Jaki komin do kotła kondensacyjnego?

2020-05-22 17:26

Każdy kocioł musi być podłączony do komina, ale komin do kotła kondensacyjnego powinien być zupełnie inny niż ten do kotłów tradycyjnych.

komin do kondensacyjnego
Autor: Andrzej T. Papliński Spaliny z kotłów kondensacyjnych usuwa się przez przewody powietrzno-spalinowe, najczęściej koncentryczne typu rura w rurze. Gdy kocioł ma moc nie większą niż 21 kW można je wyprowadzić przez ścianę domu

Kotły kondensacyjne mają zamkniętą, odseparowaną od otoczenia, komorę spalania. Podczas spalania nie zużywają powietrza z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, tak jak dzieje się to w przypadku kotłów tradycyjnych, lecz jest ono do nich zasysane z zewnątrz przez wentylator. Podobnie jest z usuwaniem spalin. Dzięki temu oba te procesy mogą się odbywać w sposób kontrolowany, a nie przypadkowy, uzależniony od warunków w domu i na zewnątrz, a wymiary przewodu kominowego, zwłaszcza jego wysokość, przestają mieć kluczowe znaczenie dla pracy kotłów kondensacyjnych.

Wybieramy komin do kotła kondensacyjnego

Do prawidłowego działania wystarczy im krótki przewód powietrzno-spalinowy wyprowadzony ponad dach albo - gdy mają moc do 21 kW – nawet przez ścianę wolno stojącego domu jednorodzinnego.

Wylot takiego przewodu musi się znajdować:

  • co najmniej 0,5 m od ściany i tyle samo nad poziomem terenu, jeśli w pobliżu (do 8 m) nie ma placu zabaw dla dzieci i innych miejsc rekreacyjnych, albo co najmniej 2,5 m, gdy są takie miejsca;
  • nie mniej niż 0,5 m od krawędzi otwieranych okien i mogących przysłonić wylot ryzalitów.

Ponieważ wentylator wytwarza nadciśnienie w przewodzie kominowym, ten musi być w 100% szczelny. Przewody i kształtki użyte do budowy muszą mieć oznaczenia o przydatności do pracy w nadciśnieniu.

Do urządzeń z zamkniętą komorą spalania stosuje się najczęściej stalowe koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, z wewnętrznym kanałem do odprowadzania spalin i zewnętrznym doprowadzającym powietrze do komory spalania. Podczas przepływu powietrze wstępnie podgrzewa się od gorących spalin, co korzystnie wpływa na sprawność kotła.

Przeczytaj też:

Kominy spalinowe i dymowe >>>

Przewód odprowadzający spaliny musi być odporny na działanie kwaśnych skroplin, których jest dużo więcej niż w spalinach z kotłów tradycyjnych. Musi być też poprowadzony ze spadkiem umożliwiającym swobodne spływanie kondensatu do kanalizacji.

Producenci kotłów kondensacyjnych zalecają stosowanie koncentrycznych przewodów oferowanych w zestawie z kotłem (a nie innych, kupowanych osobno), ponieważ prawidłowe działanie wentylatora wymuszającego obieg powietrza i spalin w kotle jest ściśle związane z ich parametrami.

Budowa komina - jak ustrzec się błedów?

Porada eksperta

Pytanie inwestora przesłane do redakcji: Jaki komin zrobić? Przewiduję piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Moje pytanie jest następujące - wystarczy kształtka wentylacyjna i później rura kwasoodporna czy też komin systemowy? Który wariant jest właściwy?

Odpowiada ekspert firmy Schiedel Sp. z o.o.

Rura kwasoodporna umieszczona w kształtce wentylacyjnej nie jest certyfikowanym systemem kominowym, a tym samym nie można zapewnić, że wymagania konstrukcyjne i funkcjonalne takiego rozwiązania zapewnią prawidłowe funkcjonowanie układu. Należy mieć również na uwadze, że takie rozwiązanie może zostać zakwestionowane przez Rejonowego Mistrza Kominiarskiego w trakcie odbioru komina, gdyż nie jest to wyrób dopuszczony do stosowania jako kompletny system kominowy.

Obecność zamkniętej komory spalania w kotle oznacza, że powietrze niezbędne do procesu spalania paliwa jest pobierane ze środowiska zewnętrznego, a nie z pomieszczenia, w którym ten kocioł się znajduje. W związku z tym konstrukcja komina musi zapewniać możliwość takiego trybu pracy (jest to tzw. tryb powietrzno-spalinowy).

Komin odprowadzający spaliny z kotła kondensacyjnego powinien mieć możliwość pracy w nadciśnieniu (potwierdzeniem tej cechy jest oznaczenie P1 w klasyfikacji komina), a wkład zastosowany w takim systemie musi być odporny na destrukcyjne działanie kondensatu. System kominowy musi być wyposażony w ściek kondensatu, za pośrednictwem którego kondensat będzie odprowadzany z komina. Spełnienie tych wszystkich wymagań jest w stanie zapewnić tylko certyfikowany system kominowy zgodny z normą PN-EN 13063-3 i oznakowany znakiem zgodności CE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.