklanych. Na ścianie dłuższej niż 10 m należy zrobić dylatacje.

Podczas tynkowania rury powinny być napełnione wodą, ale nie podgrzewane. Wcześniej trzeba je poddać próbie szczelności.

Zamiast tradycyjnego tynkowania można zastosować płyty gipsowo-kartonowe przymocowane do rusztu. Montaż będzie tańszy i przebiegnie szybciej.

Dostępne są też gotowe moduły (w kilku wielkościach o różnej wysokości i szerokości) z rurami wielowarstwowymi przymocowanymi do arkuszy siatki stalowej, moduły z rur miedzianych (zasilającej i powrotnej) o średnicy 35 mm, połączonych rurkami o średnicy o 8 mm, także przymocowanymi do stalowej siatki oraz płyty kartonowo-gipsowe z gotowymi elementami grzejnymi z rur miedzianych bądź trójwarstwowych wewnątrz (tak zwane grzewcze płyty kartonowo-gipsowe) o grubości 1,8-2,0 cm. Płyty grzejne są gotowe do pomalowania albo tapetowania. Można je łączyć szeregowo, a powierzchnię ścian między nimi wykończyć zwykłymi płytami gipsowo-kartonowymi.

Do malowania ścian powinno się używać farb odpornych na podwyższoną temperaturę, aby nie występowały przebarwienia.

Pierwsze uruchomienie ogrzewania ściennego

Instalację pokrytą tynkiem gipsowym można uruchomić po 14 dniach, a tynkiem cementowo-wapiennym po 28. Tak jak w przypadku ogrzewania podłogowego należy ją nagrzewać powoli, codziennie podwyższając temperaturę o 5°C - od 20°C aż do osiągnięcia zaprojektowanej temperatury eksploatacyjnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE