Co to jest wyłącznik nadprądowy i jak go dobrać?

2020-07-27 11:10
wyłącznik nadprądowy
Autor: Piotr Mastalerz Każdy obwód zabezpiecza się osobnym wyłącznikiem nadmiarowoprądowym. Wyłączniki znajdują się w tablicy bezpiecznikowej

Wyłącznik nadmiarowoprądowy, nazywany też nadprądowym, to podstawowe zabezpieczenie domowej instalacji elektrycznej. Trzeba go zainstalować w każdym obwodzie.

Podstawowym zadaniem wyłącznika nadprądowego jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed skutkami przepływu przez nią prądu o natężeniu większym od dopuszczalnego, oraz przed skutkami zwarć. Wyłącznik nadprądowy samoczynnie wyłącza przepływ prądu przez instalację w razie jej uszkodzenia, dzięki czemu zapobiega też porażeniom prądem. Nie jest to jednak ochrona niezawodna, więc konieczne są także dodatkowe zabezpieczenia w postaci wyłączników różnicowoprądowych.

Modułowy wyłącznik nadmiarowy (nadprądowy)

W nowych instalacjach stosuje się wyłączniki modułowe nadprądowe o znormalizowanych gabarytach, co ułatwia ich montaż i ewentualną wymianę. W jednej rozdzielnicy można instalować aparaturę różnych producentów. W modernizowanych instalacjach elektrycznych stare bezpieczniki topikowe należy zastąpić modułowymi. Mają taki sam jak one typoszereg prądowy.

W obwodach jednofazowych umieszcza się wyłączniki jednobiegunowe (w przewodzie fazowym), w trójfazowych stosuje się aparaty trójbiegunowe. Bieguny są włączane w przewody fazowe.

Nie wolno umieszczać żadnych zabezpieczeń w przewodach ochronnych (PE).

Jak dobrać wyłącznik nadprądowy

Przy określaniu typu wyłącznika nadprądowego oprócz obciążenia obwodu uwzględnia się także charakter odbiorników z niego zasilanych.

  • Wyłączniki instalacyjne nadprądowe o charakterystyce B

Służą do ochrony odbiorników niewrażliwych na przeciążenia termiczne i o małych prądach rozruchowych. Nadają się więc do zabezpieczenia obwodów zasilających urządzenia oświetleniowe i grzejne.

  • Wyłączniki nadprądowe  o charakterystyce C

Należy je stosować w obwodach zasilających silniki o mocy do kilku kilowatów.

Wyłącznik silnikowy

Do zabezpieczenia obwodów zasilających większe silniki elektryczne są potrzebne bardziej rozbudowane aparaty, tak zwane wyłączniki silnikowe. Łączą one cechy stycznika i wyłącznika zawierającego niezbędne zabezpieczenia chroniące silnik. Wyłącznik umieszcza się w pobliżu silnika, tak aby możliwa była obserwacja urządzenia. Pozwala to unikać pomyłek i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. W zależności od mocy silnika należy dobierać odpowiednią wielkość aparatu.

Odbiorcy zasilani z sieci niskiego napięcia, a do takich zaliczają się właściciele domów jednorodzinnych oraz gospodarstw rolnych, pragnący zainstalować silnik o większej mocy (zwykle powyżej 4,5 kW) muszą uzgodnić z rejonem energetycznym sposób jego rozruchu.

Stan surowy: kuchnia - instalacja elektryczna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE