Łączniki elektroniczne: zdalne sterowanie łącznikami

2019-10-23 12:29

Włączanie i wyłączanie oświetlenia z jednego, zawsze tego samego miejsca nierzadko okazuje się niewygodne. Łatwo temu zaradzić, kiedy zainstaluje się łączniki elektroniczne.

Łączniki elektroniczne
Autor: LIVOLO Łączniki elektroniczne mogą być wyposażone w dotykowy panel z podświetleniem. Nie dość, że wyglądają bardzo atrakcyjnie, są wygodne w obsłudze i często mogą być zdalnie sterowane pilotem

W niemal każdym domu są pomieszczenia na tyle duże lub wykorzystywane w taki sposób, że wygodnie byłoby włączać i wyłączać w nich oświetlenie z więcej niż jednego miejsca. Jednak do takiego wniosku często dochodzi się dopiero po pewnym czasie od wykonania instalacji elektrycznej, gdy zmiana usytuowania włączników oświetlenia stanowi już duże wyzwanie. Konieczność rozprowadzenia na nowo przewodów, które ze względów estetycznych ukrywa się pod tynkiem czy innymi okładzinami, wymaga przeprowadzenia prac remontowych w pomieszczeniu. Nawet wtedy, gdy zmiana układu łączników jest stosunkowo niewielka.

łączniki elektroniczne
Autor: LIVOLO Łączniki elektroniczne podłącza się do instalacji tak samo jak zwykłe mechaniczne. Pasują do standardowych puszek instalacyjnych

Łącznik elektroniczny zamiast zwykłego

Jest jednak sposób, żeby tego uniknąć - z pomocą przychodzi elektronika. Wystarczy bowiem zastąpić zwykły łącznik mechaniczny odpowiednim łącznikiem elektronicznym, by móc włączać i wyłączać oświetlenie zdalnie, czyli z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.

Łączniki elektroniczne instaluje się w typowych puszkach – tak samo jak zwykłe mechaniczne. W zależności od modelu mogą pełnić funkcję:

  • zwykłego bądź schodowego łącznika do włączania i wyłączania światła,
  • łącznika impulsowego do uruchamiania dzwonka,
  • ściemniacza do regulacji natężenia oświetlenia.

Wówczas mechaniczny przycisk jest w nich zastąpiony dotykowym sensorem, dzięki czemu urządzenie może mieć formę eleganckiego szklanego panelu.

Łączniki elektroniczne
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Zdalne sterowanie łącznikami elektronicznymi

Zdalne sterowanie to dodatkowa, niestandardowa funkcja łączników elektronicznych – wymaga zastosowania w nich układu odbierającego sygnał radiowy. Sterowanie nimi odbywa się za pomocą pilota, który zazwyczaj jest oferowany osobno (niektóre systemy umożliwiają wykorzystanie do tego dowolnego pilota, na przykład od telewizora). Na ogół ma kilka przycisków, a do każdego można przypisać inny łącznik bądź element systemu, taki jak zdalnie sterowane gniazdko elektryczne, z którego można zasilać lampkę biurkową, wentylator, czy jakiekolwiek urządzenie elektryczne wymagające podłączenia do gniazdka. Są też piloty wyposażone w zegar sterujący, które umożliwiają zaprogramowanie czasu pracy sterowanych nimi urządzeń – ustawienie godziny włączenia i wyłączenia.

Pilota można nosić przy sobie, bądź umieścić w dowolnym, wygodnym miejscu. Niestety łatwo o nim zapomnieć i często się zdarza, że akurat wtedy gdy jest potrzebny, nie ma go pod ręką. Dlatego niektórzy producenci oprócz przenośnych pilotów oferują też panele sterujące mocowane do ściany, wyglądem przypominające łączniki z tej samej serii produktów. Otrzymujemy wówczas rozwiązanie funkcjonalnie nie różniące się od tego z mechanicznymi łącznikami w układzie schodowym czy krzyżowym, ale znacznie łatwiejsze do zainstalowania, bo dodatkowy panel nie musi być połączony przewodami z instalacją – komunikuje się z łącznikiem za pomocą fal radiowych, a zasilany jest z baterii. Można go więc przymocować w dowolnym miejscu – jeśli jest w wersji natynkowej, na ogół wystarczy do tego taśma dwustronnie klejąca.

Wideo: wymiana instalacji elektrycznej

Wymiana instalacji elektrycznej w remontowanym mieszkaniu
O autorze
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski
redaktor naczelny Muratora. Absolwent Politechniki Warszawskiej, inżynier sanitarny. Przez kilka lat zajmował się projektowaniem instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Współpracował z wieloma pismami o tematyce budowlanej. Przez kilkanaście lat był redaktorem działu Instalacje Muratora. Autor wielu artykułów i poradników na temat ogrzewania i wentylacji domów, nowoczesnych instalacji i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Szczególnie interesuje się ekonomicznymi aspektami inwestycji.

Instalacja elektryczna - sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 8
Przewód neutralny służy do:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.