Co to jest wyłącznik nadprądowy i jak go dobrać?

2020-07-27 11:10
wyłącznik nadprądowy
Autor: Piotr Mastalerz Każdy obwód zabezpiecza się osobnym wyłącznikiem nadmiarowoprądowym. Wyłączniki znajdują się w tablicy bezpiecznikowej

Wyłącznik nadmiarowoprądowy, nazywany też nadprądowym, to podstawowe zabezpieczenie domowej instalacji elektrycznej. Trzeba go zainstalować w każdym obwodzie.

Podstawowym zadaniem wyłącznika nadprądowego jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed skutkami przepływu przez nią prądu o natężeniu większym od dopuszczalnego, oraz przed skutkami zwarć. Wyłącznik nadprądowy samoczynnie wyłącza przepływ prądu przez instalację w razie jej uszkodzenia, dzięki czemu zapobiega też porażeniom prądem. Nie jest to jednak ochrona niezawodna, więc konieczne są także dodatkowe zabezpieczenia w postaci wyłączników różnicowoprądowych.

Modułowy wyłącznik nadmiarowy (nadprądowy)

W nowych instalacjach stosuje się wyłączniki modułowe nadprądowe o znormalizowanych gabarytach, co ułatwia ich montaż i ewentualną wymianę. W jednej rozdzielnicy można instalować aparaturę różnych producentów. W modernizowanych instalacjach elektrycznych stare bezpieczniki topikowe należy zastąpić modułowymi. Mają taki sam jak one typoszereg prądowy.

W obwodach jednofazowych umieszcza się wyłączniki jednobiegunowe (w przewodzie fazowym), w trójfazowych stosuje się aparaty trójbiegunowe. Bieguny są włączane w przewody fazowe.

Nie wolno umieszczać żadnych zabezpieczeń w przewodach ochronnych (PE).

Jak dobrać wyłącznik nadprądowy

Przy określaniu typu wyłącznika nadprądowego oprócz obciążenia obwodu uwzględnia się także charakter odbiorników z niego zasilanych.

  • Wyłączniki instalacyjne nadprądowe o charakterystyce B

Służą do ochrony odbiorników niewrażliwych na przeciążenia termiczne i o małych prądach rozruchowych. Nadają się więc do zabezpieczenia obwodów zasilających urządzenia oświetleniowe i grzejne.

  • Wyłączniki nadprądowe  o charakterystyce C

Należy je stosować w obwodach zasilających silniki o mocy do kilku kilowatów.

Wyłącznik silnikowy

Do zabezpieczenia obwodów zasilających większe silniki elektryczne są potrzebne bardziej rozbudowane aparaty, tak zwane wyłączniki silnikowe. Łączą one cechy stycznika i wyłącznika zawierającego niezbędne zabezpieczenia chroniące silnik. Wyłącznik umieszcza się w pobliżu silnika, tak aby możliwa była obserwacja urządzenia. Pozwala to unikać pomyłek i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. W zależności od mocy silnika należy dobierać odpowiednią wielkość aparatu.

Odbiorcy zasilani z sieci niskiego napięcia, a do takich zaliczają się właściciele domów jednorodzinnych oraz gospodarstw rolnych, pragnący zainstalować silnik o większej mocy (zwykle powyżej 4,5 kW) muszą uzgodnić z rejonem energetycznym sposób jego rozruchu.

Stan surowy: kuchnia - instalacja elektryczna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają