Jaki komin do kotła kondensacyjnego?

2020-05-22 17:26
komin do kondensacyjnego
Autor: Andrzej T. Papliński Spaliny z kotłów kondensacyjnych usuwa się przez przewody powietrzno-spalinowe, najczęściej koncentryczne typu rura w rurze. Gdy kocioł ma moc nie większą niż 21 kW można je wyprowadzić przez ścianę domu

Każdy kocioł musi być podłączony do komina, ale komin do kotła kondensacyjnego powinien być zupełnie inny niż ten do kotłów tradycyjnych.

Kotły kondensacyjne mają zamkniętą, odseparowaną od otoczenia, komorę spalania. Podczas spalania nie zużywają powietrza z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, tak jak dzieje się to w przypadku kotłów tradycyjnych, lecz jest ono do nich zasysane z zewnątrz przez wentylator. Podobnie jest z usuwaniem spalin. Dzięki temu oba te procesy mogą się odbywać w sposób kontrolowany, a nie przypadkowy, uzależniony od warunków w domu i na zewnątrz, a wymiary przewodu kominowego, zwłaszcza jego wysokość, przestają mieć kluczowe znaczenie dla pracy kotłów kondensacyjnych.

Wybieramy komin do kotła kondensacyjnego

Do prawidłowego działania wystarczy im krótki przewód powietrzno-spalinowy wyprowadzony ponad dach albo - gdy mają moc do 21 kW – nawet przez ścianę wolno stojącego domu jednorodzinnego.

Wylot takiego przewodu musi się znajdować:

  • co najmniej 0,5 m od ściany i tyle samo nad poziomem terenu, jeśli w pobliżu (do 8 m) nie ma placu zabaw dla dzieci i innych miejsc rekreacyjnych, albo co najmniej 2,5 m, gdy są takie miejsca;
  • nie mniej niż 0,5 m od krawędzi otwieranych okien i mogących przysłonić wylot ryzalitów.

Ponieważ wentylator wytwarza nadciśnienie w przewodzie kominowym, ten musi być w 100% szczelny. Przewody i kształtki użyte do budowy muszą mieć oznaczenia o przydatności do pracy w nadciśnieniu.

Do urządzeń z zamkniętą komorą spalania stosuje się najczęściej stalowe koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, z wewnętrznym kanałem do odprowadzania spalin i zewnętrznym doprowadzającym powietrze do komory spalania. Podczas przepływu powietrze wstępnie podgrzewa się od gorących spalin, co korzystnie wpływa na sprawność kotła.

Przeczytaj też:

Kominy spalinowe i dymowe >>>

Przewód odprowadzający spaliny musi być odporny na działanie kwaśnych skroplin, których jest dużo więcej niż w spalinach z kotłów tradycyjnych. Musi być też poprowadzony ze spadkiem umożliwiającym swobodne spływanie kondensatu do kanalizacji.

Producenci kotłów kondensacyjnych zalecają stosowanie koncentrycznych przewodów oferowanych w zestawie z kotłem (a nie innych, kupowanych osobno), ponieważ prawidłowe działanie wentylatora wymuszającego obieg powietrza i spalin w kotle jest ściśle związane z ich parametrami.

Budowa komina - jak ustrzec się błedów?

Porada eksperta

Pytanie inwestora przesłane do redakcji: Jaki komin zrobić? Przewiduję piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Moje pytanie jest następujące - wystarczy kształtka wentylacyjna i później rura kwasoodporna czy też komin systemowy? Który wariant jest właściwy?

Odpowiada ekspert firmy Schiedel Sp. z o.o.

Rura kwasoodporna umieszczona w kształtce wentylacyjnej nie jest certyfikowanym systemem kominowym, a tym samym nie można zapewnić, że wymagania konstrukcyjne i funkcjonalne takiego rozwiązania zapewnią prawidłowe funkcjonowanie układu. Należy mieć również na uwadze, że takie rozwiązanie może zostać zakwestionowane przez Rejonowego Mistrza Kominiarskiego w trakcie odbioru komina, gdyż nie jest to wyrób dopuszczony do stosowania jako kompletny system kominowy.

Obecność zamkniętej komory spalania w kotle oznacza, że powietrze niezbędne do procesu spalania paliwa jest pobierane ze środowiska zewnętrznego, a nie z pomieszczenia, w którym ten kocioł się znajduje. W związku z tym konstrukcja komina musi zapewniać możliwość takiego trybu pracy (jest to tzw. tryb powietrzno-spalinowy).

Komin odprowadzający spaliny z kotła kondensacyjnego powinien mieć możliwość pracy w nadciśnieniu (potwierdzeniem tej cechy jest oznaczenie P1 w klasyfikacji komina), a wkład zastosowany w takim systemie musi być odporny na destrukcyjne działanie kondensatu. System kominowy musi być wyposażony w ściek kondensatu, za pośrednictwem którego kondensat będzie odprowadzany z komina. Spełnienie tych wszystkich wymagań jest w stanie zapewnić tylko certyfikowany system kominowy zgodny z normą PN-EN 13063-3 i oznakowany znakiem zgodności CE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.