Dopłaty do ogrzewania 2024. Czy można uzyskać dodatek osłonowy, dodatek węglowy, dodatek gazowy? A dofinansowanie do wymiany pieca?

2024-02-23 10:18
ogrzewanie grzejnik
Autor: Getty Images/Evgen_Prozhyrko

Jak uzyskać dopłaty do ogrzewania 2024 i jakie dodatki są dostępne? Omawiamy m.in. dodatek gazowy, dodatek osłonowy, dodatek węglowy i dodatek na pellet. Sprawdź też, kto i jak może starać się o dofinansowanie do wymiany pieca w 2024 r.

Spis treści

 1. Dopłaty do ogrzewania 2024. Do jakiego ogrzewania są dopłaty w tym roku?
 2. Zamrożenie cen energii 2024 pomoże zapłacić rachunki
 3. Czy będzie dodatek węglowy 2024? Czy jest drugi dodatek do węgla?
 4. Kto może starać się o dodatek gazowy 2024? Czy będą dopłaty do ogrzewania gazowego?
 5. Czy można uzyskać dodatek na pellet 2024?
 6. Dodatek osłonowy 2024. Czy w tym roku będzie dodatek osłonowy?
 7. Wysokie rachunki? Skorzystaj z dofinansowania do wymiany pieca 2024

Dopłaty do ogrzewania 2024. Do jakiego ogrzewania są dopłaty w tym roku?

W poprzednich latach osoby borykające się z wysokimi kosztami ogrzewania mogły skorzystać ze wsparcia finansowego od państwa. Nie inaczej jest w tym roku. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o dopłaty do ogrzewania, 2024 jest rokiem, w którym zakres pomocy będzie w wielu przypadkach mniejszy niż przedtem. W artykule omawiamy następujące rozwiązania:

 • zamrożenie cen energii 2024,
 • dodatek węglowy 2024,
 • dodatek gazowy 2024,
 • dodatek na pellet 2024,
 • dodatek osłonowy 2024,
 • dofinansowania do wymiany pieca 2024.
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Do jakiego ogrzewania są dopłaty w tym roku? Ogółem na dopłaty, dodatki i zamrożenie cen mogą liczyć w tym roku przede wszystkim osoby stosujące:

 • ogrzewanie gazowe,
 • ogrzewanie elektryczne (w tym pompy ciepła),
 • ciepło systemowe.

Z kolei osoby stosujące ogrzewanie węglowe powinny zainteresować się przede wszystkim dotacjami na wymianę pieca.

Zamrożenie cen energii 2024 pomoże zapłacić rachunki

Żeby ułatwić poradzenie sobie z kosztami ogrzewania i innymi opłatami, rząd przedłużył zamrożenie cen energii. W 2024 ceny energii elektrycznej, gazu oraz ciepła nie zmienią się do końca czerwca, co uchroni odbiorców przed drastycznym wzrostem domowych rachunków w sezonie grzewczym i zaraz po nim.

Osoby stosujące ogrzewanie elektryczne ucieszy wiadomość, że dopóki nie przekroczy się limitu zużycia, maksymalna cena za prąd wyniesie 412 zł/MWh (po przekroczeniu limitu – 693 zł/MWh). Limity te to:

 • 1,5 MWh dla gospodarstw domowych,
 • 1,8 MWh dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością,
 • 2 MWh dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny oraz rolników.

Jest to więc forma dopłaty do ogrzewania prądem, tyle że takiej, która nie jest przelewana na konto, tylko odejmowana od ceny energii.

Z kolei ceny ciepła systemowego pozostaną do końca czerwca 2024 r. na poziomie z 2023 r. Można więc powiedzieć, że również w 2024 r. obowiązywać będą dopłaty do ogrzewania w bloku. Dostawcy ciepła muszą zastosować wobec każdego klienta najkorzystniejszą możliwą stawkę (obliczaną według zasad określonych w ustawie). Więcej dowiesz się z artykułu o zamrożeniu cen energii 2024.

Czy będzie dodatek węglowy 2024? Czy jest drugi dodatek do węgla?

Wiele osób w Polsce ogrzewa dom węglem, dlatego też sporo osób zastanawia się, czy będzie dodatek węglowy 2024, który ułatwiłby zakup opału. Niestety, na ten moment nie ma planów wprowadzenia dodatku węglowego w tym roku. Jeszcze w ubiegłym roku poprzedni rząd jasno podał, że dopłat do węgla nie będzie. Nowy rząd teoretycznie może zmienić zdanie, ale na razie nic tego nie zapowiada. Więcej dowiesz się z artykułu o dodatku węglowym 2023/2024.

Przypomnijmy, że dodatek węglowy został wprowadzony w 2022 r. w związku z niezwykle wysokimi cenami tego opału oraz trudnościami z jego zakupem. Ponieważ jednak sytuacja rynkowa ustabilizowała się w 2023 r., w ocenie rządu nie było potrzeby ponownego dopłacania do zakupu węgla.

Kto może starać się o dodatek gazowy 2024? Czy będą dopłaty do ogrzewania gazowego?

Ogrzewanie gazowe to jeden z popularniejszych typów ogrzewania w Polsce, co oznacza, że wiele gospodarstw domowych liczy na wsparcie finansowe dla tego źródła ciepła. Osoby stosujące ogrzewanie gazem ziemnym mogą liczyć na dodatek gazowy 2024, czyli możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT od ceny gazu. Opcja ta miała zniknąć z końcem ubiegłego roku, ale przedłużono ją do końca czerwca 2024.

Żeby uzyskać dodatek gazowy 2024, trzeba spełniać kryterium dochodowe. Wsparcie finansowe przysługuje gospodarstwom domowym, w których przeciętny miesięczny dochód na osobę nie przekracza:

 • 2100 zł na osobę (gospodarstwo jednoosobowe),
 • 1500 zł na osobę (gospodarstwo wieloosobowe).

Co więcej, żeby móc uzyskać wsparcie finansowe, należy ogrzewać dom kotłem gazowym zgłoszonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Musi on też stanowić główne źródło ciepła w budynku. Wniosek o dodatek gazowy 2024 należy złożyć do 30 września 2024 r. w swoim urzędzie gminy.

Czy można uzyskać dodatek na pellet 2024?

Osoby stosujące ogrzewanie na pellet nie mają szczęścia. Podobnie jak w ubiegłym roku, w 2024 r. nie będzie wypłacany dodatek do pelletu. Ten typ ogrzewania jest jednak w Polsce stosunkowo mało popularny. Można jednak starać się o dofinansowanie do pieca na pellet.

Dodatek osłonowy 2024. Czy w tym roku będzie dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy, wprowadzony w 2022 r., był jednorazowym świadczeniem, które miało pomóc Polakom w okresie największej drożyzny. W 2023 r. to świadczenie zniknęło, jednak teraz powraca – dodatek osłonowy 2024 już obowiązuje i będzie obowiązywał do końca czerwca br. Oznacza to, że uprawnieni do pomocy mają pół roku, żeby złożyć wniosek o dodatek osłonowy 2024.

Żeby uzyskać dodatek osłonowy, należy spełniać kryterium dochodowe. Jest ono identyczne jak w przypadku dodatku gazowego, czyli miesięczny dochód na osobę nieprzekraczający 2100 zł w gospodarstwie domowym jednoosobowym i 1500 zł w gospodarstwie domowym wieloosobowym.

Warto też wspomnieć o tym, ile wynosi dodatek osłonowy 2024. Aktualnie kwoty są o około połowę niższe niż w 2022 r., gdyż dodatek obejmuje pół roku, a nie cały rok. Kwota dodatku osłonowego 2024 możliwa do uzyskania to:

 • 228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
 • 343,20 zł dla gospodarstwa domowego złożonego z 2 do 3 osób,
 • 486,20 zł dla gospodarstwa domowego złożonego z 4 do 5 osób,
 • 657,80 zł dla gospodarstwa domowego złożonego z co najmniej 6 osób.

Co ważne, przysługuje jeden dodatek na gospodarstwo domowe – zostaje on przyznany pierwszej osobie z danego gospodarstwa domowego, która złoży wniosek. Więcej dowiesz się z artykułu o dodatku osłonowym 2024.

Wysokie rachunki? Skorzystaj z dofinansowania do wymiany pieca 2024

Chcąc obniżyć koszty ogrzewania, warto też rozważyć nowe urządzenie grzewcze – zwłaszcza jeśli do tej pory stosowano stary, mało wydajny kocioł na paliwa stałe. Warto pamiętać o możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany pieca. 2024 to rok, w którym dostępnych jest kilka programów oferujących dotacje:

 • Czyste Powietrze 2024,
 • Mój Prąd 6.0,
 • regionalne programy dofinansowania na wymianę pieca.

Najpopularniejsza, jak co roku, będzie z pewnością pierwsza z tych opcji. Nie trzeba się już zastanawiać, czy w 2024 r. będzie program Czyste Powietrze – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził kolejną edycję Czystego Powietrza w 2024 r. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale program powinien wystartować w I kwartale br. Przypomnijmy, że pozwala on uzyskać środki na wymianę pieca i zakup oraz montaż nowego urządzenia grzewczego, w tym m.in. pompy ciepła czy kotła na pellet. Więcej dowiesz się z artykułu o programie Czyste Powietrze 2024.

Potwierdzony jest także program Mój Prąd 2024. Choć służy on głównie finansowaniu zakupu fotowoltaiki, w ramach Mojego Prądu można także uzyskać dotację na zakup pompy ciepła. Jest to więc opcja warta rozważenia dla osób, które chciałyby zastąpić stary piec węglowy czymś bardziej ekologicznym i oszczędnym. Na razie nie są jeszcze znane kwoty dofinansowań ani termin naboru wniosków. Więcej dowiesz się z artykułu o programie Mój Prąd 6.0.

Z kolei o regionalne programy dotacji do wymiany pieca należy pytać w swoim urzędzie gminy. Niektóre miasta oferują bowiem pomoc finansową w pozbyciu się „kopciucha”. Często możliwe jest uzyskanie nawet 100% dofinansowania, jednak na ogół trzeba spełniać określone kryteria (np., dochodowe), żeby móc otrzymać wsparcie.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają