Od kiedy Mój prąd 6.0 w 2024? Jakie zmiany w nowej wersji programu? Jakie dofinansowanie?

2024-04-26 7:46

Mój prąd 6.0, czyli kolejna już edycja programu wspierającego mikroinstalacje fotowoltaiczne ruszy w ciągu najbliższych miesięcy 2024. Jakie zmiany w programie Mój prąd 2024? Jaka będzie wielkość dofinansowania i na co?

fotowoltaika
Autor: Andrzej T. Papliński W 2024 rusza kolejna już edycja programu Mój prąd - Mój prąd 6.0
Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Mój prąd 6.0 ruszy w II kwartale 2024
  2. Co nowego w programie Mój prąd 6.0?
  3. Czy warto teraz robić inwestycje?

Mój prąd 6.0 ruszy w II kwartale 2024

Mój prąd to program zaplanowany na lata 2019-2025. Kolejna edycja programu zostanie uruchomiona w II kwartale bieżącego roku. Nie znamy jeszcze dokładnego terminu, ale takie zapewnienie uzyskał serwis Globenergia od rzeczniki NFOŚiFW Eweliny Steczkowskiej. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje fundusze, które będzie mógł wykorzystać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzący program Mój prąd. Budżet dla edycji Mój prąd 6.0 został ustalony na 400 mln zł, czyli o ponad połowę mniej niż w poprzedniej edycji, w której wynosił on 950 mln zł. Być może będzie on podnoszony w miarę napływania wniosków, tak jak to było w piątej edycji.

W NFOŚiGW trwają prace nad rozpatrywaniem wniosków złożonych w edycji Mój prąd 5.0, która była rekordowo wysoka. Ta edycja różniła się od poprzednich znacznie wyższym dofinansowaniem oraz szerszym zakresem wspieranych inwestycji. W 2023 r. można było złożyć wniosek nie tylko o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej, lecz także pomp ciepła, magazynów energii, systemów zarządzania energią HEMS/EMS oraz kolektorów słonecznych.

Co nowego w programie Mój prąd 6.0?

W poprzedniej edycji wprowadzono bardzo wysokie dofinansowanie do magazynów energii. Czy teraz będzie ono równie wysokie albo jeszcze wyższe. Obecnie istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się warunku, że dofinansowanie będzie przysługiwać tylko na mikroinstalacje fotowoltaiczne z magazynem energii. Takie rozwiązanie zwiększałoby autokonsumcję oraz odciążało niedostosowane do szybkiego rozwoju fotowoltaiki sieci elektroenergetyczne.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia:

“Podstawą udzielenia dofinansowania jest mikroinstalacja fotowoltaiczna. Niemniej jednak trwają rozmowy i uzgodnienia, czy będzie możliwe uzyskanie dofinansowania do magazynu energii dla wnioskodawców, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na ostateczne informacje należy poczekać do momentu opublikowania ogólnych założeń programu”.

Planowane jest dalsze dofinansowywanie dodatkowych urządzeń, czyli magazynów energii i systemów zarządzania energią. Nie przewiduje się dotacji na rozbudowę istniejącej mikroinstalacji. W tej chwili, niestety, nie znamy listy dofinansowywanych urządzeń oraz wysokości dotacji.

Czy warto teraz robić inwestycje?

Tak jak w poprzednich edycjach okres kwalifikowalności kosztów będzie zachodził na okres dotyczący poprzedniego naboru wniosków. Więc choć nabór 5.0 zakończył się w grudniu 2023, to inwestycje prowadzone w czasie między naborem 5. a 6. będą upoważniały do złożenia wniosku o dofinansowanie, oczywiście z uwzględnieniem pozostałych warunków 6. edycji programu Mój prąd, których jeszcze nie znamy.

“Wnioskodawcy, którzy zamontowali mikroinstalacje fotowoltaiczne już po zakończeniu piątego naboru wniosków, będą mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań programu dla nowego naboru wniosków” – poinformowało Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W tej sytuacji pewne ryzyko niezaaprobowania w programie zakupu i montażu fotowoltaiki oraz urządzeń dodatkowych spoczywa obecnie na barkach inwestorów.

Źródło: Globenergia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.